Xbox Series X vs PlayStation 5

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Şahsen zengin bir arkadaşımın evinde PS5 oynamış olarak, Series X derim. Çünkü bana DualSense kontrolcüleri güzel gelmedi L2 ve R2 tuşlarına çok sert basmanız gerekiyor ama benim gibi PS hastasıysanız PS4 tavsiye ederim. Sonuç olarak ikisi arasında seçim yapacaksak ben Series X derim ama PS4 fiyatları düşmüş durumda 3600 liraya görmüştüm bir ara bulabilirsem atarım.

Xbox için bir şey diyemeyeceğim fakat PS5 için kontrolcüsünden dolayı yurt dışı ürün tavsiye etmiyorum. Çünkü Dualsensr oldukça yeni ve bozulmaya müsait bir teknoloji barındırıyor. Yeni kontrolcü an itibariyle yaklaşık 850 lira olduğu için sonradan başınız ağrımasın. Fakat Xbox'ta zaten böyle bir teknoloji yok, kontrolcü bir önceki nesille neredeyse aynı, o yüzden Xbox'u yurt dışından almanın bir sakıncası yok bence.

Şahsen zengin bir arkadaşımın evinde PS5 oynamış olarak, Series X derim. Çünkü bana DualSense kontrolcüleri güzel gelmedi L2 ve R2 tuşlarına çok sert basmanız gerekiyor ama benim gibi PS hastasıysanız PS4 tavsiye ederim. Sonuç olarak ikisi arasında seçim yapacaksak ben Series X derim ama PS4 fiyatları düşmüş durumda 3600 liraya görmüştüm bir ara bulabilirsem atarım.
Oyun ona özel entegre ise tetik tuşları sertleşiyor, evet. Bu da oyundan alınan vuruş ya da hangi tepkiyse onun hissiyatını arttırıyor. Eğer oyun desteklemiyorsa Dualsense'teki tetik tuşları bire bir aynı Dualshock'taki gibi çalışıyor. Yumuşak şekilde yani.

Rica ederim.

Oyundan oyuna değişiyor. Mesela Ori and The Will of the Wisps 4k 120 fps ya da 6k 60 fpsde çalışıyor. Ben kendim 1080p 60hz monitörde kullanıyorum. O yüzden 2K veya 4K nasıldır hiç bilmiyorum. Upscale ettiği için görüntü daha güzel oluyor orası güzel.

2K da 120 fps çalışacak oyunlar da olacaktır çalışmayacak oyunlar da olacaktır.
Bu arada şunu da belirteyim. Full HD'den 4K'ye ya da 2K'ye çıktığınızda bariz bir fark hissediyorsunuz. Fakat 2K ile 4K arasındaki fark oldukça zor hissediliyor. Yani bie oyunu açtığınızda TV 4K ise 2K'ye düştüğünde kalite farkını anlamak için yaklaşık 30 cm yakınına kadar girmeniz gerekebiliyor. Not: 49 inç 4K TV ve PS5 sahibiyim.

Oyun ona özel entegre ise tetik tuşları sertleşiyor, evet. Bu da oyundan alınan vuruş ya da hangi tepkiyse onun hissiyatını arttırıyor. Eğer oyun desteklemiyorsa DualSense'teki tetik tuşları bire bir aynı DualShock'taki gibi çalışıyor. Yumuşak şekilde yani.

Hayır hocam DualShock'taki gibi değil. Malzeme olarak baktığımızda sert. Ha senin dediğin yanlış demiyorum tabii ki. Sadece bana güzel gelmedi yani sevmedim :D.Hem bence PS5 acayip pahalı.

Son düzenleme:
Açıkçası şuan Ps4 almak ne kadar mantıklı bilemiyorum. Sonuçta yeni çıkan oyunlar belli 30 FPS'de oyunu oynatıp uçak kaldıracaksa pek istemem. Birde konsol sonradan elimde kalabilir.

Hayır hocam DualShock'taki gibi değil. Malzeme olarak baktığımızda sert. Ha senin dediğin yanlış demiyorum tabii ki. Sadece bana güzel gelmedi yani sevmedim :D.hem bence PS5 acayip pahalı.
Hocam aynısı. Bende var, oradan biliyorum, tecrübe konuşuyor yani :). Malzeme olarak daha sert olması bastığındaki hissiyatla aynı şey değil. Bastığındaki hissiyat aynı, aynı gücü uygulayıp aynı mesafeyi basıyorsunuz. Örnek veriyorum BF1'i Dualshock ve Dualsense'le ayrı ayrı oynarsanız tetik tuşlarına basarken uyguladığınız kuvvetin aynı olduğunu fark edersiniz.

Kardeşim videoyu şimdi bitirdim, arkadaş çok güzel anlatmış ama PS5’i PS yapan kısmı birtek bahsetmemiş kendisi ps exculisive’den çok rekabetçi oyunları oynayan biri yani gowdur last of us falan kursa 3 oyunda dolacağını düşünmüyorum depolamayla alakalı, diğer yandan fiyatları yüksek ps5’in ve fps değerleri dediği gibiyse gerçekten değmez vadettiğini veremiyor, pc varsa xbox saçma diyen arkadaşlar 4k keyfini isteyip büyük ekranda oyun oynamayı seviyorsa biri yüksek fps değerleride bunun yanında alınabilir banada artık series x mantıklı geliyor. Ps4 ve pro kullanıcısıydım normalde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı