XenForo Performansı için Sunucu Yazılımı

rootsh

Kilopat
Merhabalar Recep Baltaş Bey, ben de kendime ait bir spor forumu yönetiyorum, çok olmasa da yeterli bir kullanıcı sayısına sahibiz. Son sürüm lisanslı XenForo ve PHP 7.4 kullanıyoruz. Hostingimiz ise GüzelHosting Premium 4 GB RAM, 4 CPU paketi.

Forumunuzun hızına hayran kaldım. Acaba sakıncası yoksa benimle Technopat forumu için kullanmakta olduğunuz hosting/sunucuyu aldığınız siteyi ve kullanmakta olduğunuz cache ya da optimizasyon teknolojilerini paylaşabilir misiniz? Ayrıca MariaDB'nin, MySQL'e oranla çok daha performanslı olduğu da söyleniyor, acaba siz de mi MariaDB kullanıyorsunuz?

Deneyimleriniz doğrultusunda hareket ederek kullanıcılarıma daha iyi bir forum sunmak istiyorum, umarım beni kırmazsınız.

İyi çalışmalar diliyor, mesajınızı bekliyorum. @Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle teşekkür ederim, her ne kadar ben sitemizi şu anda yavaş bulsam da :)

Bu videoda epey bilgi bulabilirsiniz kullandığımız yazılım hakkında ama ekstra bilgi vereyim.

• Öncelikle veritabanı olarak MariaDB 10.3 kullanıyoruz. cPanel halen daha 10.4 desteği sunmadığından geçemedik, çıkınca geçeceğiz. Hatta cPanel bu hızla giderse 10.4 anlamsız kalır, doğrudan 10.5 ile gelebilirler...
  • Sunucu yazılımı olarak LiteSpeed kullanıyoruz. Burada da en son teknolojileri sürekli takip ediyoruz. Bkz: Technopat Artık HTTP/3 Destekli! - Technopat
  • Sosyal için LSWS Cache kullanıyorduk ama bıraktık. Artık Redis cache kullanıyoruz. Detayları araştırmayı size bırakıyorum 😎
  • PHP 7.4'e geçmek için bugün bir girişim yaptık ama başarısız olduk. cPanel ekibi maalesef JPEG desteği olmayan eski sürümü eklemiş, güncelleme bekliyoruz... Yine de PHP sürümünüz güncel olmalı.
  • İşletim sistemi de CentOS 7.8 lakin cPanel 8 desteği sunana kadar 8.2 çıkmış olur, ona geçeriz.
Yakında bir sunucu değişim planımız var, buradan takip edebilirsiniz:

Çok teşekkür ederim yanıtınız için. En kısa zamanda tavsiyelerinizi gerçekleştireceğim. İçlerinden şu an yapabileceklerim;

• MySQL'den MariaDB'ye geçmek
  • LiteSpeed ile alakalı ayarları kontrol etmek. (Aslında kurmuştum ama çalışıp çalışmadığına dair kontrol edecek bir bilgiye ulaşamadım.)
  • APC Cache kullanıyordum, Redis'i araştıracağım. Umarım kullanmakta olduğum sunucu buna elverişlidir.
Daha sonraki dönemde yapabileceğim ise muhtemelen çok daha iyi bir sunucuya geçirmek olacaktır.

Bunun dışında şunu söylemek istiyorum, mesela benim forumum da 1 ile 1.3 saniye arası bir zamanda açılıyor. Ancak nedense bir yavaşlık hissediyorum gibi. Yani daha önce vBulletin 3.8.8 kullanıyorduk, onda mesela yine aynı sayfa yüklenme değerleri vardı ama sayfa bir anda geliyordu. XenForo'da o sayfa yüklenme çubuğunun döndüğünü ve sayfanın parça parça geldiğini hissediyorum.

Örneğin;

Benim forum ya da Technopat bu yukarıdaki forum gibi değil, inanılmaz bir optimizasyon var galiba bu sitede. Nereye tıklarsam tıklayayım saniyesinde geliyor. Ben de böyle bir şey elde etmek istiyorum açıkçası. O küçük milisaniye değeri bile beni rahatsız ediyor. Ama sizinkiyle benimkini kıyasladığımda özellikle ziyaretçi farkına rağmen siz bu işin altından çok harika bir şekilde kalkmışsınız orası kesin.

MySQL 8 varsa ona da geçebilirsiniz, MariaDB şart değil.

Forumunuzun linkini paylaşır mısınız, bakayım müsait bir zaman.

Merhabalar, bu mesajınıza cevap vermeyi unutmuşum.

Forumuma şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Görüşlerinizi duymak isterim.

Bu arada bir tavsiye olarak şunu diyebilirim, ben XF'nun kendi avatar sistemini devre dışı bıraktım konu ve mesaj şablonu için. Kullanıcılar için özel bir alan oluşturdum, oraya ekledikleri resim linklerini konu içerisinde avatarları olarak gösteriyorum. Üyeler hizliresim'e yüklüyorlar avatarlarını, kullanıcı panelinde oraya .png uzantılı linkini yapıştırıyorlar. Bir nevi CDN hizmeti gibi kullanıyorum hizliresim'i, siz de deneyebilirsiniz. :)

Hizliresim, bir süre sonra resimleri silebiliyor. Kesinlikle kullanmamız söz konusu değil, hatta yasak bizde kullanılması :)

Siteniz daha çok yeni, performans konularına çok takılmayın derim. Amacınız içerik olmalı şu anda.

Geri
Yukarı