Xiaomi Mİ 5S İnceleme

En kısa sürede güncellenecek. Ön yazı tarzı olsun diye paylaşıyorum. Üstünden devam edeceğim.

Evet arkadaşlar bugün an itibari ile İphone 5S'ten Xiaomi Mi 5S'e geçtim. Şimdi size kısaca geçme sebeplerini anlatacağım. Fotoğrafını şu an yanımda başka bir telefon olmadığı için ekleyemeyeceğim. En geç 2-3 gün içerisinde yüklerim fotoğraflarını. Öncelikle telefonu 3 ay ithalatçı garantili şekilde 950 TL'ye satın aldık ikinci el. Eski telefonum konudan da anlayacağınız gibi İphone 5S'ti. 4.0'' ekrandan 5.1'' ekrana geçmek gerçekten bana değişik geldi. İphone 5S'ten çok memnundum çünkü telefonda oyun oynayan biri değildim, kamerası beni idare ediyordu, İnstagram tarzı uygulamalar için çok ve çok yeterliydi. Değiştirme sebebim telefonumun anakartında sorun çıkmasıydı. Telefon kendini açıp kapatıyordu sürekli hatta bazen hiç açılmıyordu. Onu da ya yaptırıp satacağız ya da parça niyetine artık. Şimdi telefondan memnun kaldığım yönleri söyleceğim. Kamera testi yapabilirim. Kamera da kendimi de paylaşacağım bu arada 🤣 Telefonun klavyesi normal eski Android klavye sürümünün 8.0 olmasına rağmen. Yani i, ö, ü, ş gibi harfler yok. Kendiniz uygulama ile ekleyebiliyorsunuz diye biliyorum ekleyeceğim ben de. Telefon altın rengi diye geçen renk ama tam bir altın rengi olduğu söylenemez.
1-Kamera testi

Yakın çekim, portre modunu çok beğendim fiyatına göre. Telefon tek kameralı, arka kamera 12 MP, F2.0 diyafram açıklığına sahip iken ön kamera aynı şekilde F2.0 diyafram açıklığında 4 MP değerine sahip. Değerler düşük gelmiş olabilir ama buna bakarak telefon alınmaz sonuçta :) Gece çekimi çok iyi değil maalesef aynı şekilde uzakta ki nesneyi de belirtmek istediğinizde maalesef ortaya güzel bir resim çıkaramıyor. 4K 30 FPS, 1080P, 30/120 FPS, 720P 120 FPS videolar çekebiliyor. Sıkıntı yok sonuçta insan gözü 60 FPS'ten fazlasını görmüyor (!) :D Kamera boyutu maalesef standarttan büyük bu da kötü bir görüntü yapıyor telefon açısından. Panorama modunu kullanmayan biriyim ama test ettim yine de o kadar kötü değildi sonuçlar. Bu arada ön kameradan yalnızca 1080P 30 FPS video çekebiliyor. Telefonda kamera modları olarak birkaç tane ekstra mod var onlarda şu şekildeler.

Grup Özçekimi
RAW modu
Zamanlayıcı
Panorama
Güzelleştirme
Düzeltme
Ön, arka kamera portre modu
Tilt Shift ve HHT modu

Play Store üzerinden Advanced Graphics Tool ile ayarlar High olacak şekilde kasmadan oynayabildim.

Buraya fotoğraf ekleyeceğim. Şu an telefon anlamsız bir şekilde sürümünün Android 8.0 Oreo olmasına rağmen İnstagram indirmeye çalışınca Play Store üzerinden cihaz sürümü uyumlu değil hatası alıyorum.

Fotoğraflar eklendi!

f58d6e2c-44ac-4fd2-bdc6-c19a5f24de76.jpg
fc718433-6af5-4ee9-a73a-5681f9baf684.jpg
1e3d1e1e-c0d3-4524-99f8-dad31d89dc30.jpg
cf9953a2-8b4a-47a7-b25e-032e2086777f.jpg
84755721-5b81-4fe3-a70f-63a3423c348c.jpg

2-Donanım-Performans

İçerisinde Snapdragon 821 isimli 4 çekirdekli bir işlemci var. Çekirdek detaylarına girmeyeceğim. Aşağıya bırakacağım linkten bakabilirsiniz. Antutu testi yapmadım ama yapınca ekleyeceğim. Antutu'ya güvenmeyenler çok var yine de eklerim ben. Tek çekirdek performansı gayet iyi olsa da telefonun maalesef çoklu çekirdek performansı düşük. Snapdragon 660 ile yakın olması lazım tek çekirdek performansında. PUBG testi falan yapacağım en kısa sürede. İnternetten baktığımda birkaç sorun yaşayan olmuş cihaz HD desteklemiyor falan diye hepsini ileteceğim. GPU olarak ise içinde Adreno 530 bulunduruyor. Bu da orta seviye cihaz için bence gayet iyi. Benim telefonum 4 GB RAM 32 GB hafızalı modeli. Telefonun 3 GB RAM seçeneği ve depolama olarak 64, 128 modelleri var. Hafıza kart desteği yok. 3200 mAH bataryaya sahip.

PUBG testi eklenecek!

İlk kez bu kadar detaylı inceleme yaptığım için daha neye insem bilemedim :D Siz merak ettiğiniz şeyleri yazdıkça ben yazıyı devam ettirmeye çalışırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Xiaomi' nin bu modelini genelde tercih etmiyolar. Nedeni ise çekirdekleri kapatma olayı zaten 4 çekirdekli olan telefon belli sıcaklıklara gelince otomatik olarak 3' e hatta 2 çekirdeğe kadar düşürüyor ve performansında ciddi düşüşler yaşıyor. Pubg testlerinde de en düşük ayarlarda bile gözle görülür kasmalar mevcut. Sitelerde antutu testlerinde yüksek puan alsada uygulama üzerinden testlerinde 3/2 si kadar alabiliyor. Çekirdek kapatma olayınıda hesaba katarsak performansı daha da düşüyor olabilir.

Düzenleme bölümü kapatıldı maalesef. Ben de aktarımları düz mesaj şeklinde yazacağım. PUBG'yi maalesef normal ayarlardan en düşükte oynayabiliyorsunuz sadece. Ben PUBG'yi oynayan birisi değilim zaten çok bilmiyorum ne tür gereksinimler var diye. İnternetten araştırınca Play Store'de PUBG Mobile Advanced Graphics Tools adında bir uygulama buldum onu kurdum. Oradan ayarların hepsi high olacak şekilde oyuna girdim. Şarjda oynadım bu arada. Kasma yoktu ama ara sıra yine nadiren donmalar oluyordu çok kısa süreli. Bence Snapdragon 821 hala tercih edilebilecek çok güçlü bir işlemci tek sıkıntısı 4 çekirdek olması.

Xiaomi' nin bu modelini genelde tercih etmiyolar. Nedeni ise çekirdekleri kapatma olayı zaten 4 çekirdekli olan telefon belli sıcaklıklara gelince otomatik olarak 3' e hatta 2 çekirdeğe kadar düşürüyor ve performansında ciddi düşüşler yaşıyor. Pubg testlerinde de en düşük ayarlarda bile gözle görülür kasmalar mevcut. Sitelerde antutu testlerinde yüksek puan alsada uygulama üzerinden testlerinde 3/2 si kadar alabiliyor. Çekirdek kapatma olayınıda hesaba katarsak performansı daha da düşüyor olabilir.
Dediğin olayı senden duydum. Cihaza root atınca falan belki değişiyordur bu durum. Ben zaten telefonda oyun oynayan biri değilim eski İphone 5S'ten de aynı şekilde. Şu anlık memnunum telefondan. Zaten yaşadığım çoğu şeyi anlatacağım buraya telefonla ilgili olanların :)
An itibari ile Xiaomi Mi 5S'i kardeşime verip Mi 6 modeline geçtim. Mi 5S'ten memnun kaldım bakalım Mi 6'ta nasıl olacak.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı