Xiaomi Mi 6 1 Aylık Düşüncelerim

Maybach

Kilopat
Makaleler
2
Telefonumu alalı 1 ay oldu olmadı, genel olarak seviyorum lakin takıldığım birkaç sebep var ve bunlar beni rahatsız ediyor. Bundan önce Mi 5X kullanıyordum, çok aşırı fark olması umuduyla geçtim ama hayır, yok. En azından benim açımdan. Kameraya çok önem veririm, tek eksi yanı olabilir. 5X SD 625 kullanıyordu, o yüzden 1080p 60FPS olmasına olanak yoktu. Bunda şuan piyasanın en kral işlemcilerinden biri olan SD 835 olmasına karşın, kamera yazılımı berbat. 30FPS üstü çekemiyor. Aşağıya tek tek yazacağım yaşadığım sorunları.
  • Kamerada Kasma Problemi
Dışarıda güneş ışığında falan böyle bir problem olmuyor çok fazla fakat normal ışık şartları altında kamerada bir kasma söz konusu. Video yada fotoğraf çekmekten bahsetmiyorum, normal olarak kameranın açık olma hali.
  • 1080P 60FPS Olmaması
SD 835 kullanan ve 12+12 çift kamera kullanan bir telefon da nasıl olmaz anlamış değilim. MIUI 10 Beta ile de gelmediyse, daha hiç gelmez diye düşünüyorum. Sadece yeni modellerinde var, Mi 8 veya Red Mi Note 5 gibi. Benim için çok önemli açıkcası. Yağ gibi akan bir video yerine, neden 30FPS tercih edeyim ki? Sosyal medyaya saçma sapan kasan bir video atmak, galerimde bunları izlemek rahatsız edici.

Kamerada elbette kabiliyet var bunun için lakin Xiaomi'nin sanırım satış politikası ile getirmeme olayı bu. Root atıp Google Kamera ile 60FPS çekenler varmış ama uzun iş, ayrıca güncelleme yükleyince root falan kalmayacak ortada zaten.

• Düşük Işıkta HDR ile Çekilen Fotoğrafın Çok Yavaş Çekilmesi
Arkadaşımın köpeğini çekeyim dedim akşam üstü çok güzel yatıyordu, o çekene kadar hayvan pozu bozdu. Çektikten sonra da çok absürt kaymış bir fotoğraf ile karşı karşıya kaldım zaten. Resmen HDR açınca düşük ışıkta 3 saniyeye kadar buluyor çekmesi.

Bunların dışında serilik ve her bakımdan iyi bir telefon. Fotoğraf performansı aslında gerçekten güzel. Lakin yazılımı her şeyi berbat ediyor. Yüksek ışıkta çektiğim fotoğrafları seviyorum. 5X ile fark yok derken, aradaki olan fiyat farkı ile olan ilişkiden bahsettim. Yoksa kamera olsun, işlemci olsun farkı çok net hissediyorsunuz yani.

Note FE ile arasında kalmıştım, FE'yi tercih etmeliymişim.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Maybach Evet, telefon bayağı güzel ama benim de tek canımı sıkan noktaları kısaca bunlar.

MIUI 10 ile kamerada kasma düzeltilir diye umuyorum. Çünkü düzeltilmeyecek bir şey değil. Ayrıca videolarda kasma olmuyor. Sadece çekerken. Sadece sinir bozucu, performans yönünden bir eksikliği yok.

1080P 60FPS olmamasına bir şey demiyorum. Kesinlikle büyük bir eksiklik.

HDR o kadar da yavaş çekmiyor aslında. Bende 1.5-2 saniyeden fazla sürmüyor genellikle. Yine de düzeltilebilir, ve bence düzeltilecek.

Ben de alalı 4 ay falan oluyor :D

Yanlı olmayan inceleme videolarında kameranın gündüz çekimlerinde başarılı, gece çekimlerinde pek başarılı olmadığı belirtilmişti. İkinci kamerada zoom işlemi görüntüleri kaçırmaya neden olmakta genelde.

Fakat çıktığı zamanda bu fiyata alınabilecek en iyi telefonlardan birisi idi, kamera anlamında da aynı fiyattakilerden üstündü.

Mümkünse anlattıklarınızı resim ve video ekleyerek detaylandırın. İnceleme konusuna dönüştürelim.

Yanlı olmayan inceleme videolarında kameranın gündüz çekimlerinde başarılı, gece çekimlerinde pek başarılı olmadığı belirtilmişti. İkinci kamerada zoom işlemi görüntüleri kaçırmaya neden olmakta genelde.

Fakat çıktığı zamanda bu fiyata alınabilecek en iyi telefonlardan birisi idi, kamera anlamında da aynı fiyattakilerden üstündü.

Mümkünse anlattıklarınızı resim ve video ekleyerek detaylandırın. İnceleme konusuna dönüştürelim.

Fotoğraf çekiminde fiyat ve performans oranı ile gerçekten çok güzel fotoğraflar ortaya çıkardığı doğru ama sorun Xiaomi'nin bunları düzeltme şansı var iken, düzeltmemesi.

Tamamdır hocam bir ara çekeyim de eklerim.
OpenCamera uygulamasıyla 60FPS çekebilirsiniz

Sözde 60FPS gibi bir şey oluyor o. 60FPS yağ gibi olmalı, öyle olmuyor.
@Maybach Evet, telefon bayağı güzel ama benim de tek canımı sıkan noktaları kısaca bunlar.

MIUI 10 ile kamerada kasma düzeltilir diye umuyorum. Çünkü düzeltilmeyecek bir şey değil. Ayrıca videolarda kasma olmuyor. Sadece çekerken. Sadece sinir bozucu, performans yönünden bir eksikliği yok.

1080P 60FPS olmamasına bir şey demiyorum. Kesinlikle büyük bir eksiklik.

HDR o kadar da yavaş çekmiyor aslında. Bende 1.5-2 saniyeden fazla sürmüyor genellikle. Yine de düzeltilebilir, ve bence düzeltilecek.

Ben de alalı 4 ay falan oluyor :D

Hocam ben o umudu kaybettim biraz. Bilemiyorum. Red Mi Note 5 MIUI 10 ile birlikte 60FPS desteği sağlandı. Sağlasalar şimdiye kadar yaparlardı diye düşünüyorum.
Arkadaşlar, sizce 1080p için 60FPS desteği gelir mi güncellemeler ile? Andrid Pie ile falan? Ben şimdiye kadar gelmediyse, hiç geleceğini sanmıyorum. Ne diyorsunuz? Ona göre telefon henüz yeniyken S8 ile falan takas yapayım diyorum.

Son düzenleme:
1 yıl 1 ay önce aldım. 1950 TL'ye almıştım. Bende şuan kamerada herhangi bir kasma sorunu bulunmuyor. Gece fotoğraf çekerken HDR kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Manuel ayar yaparak daha kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz. Benim kamera ile ilgili tek sorunum OIS. Videolarda ciddi şekilde titremeler oluyor. MIUI 9'da düzelir diye bekledim olmadı. Şimdi de 10'u bekliyorum. Hayırlısı olsun.

1 yıl 1 ay önce aldım. 1950 TL'ye almıştım. Bende şuan kamerada herhangi bir kasma sorunu bulunmuyor. Gece fotoğraf çekerken HDR kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Manuel ayar yaparak daha kaliteli fotoğraf çekebilirsiniz. Benim kamera ile ilgili tek sorunum OIS. Videolarda ciddi şekilde titremeler oluyor. MIUI 9'da düzelir diye bekledim olmadı. Şimdi de 10'u bekliyorum. Hayırlısı olsun.

MIUI 10 beta yüklemiştim ben, yine bir fark olmadı. 60FPS 10'da gelmediyse, daha hiç gelmeyecektir diye düşündüm. Hadi neyse de gelmesin de, bu bir kasıtlı olarak getirmeme. SD 835 var telefonda, yani. Kamerada kasma sorununa gelince, sizi bilmem ama o sorun beni rahatsız ediyor. Sizde de olduğuna eminim, şöyle ki; video çekerken elinizle zoom yapsanız dahi anlarsınız dediğimi. Eşit zamanlı bir zoom yapmıyor. Ayrıca video kamerasının mikrofonunu da beğenmedim.

Bunların dışında ufak tefek bir kaç problem daha vardı, Instagram'da durdurulma gibi bir kaç bug. Birde, Snapchat efektlerinin kasması falan. Bunlar çok önemli problemler değil, kişiden kişiye göre de değişebilir. Xiaomi'nin biraz daha yolu olduğunu düşünüyorum. Mi 8'le büyük bir yol katettiler ama hala bazı şeyler hoş değil. Ne gibi?

• Mi 8'deki Yüz Tanıma Özelliği
Youtube'dan birinden izledim. Yüzünü tanımlattıktan sonra aile bireylerinin yüzleriyle kilidi açmaya çalışıyor. Sonuç? Sanki onların yüzleri de tanımlı gibi takır takır açıyor kilidi. Tamam, Mi 8 yüz tanımayı 3D taramayla birlikte yapmıyor, bu biraz alttan alınabilir.

• Mi 8 EE'deki 3D Yüz Tanıma Özelliği
Aynı kişi bu sefer Mi 8 EE için yüzünü tanımlatıyor. Daha sonra yine aile bireylerinin yüzleriyle deniyor, bakalım açacak mı? Evet. Yine şakır şakır açıyor. Hani, nerede 3D tanıma? İşin absürt tarafı, Xiaomi Apple'in yüz tanıma sisteminin aynısını, hatta daha iyisini yaptığını iddia etmişti.

Bir şeyden daha bahsedeyim. Fotoğrafları bilgisayarıma atarken çok can sıkan bir durumdu. İşlemi başlattım, bittikten sonra tarih tarih ayrılan klasörlere bir bakayım dedim. Sinir oldum. Fotoğraflar hep çiftlenmiş, bazıları 3-4 tane olmuş, sildiğim fotoğraflar yeniden albüme girmiş.. Bilmem kaç bin tane fotoğraf var, tek tek düzene mi sokayım ben bunları şimdi?

Bu arada, artan dolar ile birlikte markanın biraz fiyat/performans oranı bozuldu diyebiliriz. Şimdilerde, Mi 6'nın en düşük versiyonu (4/64) 2800 lira olmuş. Ben 2450 gibi bir fiyata almıştım. Bazı forumlarda okudum, 128/6'lı versiyonunu 1800 liraya alanlar olmuş. Can sıkıcı.

Son olarak, yazdıklarımın hepsi aslında kendi içlerinde küçük problemler. Ben çok can sıkıcı buldum bunları, kullanan çoğu kişi memnun. Bende memnundum, hızına diyecek yoktu mesela. Lakin ben sosyal medyayı ağırlıklı kullanan ve kamerada 1080p 60FPS olması gerektiğini düşünen biri olaraktan, iPhone 7'e geçtim. Memnunum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı