Xiaomi Mi Note 10 Lite uzun kullanım görüşleri

Geçtiğimiz 1.5-2 ay önce Xiaomi Mi Note 10 Lite aldım ve forumda uzun kullanım hakkında pek bir bilgi görmedim, ondan dolayı bilgi almak isteyen arkadaşlar için "+" ve "-" gördüğüm durumları yazmak istiyorum.(iPhone 11 almayı düşünüyordum fakat fiyatından ötürü bu telefona yöneldim)
İlk olarak 3 yıldır iPhone 7 kullanan biri olduğumu belirtmek isterim ve iyi, kötü yönlerini önceki deneyimlerimden yola çıkarak karşılaştıracağım.

"+" Yönleri:
1)
Hepinizin düşündüğü gibi en iyi özelliği kesinlikle şarjının çok uzun süre dayanması aktif kullanımda bile çok rahat 1.5 günü geçirtebiliyor. Eski iPhone 7'de bir film izlesem 1 ya da 2 filmin sonunda şarjı yarıya düşmüş olurdu bu bir türlü bitmek bilmiyor ve %30 şarjla bile çok rahat günü çıkartabiliyorum.

2) Ekran boyutu: Ekran iPhone 7'den geçeceğim için ufak bir alışmakta zorlanır mıyım acaba demiştim fakat hiç öyle bir şeyle karşılaşmadım çok rahat şekilde alışılıyor.

3) Kavisli ekran: Çok güzel bir estetiklik katıyor bence telefona siz kullanırken ve internette bile dolanırken dikkatinizi çekiyor fakat film ya da YouTube'da izlerken bir terslik varmış gibi geliyor kavisinden dolayı benden kaynaklı da olabilir gözümün alışmamasından ötürü.

4) Özelleştirilebilir görünüm: Telefonun görünümünü çok rahat değiştirebiliyorsunuz mesela geri dönme tuşu gibi şeyleri kaldırıp aynı iPhone 11'deki gibi kullanabiliyorsunuz sadece ekran şeklinde. Bir başka örnek yukarıdaki çentiği sadece damla çentik şeklinde ya da şerit şeklinde nasıl isterseniz ayarlayabiliyorsunuz.

5)Parmak izi okuyucu: Ekrana gömülü bir parmak izi okuyucu olduğundan ötürü çalışmada sıkıntı yaşar mı diye düşünmüştüm fakat hiçbir sıkıntı çıkarmadı kesinlikle iPhone 7'nin parmak izi okuyucusundan çok daha hızlı çalıştığını söyleyebilirim.(Ekrana kalın bir kırılmaz cam takarsanız ya da ıslak elle dokunursanız sıkıntı yaşatması haricinde.)

6)iPhone 7'de görmediğim için diyorum "Mi Band 4" ile uyumları cidden çok iyi telefona yakın tuttuğumda bilekliği kilidini direk açma gibi bazı özelliklerine rahatça sahip olabiliyorsunuz.

7)Android bazında en fazla güncelleştirme alan telefon modellerinden biri diye biliyorum ve şuana kadar hep üstüne koyarak gittiler güncelleştirmelerde.

8) Fiyatı: Fiyatı hakkında yorum yapmama gerek olduğunu bile düşünmüyorum zaten Türkiye şartları altında en iyi F/P ürünü bence.

9)Genelde Android telefonların Apple telefonlara göre daha çok kasar daha az performans alırsın diye bir yargıları var belki telefon daha yeni olduğundan ötürüdür fakat ben ne bir donma ne de bir kasma yaşamadım herhangi bir problemle de karşılaşmadım.

10) Dış görünüşü: Cidden çok güzel görünüyor.

11) Yüz algılama: Yüz algılama beni bayağı şaşırtmıştı çünkü iPhone 11'deki gibi kızılötesi ışığı olmaması rağmen gayet yeterli çekiyor denebilir orta-az arası ışıkta görebiliyor ki zaten parmak izi de olduğundan ötürü az ışıklı ortamda da parmak iziyle açılıyor bu yönden bir sıkıntı çekmedim.
12)görüntü kalitesi: AMOLED bir ekran olduğundan dolayı görüntüler zaten çok kaliteli ve bir film ya da video izlerken çok rahat bir şekilde farkına varabiliyorsunuz.

"-" Yönleri:
1)
Telefonla görüşürken ekranın kapanmama durumu hala var yani bazıları güncellemeden sonra düzeldi dedi fakat ben hala arada aynı problemle karşı karşıya kalıyorum.

2) Kırılmaz cam bulunması cidden çok zor ve bulduğun kırılmaz camların çoğu ya kalitesiz ya da yanları kalkıyor.(En büyük problemi bu)

3) Kırılmaz cam bulunamadığı gibi ekranı da çiziklere karşı pek dayanıklı gibi değil Gorilla glass 5 olmasına rağmen bir gün kırılmaz camsız kullanınca hemen çizikler olabiliyor ufak ufak.

4) Görüntü sabitleme: Fotoğraf ve video çekmede hiç başarılı değilimdir zaten net fotoğraf çekmede zorlanabiliyorum ve telefon bu konuda hiçbir destekte bulunmamış o an nasıl çektiyen direk öyle görünüyor ve haliyle telefonu iyice sabitleyerek çekmek en mantıklısı oluyor çünkü her fotoğrafta uzak bir kayma oluyor daha düzgün yapılabilirdi.

Orta yönleri:
1)Kamerası:
Kamera cidden iPhone 7'ye göre daha çok daha iyi fakat bence hala ortalama ya da ortalama altında kalıyor hala Android cihazlardaki insan yüzlerini bebeksi yapma şeyi var ve bu doğallığı bozuyor bence.
2)Portre modu: Portre modunu çok kullanmadığım için bir eksi yön olarak görmüyorum fakat daha da iyi olabilirdi ortalama düzeyde.

Kısacası tek "+" olmayan yönleri kamera ve kırılmaz cam sıkıntısı çekmesi onun haricinde her şeyde gayet yeterli ve iyi durumda.

Benim düşüncelerim ve görüşlerim bu yönde gene alacak olsam bu fiyat segmentinde gene bu telefon gönül rahatlığıyla alırdım.
Sorusu olan arkadaşların sorunlarını yanıtlayabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İOS kullananların güvenlik olaylarına akıl sır erdiremiyorum açıkçası, İCloud zaten kaç kere hacklendi, kullandığınız platform fark etmiyor, dikkatli bir kullanıcı değilseniz virüs her yerde bulaşır, bugün NASA tarzı yerlerin sistemlerine bile girilebilirken İOS'u bu kadar güvenlikli görmeyin lütfen.

iPhone'dan Android'e geçiş süreci nasıl oluyor? Bütün o iCloud kayıtları vesaire şeyler veriler konusunu merak ediyorum. Bir iPhone kullanıcısı olarak ülkedeki vergilerle katlanan fiyatlardan dolayı Apple ekosisteminden çıkmak istiyorum ama bu noktada beni en çok tedirgin eden şey güvenlik. Androidlerde güvenlik diye bir şey yok ve Apple kullanırken bu konuda çok rahatım.
ben bunları google driver a yükleyerek gerçekleştirdim aslında zaten telefon değiştirmesem bile bi temizlik yapmayı düşünüyordum hazır değiştirirken temizleyerek değiştireyim dedim ve seçe seçe ayırdım. Güvenlik olarakta şunu söyleyebilirim şimdi eskiden apple cihazlara virüs bulaşmaz diye bir şey vardı fakat bunun asıl nedeni eskiden android kullanıcıların yada windows kullanıclarının çokça fazla olmasıydı o yüzden onlara yönelik virüsler daha fazlaydı ama artık hem iphone olsun mac olsun kullanıcı sayıları aşırı derecede arttığı için aynı riskler bunlarda da var eğer saçma sapan sitelere girer saçma sapan uygulamalar indirirsen her cihazına virüs bulaşabilir iş gene senin kullanımına kalıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı