Çözüldü XMP aktif olduğunda sistem siyah ekranda kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Umut Yaldız

Decapat
Herkese merhaba. Sistemimde 2 adet RAM takılıyken XMP aktif çalışıyordu, aynı RAM'lerden 2 adet daha taktım ve XMP aktif ettiğimde sistem siyah ekranda kalıyor.
BIOS pilini çıkarıp gücü kesip 1 dakika bekledikten sonra XMP kapalı halde sorunsuz çalışıyor sistem.

BIOS sürümünü güncelledim, en son sürümde şu an.
7C37VAD2(beta version)

Sistem:
Windows 10 64 Bit.
RAM: Corsair 16 GB(4x8GB) DDR4 3200MHz CL16 RAM cMW16GX4M2C3200C16.
İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X.
Anakart: MSI MPG X570 GAMING Plus.

Çözüm
Bütün RAM'lari takın;
1) XMP'yi açın.
2) DRAM voltage elle 1.35v yapın.
3) RAM multiplier 32X şeklinde yapın.
4) İlk 5 subtimings'i elle 16-18-18-18-36 yapın (önemli!)
5) 6. timing'i (trc) to 54 yerine 56 yapın (önemli!)

Sonucu yazarsanız bakalım.

"Sadece eski RAM'lar Dual channel olarak takılıyken, BIOS'u resetler misiniz? Daha sonra XMP'ye müdahale etmeden (yani kapalı kalsın) sistemi açın. Kapatın. Yeni RAM'leri takarken eski RAM'lar yan yana olsun, yeni RAM'ler de yan yana olsun, bir önceki gibi aradaki boş slotlara yeni RAM'leri takmayın. Tekrar XMP'yi açıp deneyebilir misiniz" bu dediğimi yaptınız mı? Yapmadıysanız bunu denedikten sonra manual ayarları deneyin.
Rica ederim . Önemli ayarlar 4. ve 5. adımlar zaten. Bence ilk iş MemTest ile bir ram testi uygulayın. Testi yaparken ayarları eski haline alın ve XMP yi kapatın. Forumda nasıl yapılacağı ile ilgili rehber var. Ram ler arızalı olduğunda da bu sorun olabiliyor. Ama arızalı olmasa da bu sorun olabiliyor. İllaki ramlarde sıkıntı var demek değil bu. Büyük ihtimalle bir sıkıntı yok çünkü yeni ramlar tek başına sıkıntısız çalışıyor demiştiniz. Hazır yeni iken test yaparsanız daha kesin çözüm elde edersiniz. Test sonucunda hata çıkarsa garanti kapsamında gönderirsiniz. Test 32Gb için 7 saat kadar sürüyor. Gece yapıp açık bırakabilirsiniz.

İyi günler dilerim..

Belirtmekte fayda var;
Bu ayarlar sizin ramlarinize özgü, başka model marka ramler için ayarlarda değişik değerler gerekebilir. Ezbere yapmamak gerek.
Prime95 yada Aida ile ramlara test yapabilirsiniz ya da ileride mavi ekran sorunları çıkar ise tRC değeri ile oynamak gerekebilir. Teker teker arttırarak durumu deneyebilirsiniz. (En fazla 60 olabilir).

Son düzenleme:
Rica ederim . Önemli ayarlar 4. ve 5. adımlar zaten. Bence ilk iş MemTest ile bir ram testi uygulayın. Testi yaparken ayarları eski haline alın ve XMP yi kapatın. Forumda nasıl yapılacağı ile ilgili rehber var. Ram ler arızalı olduğunda da bu sorun olabiliyor. Ama arızalı olmasa da bu sorun olabiliyor. İllaki ramlarde sıkıntı var demek değil bu. Büyük ihtimalle bir sıkıntı yok çünkü yeni ramlar tek başına sıkıntısız çalışıyor demiştiniz. Hazır yeni iken test yaparsanız daha kesin çözüm elde edersiniz. Test sonucunda hata çıkarsa garanti kapsamında gönderirsiniz. Test 32Gb için 7 saat kadar sürüyor. Gece yapıp açık bırakabilirsiniz.

İyi günler dilerim..

Belirtmekte fayda var;
Bu ayarlar sizin ramlarinize özgü, başka model marka ramler için ayarlarda değişik değerler gerekebilir. Ezbere yapmamak gerek.
Prime95 yada Aida ile ramlara test yapabilirsiniz ya da ileride mavi ekran sorunları çıkar ise tRC değeri ile oynamak gerekebilir. Teker teker arttırarak durumu deneyebilirsiniz. (En fazla 60 olabilir).
MemTest ile test yapıp sonucunu buradan paylaşacağım

MemTest ile test yapıp sonucunu buradan paylaşacağım
Tamamdır. MemTest den önce Aida veya Prime95 ile ram testi yaparsanız daha iyi olur. Ayarların kararlı olup olmadığını kontrol edelim. Mavi ekran alma ihtimaliniz mevcut. Öyle olursa başka ayarlar eklemek gerekebilir. MemTest Donanımsal hataları verir. Ramler arızalı olmasa bile doğru ayarları yapamazsak mavi ekran hataları meydana gelebilir. Bu yuzden önce Aida veya Prime testi önemli..

Tamamdır. MemTest den önce Aida veya Prime95 ile ram testi yaparsanız daha iyi olur. Ayarların kararlı olup olmadığını kontrol edelim. Mavi ekran alma ihtimaliniz mevcut. Öyle olursa başka ayarlar eklemek gerekebilir. MemTest Donanımsal hataları verir. Ramler arızalı olmasa bile doğru ayarları yapamazsak mavi ekran hataları meydana gelebilir. Bu yuzden önce Aida veya Prime testi önemli..
AIDA test sonucu bu şekilde 10 dakika beklettim.

1619889624267.png

AIDA test sonucu bu şekilde 10 dakika beklettim.

1619889624267.png

ekstra diğer stress seçeneklerinide ekledim.

1619890431657.png

Son düzenleme:
Mavi ekran, kapanma, kilitlenme vs gibi hata vermiyorsa bir sıkıntı yok. Bir süre kullanın, zamanla belli olur. mavi ekran olursa bakarız. Ama olacağını sanmıyorum . Mavi ekran olsaydı çoğu kişi bu stress testinde mavi ekranı alıyordu. Son olarak MemTest. Onun dışında bir sıkıntı yok gibi duruyor..

Soğutucunuz stok fan mı , baska bir soğutucu mu , meraktan soruyorum sadece :)

Mavi ekran, kapanma, kilitlenme vs gibi hata vermiyorsa bir sıkıntı yok. Bir süre kullanın, zamanla belli olur. mavi ekran olursa bakarız. Ama olacağını sanmıyorum . Mavi ekran olsaydı çoğu kişi bu stress testinde mavi ekranı alıyordu. Son olarak MemTest. Onun dışında bir sıkıntı yok gibi duruyor..

Soğutucunuz stok fan mı , baska bir soğutucu mu , meraktan soruyorum sadece :)
MSI MAG CoreLiquid 360R ARGB 360mm sıvı soğutucu takılı kötümü performansı ? AMD stok wraith prism vardı ses yapıyor diye değiştirdim.

MSI MAG CoreLiquid 360R ARGB 360mm sıvı soğutucu takılı kötümü performansı ? AMD stok wraith prism vardı ses yapıyor diye değiştirdim.
Sıvı soğutucuların performansı hakkında pek bir bilgim yok. 80 in üzerine çıkmaması iyi ama. Ben de suan aynı işlemciyi kullanıyorum. Hava soğutucum var cooler master. Ama fanı farklı, baska fanla kullanıyorum. O da sanırım biraz daha ısınıyor sizinkinden. Stok fanı hiç kullanmadım da ben. Stok fanla mı bu değerleri aldınız merak ettim. O yuzden sordum.

Sıvı soğutucuların performansı hakkında pek bir bilgim yok. 80 in üzerine çıkmaması iyi ama. Ben de suan aynı işlemciyi kullanıyorum. Hava soğutucum var cooler master. Ama fanı farklı, baska fanla kullanıyorum. O da sanırım biraz daha ısınıyor sizinkinden. Stok fanı hiç kullanmadım da ben. Stok fanla mı bu değerleri aldınız merak ettim. O yuzden sordum.
AMD Stok fanında tam olarak bilmemekle beraber bi ses sorunu var sanırım yüksek rpmlerde, soğutması başarılıydı denemeye değer ses takıntınız yoksa :)
Bu akşam memtest yapıcam yarın sonucu paylaşırım, ramlerde problem olduğunu düşünmüyorum ama neden 4 ram takılıyken xmp defaultta problem çıkarıyor anlam veremedim.

AMD Stok fanında tam olarak bilmemekle beraber bi ses sorunu var sanırım yüksek rpmlerde, soğutması başarılıydı denemeye değer ses takıntınız yoksa :)
Bu akşam memtest yapıcam yarın sonucu paylaşırım, ramlerde problem olduğunu düşünmüyorum ama neden 4 ram takılıyken xmp defaultta problem çıkarıyor anlam veremedim.
Ses çok önemli benim için, o yüzden sessiz fanlara baya para ödemek zorunda kalıyorum. Sesli çalıştığını bildiğimden hiç takmadım bile :)

Corsair ların bazı ramlerinde bu sorun oluyor. Ramler aynı olsa bile versiyonları farklı oluyor. AGASE bazılarını tanıyor, bazılarını tanıyamıyor ve ramlarde timing çakışması oluyor ya da normal bir şekilde çalışmıyor. Muhtemelen sizin eski ve yeniler bir arada olunca AGASE nin tanımasında sıkıntı çıkıyor. Bir nevi çakışma. Bu yuzden değerleri elle ayarlayınca sorun düzeliyor.

Bence de ramlar sıkıntısız. Sıkıntı olsaydı tek başlarına da xmpde arıza çıkarırlardı.

Geri
Yukarı