Xperia Z3 VS Note 4

Ne kadar çok ediyor da 801 AC yonga seti 2K'da performans vermiyor diyorsun birisi 25 fps veriyorsa öteki 24 veriyor bumu yani fark dediğin bu frame farkından dolayı diyorsan boşuna konuşuyorsun. Ayrıca bir sürü telefon hala 1080p olduğu için 2K oyun çıkarılmıyor şuanda toplam 3 telefonda 2K çözünürlük var. LG G3, OPPO Find 7 ve Samsung Galaxy Note 4. Bu kadar telefon içinde oyunları tekrar optimize etmek tekrar uğraşmak gereksiz, kaldı ki Note 4'de daha çıkacak 2 telefon için uğraştığına değmez. Velhasıl kelam eğer 2K şuan işlemciler için fazla ise FHD ekrana 4K video özelliği de gereksizdir. Zaten 4K videoyu ancak 1080p göreceksin birde maksimum 5 dk süresi var ne gerek var 4K videoya.
Aslında 4K umrumda bile değil.
Sadece diğer firmalar yapınca geri kalmamak içn mecbur kalıyorlar.
Acemi kullanıcılar 4K çekimi bir artı özellik olarak görüyor. Mesele orada yani.
2K ile FullHD arasında ki fps farkını merak ediyorsan git bilgisayarda (Tabii ki 2K monitörün varsa.)ilk önce 2K, sonra FullHD oyun aç sonra gel buraya.

4K video'da geri kalmamak için mecbur kaldılar da 2K ekranda niye mecbur kalmadılar? :) Yoksa biz bunları biraz da Z3'le sömürelim 2K ekranı Z4'e koyarız mı dediler acaba? :)
4K çekim sadece evinde 4K tv olanlara yarar. Ben de G2'ye 4K video çekimi flashlayabiliyorum. Dakikalarca 4K video çekebiliyorum ama evde 4K tv olmayınca bir anlamı olmuyor fazla yer kaplamaktan başka bir işe yaramıyor. 2K ekran, 4K video'dan daha gerekli sayılabilir hatta, öyle söyleyeyim ben sana.

Aslında 4K umrumda bile değil.
Sadece diğer firmalar yapınca geri kalmamak içn mecbur kalıyorlar.
Acemi kullanıcılar 4K çekimi bir artı özellik olarak görüyor. Mesele orada yani.
2K ile FullHD arasında ki fps farkını merak ediyorsan git bilgisayarda (Tabii ki 2K monitörün varsa.)ilk önce 2K, sonra FullHD oyun aç sonra gel buraya.
Adam diyor ki madem 2K ekranı gereksiz görüyor Sony o zaman neden hiçbirimizde 4K Tv yokken 4k video özelliği koyup neredeyse tüm reklamını bu 4K video özelliği üzerine yapıyor. Sen de alıntı yapıp adamın sözünü kulağın öbür ucundan tutup söylüyorsun..

4K video'da geri kalmamak için mecbur kaldılar da 2K ekranda niye mecbur kalmadılar? :) Yoksa biz bunları biraz da Z3'le sömürelim 2K ekranı Z4'e koyarız mı dediler acaba? :)
4K çekim sadece evinde 4K tv olanlara yarar. Ben de G2'ye 4K video çekimi flashlayabiliyorum. Dakikalarca 4K video çekebiliyorum ama evde 4K tv olmayınca bir anlamı olmuyor fazla yer kaplamaktan başka bir işe yaramıyor. 2K ekran, 4K video'dan daha gerekli sayılabilir hatta, öyle söyleyeyim ben sana.

Adam diyor ki madem 2K ekranı gereksiz görüyor Sony o zaman neden hiçbirimizde 4K Tv yokken 4k video özelliği koyup neredeyse tüm reklamını bu 4K video özelliği üzerine yapıyor. Sen de alıntı yapıp adamın sözünü kulağın öbür ucundan tutup söylüyorsun..
Yav tamam da yazdıklarımı tam okuyarak yorum yapın.
Dediğim gibi şuan 2K ve 4K tamamen gereksiz. Sony mecbur kaldı 4k koymaya neden derseniz adam bakıyor bunun 4k çekimi var bu bundan daha iyidir diyor.
Bir mesajımı daha dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum ''Apple gibi Sony de tükürdüğünü yalayacak.''

Tamam ben de "Note 4'ün 2K ekranı var, Z3'ün yok. Note 4 Z3'e bin basar" diyorum. Hadi 2K ekranın da gereksiz olduğunu söyle. :)

Yav tamam da yazdıklarımı tam okuyarak yorum yapın.
Dediğim gibi şuan 2K ve 4K tamamen gereksiz. Sony mecbur kaldı 4k koymaya neden derseniz adam bakıyor bunun 4k çekimi var bu bundan daha iyidir diyor.
Bir mesajımı daha dikkatlice okumanızı tavsiye ediyorum ''Apple gibi Sony de tükürdüğünü yalayacak.''
Tamam LG'de 2K ekranı koydu adam bakıyor, he bu ekran daha iyi diyor bunu alıyor eğer pazarlama taktiği buysa.

Evet yalamanın vakti gelmiş :D ;
Sony, Xperia Z3 modeli tablet ve telefonları duyuralı henüz sadece birkaç gün oldu ancak bu, şirket içinden sızan bilgileri durduramadı. Şimdi de şirketin sonraki nesil olan Xperia Z4için Quad HD ekran hazırlığında olduğu ortaya çıktı.

Quad HD ekranlar, 720p çözünürlüğün dört katı anlamına geliyor. Yani aslında ismindeki dört nedeniyle 4K ile karıştırılsa da, 2K çözünürlüğü işaret ediyorlar. Bu da, 2.560 × 1.440 piksel çözünürlüğe denk geliyor.

Böylece Sony'nin sonraki nesil telefonlarında 2K çözünürlük kullanmaya başlayacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Şu an piyasada bu çözünürlüğü destekleyen LG G3 var; Galaxy Note 4 de aynı çözünürlükle piyasaya çıkıyor. 4K için ise birkaç yıl daha beklememiz gerekebilir.
-Chip-

Bence çok taraflısın.;)
Bir çok arkadaşımızın merak ettiği can alıcı soru ''Xperia Z3 mü? Note 4 mü?''.
Size bunu detaylı olarak anlatmaya çalışacağım.

Xperia Z3, Sony'in Xperia Z2'nin ardından piyasaya çıkan amiral gemisi. Donanım olarak çok fazla gelişme sağlamasa da kamera, ekran gibi bir çok yenilik sunuyor.

Kamerası şuan piyasadaki en iyi telefon olarak nitelendiriliyor. Zira İSO hassasiyeti(12800) mükemmel. Şuana kadar düşük ışıkta doğru düzgün fotoğraf çeken Purewiew ve Ultrapixel' den başka yok diyebilirim. Fakat Sony bunu değiştiriyor. Z3 ile düşük ışıkta gayet net, karıncalanmasız, kumlanmasız fotoğraflar çekebiliyorsunuz. BIONZ görüntü işlemcisi çok başarılı diyebilirim. Görüntü sensörü ise 1/2.3 Exmor RS ve G lens ile yeterince gerçek fotoğraflar çekebiliyorsunuz. SteadyShot teknolojisi ile videoda koşsanız bile görüntü mümkün olduğunca sabit tutuluyor. 4K çekim de cabası.

Z2 de gördüğümüz canlı yayın özelliği z3 e de entegre edilmiş. Sound Photo ile resimlere kısa süreli ses ekleyebilirsiniz.

Sony Xperia Z3 ile gelen bir yeni özellik daha var ki gerçekten çok başarılı, iyi düşünülmüş bir özellik.
Daha önce Sony'in bir çok telefon-tabletinde gördüğümüz PlayStation 3 oyun kumandası ile android oyunlarını nfc ile telefon üzerinden oynayabiliyorduk, fakat Sony bunu biraz daha ileri taşıyıp PS4' teki oyunları wifi üzerinden görüntü olarak telefona aktararak PS4' teki oyunları telefondan oynama hissi veriyor. Yanlış anlaşılmasın telefonda PS4 oyunları oynamıyorsunuz sadece evdeki PS4 oyunu çalıştırıp wifi üzerinden görüntüyü telefona aktarıyor.

Pil kapasitesi düşse bile(3200-3100 mah) Sony tarafından yapılan açıklamaya göre gerekli optimizasyonlar sayesinde telefon size 2 gün kullanım süresi vaadediyor. Stamina mod ile bu süreleri artırabilirsiniz.

Sony'in bir diğer şaşırtıcı iddiası ise ''Dünyanın en parlak ekranı''.
TRILUMINOS teknolojisi ile Live Color LED teknolojisi birleştiği zaman mükemmel bir görüntü sunuyor.
Ekran Super Amoled olmadığı için daha gerçekçi renkler sunuyor. X-Reality ve sezgisel kontrast özelliklerini unutmayalım. Full Hd ekran gayet yoğun pixeller sunuyor.

7.3 mm kasası gayet ince, zarif. Alüminyum çerçevesi ve alüminyum üstüne cam kasası elde gayet iyi oturup gayet iyi bir his veriyor. Elinize aldığınızda kaliteyi hissediyorsunuz. Yanlışım varsa düzeltin 5.2 inc ekranında Gorilla Glass 3 kullanıyor.

Front Surround teknolojisi ile arka plandaki sesleri %99 oranında azaltıp temiz ve kaliteli bir ses elde ediyorsunuz.

Z2 ye kıyasla suya ve toza karşı dayanıklılığı artırılan Z3, artık suyun altında 2 metrede 30 dakika su geçirmezlik güvencesi veriyor.
Eki Görüntüle 20462 Eki Görüntüle 20463

Note 4, Note 3'ün ardından phablet segmentinde Samsung'un amiral gemisi.
Note 3 e göre donanım olarak, ekran olarak büyük yenilikler sunuyor.

S5'teki İSOCELL kamera Note 4 ile devam ettiriliyor.
Gün ışığında çok başarılı fotoğraflar çekseniz de düşük ışıklarda verdiğiniz paranın hakkını veremiyor.
Yine S5'teki 16mp kamera Note 4'te devam ettirilmiş. İSOCELL sensörü sayesinde saniyenin 3'te biri sürede fotoğraf çekebiliyorsunuz. Gayet hızlı odaklama, gayet hızlı fotoğraf çekimi.

S5 te gördüğümüz nabız ölçer, stres ölçer gibi özelliklere ek olarak kandaki oksijen miktarını ölçebiliyor.
Açıkçası doğru ölçüyormu bilemem zira olması veya olmaması umrumda değil.
S Health her yeni Samsung cihazı ile yenilenir di bu sefer daha fazla özellik geitirlmiş. Arayüzü gayet hoş, renkli, canlı. Diğer ek uygulamalardan S Voice hala Türkçeleştirilmemiş.

Artık Spen' i daha fonksiyonel kullanabileceksiniz. Samsung, SPen' i daha kayganlaştııp gerçek kalemle yazma hissiyatı veriyor, yani kalemi kaydırırken takılma gibi (heleki o ses) sorunlar artık ortadan kalktı.
Spen' getirilen bazı fonksiyonlar ise uygulama açıkken kalem ile sürükleyip siğer uygulamalar arasında geçiş yapabiliyorsun.

Samsung maalesef hala plastik kasalı telefon üretiyor.
Galaxy Alpha ile metal çerçeveye geçiş yapmasına rağmen hala alüminyum kasalardan geri kalıyor.
Arkasında ki deri görünümlü plastik elde iyi bir hissiyat vermiyor, terletiyor fakat elde kaymıyor, iyi oturuyor. Fakat ekran boyutundan dolayı tek elle kullanamazsınız bunu belirteyim.

Bir yeni özellik daha eklenmiş telefona benim çok hoşuma gitti. Batarya 3200 mAh 5.7 inc telefona yetmeyecektir fakat 30 dk de %50 şarj doldurma gibi özellikleri bunu biraz gölgede bırakıyor gibi. He sakın %50 30 dk de doluyor o zaman 1 saatte hepsi dolar, öyle birşey yok telefon %80 den sonra aldığı elektriği yavaşlatıyor. Yani yaklaşık 1 saat 15 dakika gibi bir sürede batarya tamamen dolacaktır.

Samsung'un bir diğer açıklamasına göre USB 3.0 kullanan kullanıcı sayısı çok az. Bu yüzden USB 2.0'a geri dönülmüş.
Eki Görüntüle 20471

Note 4 vs Xperia Z3

CPU, GPU, RAM

Xperia Z3'ün Snapdragon 801AC işlemcisine karşın Note 4'ün Snapdragon 805 işlemcisi var. (Exynos modeli yine pazarlama stratejisi olan 8 çekirdek olduğu için hesaba katmıyorum.)
Note 4'ün 2K ekranını baz alırsak Xperia Z3'ün işlemcisi bir tık iyi kalıyor. Çünkü 805, 2K ekran ile FullHD 801AB ile yakın performans gösteriyor. Ama aradaki farkı anlamayacağınızı garanti ederim.

Note 4'ün Adreno 420 grafik birimine karşın Xperia Z3'ün Adreno 330'u var.
Yine 2K yı işin içine katarsak burada aynı performansı vereceklerdir. Çünkü Adreno 330, FullHD için;
Adreno 420 ile 2K için tasarlanmış GPUlar.

Xperia Z3 ile Note 4'ün Ramları aynı. Fakat burada Z3'ün arayüzünün sadeliği sayesinde Z3 daha iyi RAM sahibi diyebiliriz.

Ekran

Note 4' ün 2K Super Amoled ekranına karşın Z3'ün FullHD İPS LCD ekranı.
Burada aradaki farkı söylemem doğru olmaz zira ben LCD ekran severim başka birisi Amoled sever.
Xperia Z3'ün ekranı 600 nit çok başarılı fakat Note 4'ün kaç nit olduğunu bilmediğim için kesin bilgi veremeyeceğim.

Malzeme Kalitesi

Xperia Z3'ün alüminyum çerçevesi, alüminyum üzerine cam kasası karşısında Note 4'ün plastik kasa, alüminyum çerçevesinin şansı yok. Uzatmaya gerek yok.

Kamera

Note 4'ün İSOCELL 16Mp kamerasına karşı Z3'ün Exmor RS 20.7MP kamerası.
Burada açık ara Z3 önde. Heleki gece çekimlerinde rezil ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim.
Video çekimine gelirsek Samsung'un video çekim işini beceremediğini söyleyebilirim.

Pil

Xperia Z3'ün 3100 mah pili karşısında Note4'ün 3220 mah pili.
Ekran boyutunu, Note 4'ün 2k ekranını baz alırsak Xperia Z3 burada açık ara fark atacaktır.
Tabii ki optimizasyon çok önemli Samsung burada çok iyi bir iş çıkarabilir fakat Z3'ün daha iyi pil süresi vereceğinden emin olabilirsiniz.

Arayüz

Note 4'ün TouchWiz arayüzüne karşı Z3'ün TimeSpace arayüzü.
Sony daha sade bir arayüz, Samsung ise daha canlı, dopdolu bir arayüz tercih etmiş.
E doluluk ile stabilite bir arada olmuyor. Tabii Samsung'u burada tebrik etmek isterim S4'ten S5' e geçerken büyük bir fark yaratmıştı ama yine de yeterince akıcı değil.
Güncelleme ile düzeltmeliler.

Tasarıma hiç girmeyeceğim göreceli bir kavram fakat Samsung sağolsun tasarımı iyice kötüleştiriyor.
S4, S5'ten çok daha güzel Note 3' te Note 4'ten.

O kadar yazdım kimse umursamamış :confused:

Neden taraflısın?
Madde madde yazayım diyecem fakat yazamam. Ortaya karışık yazıyorum.
Samsung sp805 ile 2k ekranda sony ile aynı performansı veriyor diyorsun. O zaman sony alın diyorsun.
2 k ekran fazla güç harcar buna katılıyorum fakat 2k ekran g3 gibi gpu su düşük telefonda fazla güç harcar. Sd805 ise zaten 2k ekran için üretilmiş bir işlemci. Yani yorulmuyor. Testler yanlıştır yalandır veya doğrudur ben bilemem lakin samsungun kullandığı exynos 5533 Sd805 den testlerde daha iyi sonuç alıyor. Yani note 4 sony den bu bakımdan üstün. Bir kere bu meselede anlaşalım.
Senin dediğin şu bu araba 330 beygir bu araba 420 beygir. İkisi de 5 litre yakıt yakıyo. Ne gerek var 420 beygirlik arabaya. Biz 330 beygirle yetiniriz.
Demek istediğim açık sanırım. Daha fazla güç isteyen bir ekranla az güç isteyen bir ekranı aynı performansta çalıştırabilme şansımız varmış madem neden daha kötüsünü alalım?
Ben sony xperia sp kullanıcısıyım. Ama sen taraflı birisin.
Pil konusuna gelirsek Z3 9.29 saatlik Note4 8.43 saatlik süre yapmış. Paneller kişiseldir göze hitap edeni kişi kendi belirler evet.
Su geçirmezlik olayınaysa asla güvenmiyorum. Çok arkadaşım var kapakları kapatıp havuza sokup da telefonu su alan. Servise yolluyorlar su kapaktan girmemiş olsa da servis kullanıcı hatası diyor. İşe bak.(n)
Arayüz de sony çok sade. Ben htc one x ten geçtim sp ye. Aşırı sade geldi. Ama sp daha çok kasıyor mesela. Ben açıkcası z3 almayı düşünüyordum. Bursa gibi bir büyük şehirde Sony smartphonelara bakan bir servis yok lanet olsun ki! :sustum: Note 4 e bakmaya başladım. Batarya testlerini bekliyordum. Sonunda geldi. Note 4 beni mutlu eder diye düşünüyorum.
Herkesi tuttuğu kendine arkadaş. Benim telefonum elektrik kaçırıyor ama ben servise yollayamıyorum. Yoksa sony benim için ilk tercihtir hep.

Baya karman çorman yazdım. Velhasıl kelam 64 bit destekli exynos 5533 işlemcili 8 çekirdeği beraber çalışabilen ve ayrıca mali bilmem kaçtı bilen yazsın tam oyun canavarı bir telefon samsung. Şuan testleri mevcut. cpu ve gpu açısından Sd805 e deyim yerindeyse koyup geçiyor dediğim işlemci ve mali zımbırtısı.
Diğer dediklerin doğru. Z3ün kamerası iyi bataryası iyi malzemesi iyi. Ama ben açıkcası z3 alıp 6 ay sonra z4ü görüp kahrolmak da istemem. Z2 1600lere kadar düştü, 2300den girmişti. :vıy: Esen kalın.

Dosya Ekleri

• resim.jpg
    resim.jpg
    44 KB · Görüntüleme: 331
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı