XPG Battlecruiser fan bağlantıları nasıl olur?

taarruzkecisi

Picopat
Fotoğraftaki kablolar boşta. Ne yapabilirim? @Bora Dere

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-02-16 at 13.52.11(1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-16 at 13.52.11(1).jpeg
    98 KB · Görüntüleme: 64
  • WhatsApp Image 2021-02-16 at 13.52.11.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-16 at 13.52.11.jpeg
    133 KB · Görüntüleme: 52
  • WhatsApp Image 2021-02-16 at 13.52.10.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-16 at 13.52.10.jpeg
    184,4 KB · Görüntüleme: 58
İlk fotoğraftakiler fanların ARGB bağlantısı için. Birbirinme seri bağlantı yaparak son kalanı ise eğer varsa anakartındaki 5V ARG girişine yoksa kasa panelinden gelen argb kontrol kablosuna bağlaman gerek. Son fotoğraftakiler ise fan kontrol bağlantıları, zaten gördüğüm kadarıyla birbirine seri bağlamışsın. Son olarak açıkta kalan ucu ise anakartındaki 4 Pin kasa fanı girişine bağlaman yeterli.

1. görseldekiler ön panelden gelen RGB/ARGB kabloları. Kontrolcü için, kontrolcüyü kullanmayacaksanız boş kalabilir.

2. görseldekiler sanırım fanlardan çıkan ARGB kabloları. Daisy chain olacak şekilde bağlantıları yapılacak, anakarttaki ARGB başlıklarından birine bağlayabilirsiniz. Bağlantı için rehberin fan bağlantıları kısmındaki 2 ve 3. ana adımları uygulayın. Sonraki kısımda da anakart için bağlantıyı yapın.

Anakartınızdaki ARGB başlıklarını aşağıda işaretledim:
product_6_20200603173655_5ed76f374d579 (1).png

3. görseldekiler de birbirine bağlı fan güç kabloları. Birbirinden ayırmadan anakart üzerindeki SYS_FAN yazan pinlere bağlayın.

RGB kontrolcüsünün girişleri nerededir onu bulamadım, geriye kalan hepsini anladım. Bir de fanları takmadan sistemi çalıştırmak istedim, her şey görünürde çalışıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor. CPU fanı çalışıyor, RAM'ler çalışıyor, ekran kartı fanı dönüyor ama ekranda görüntü yok. Sebebi hakkında fikriniz var mı?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-02-16 at 14.02.56.jpeg
    WhatsApp Image 2021-02-16 at 14.02.56.jpeg
    126 KB · Görüntüleme: 46
Anakarttaki EZ Debug LED'lerinden bazıları yanıyor. Sebebi oradan anlaşılır büyük ihtimalle. Fakat önce başlıktaki soruna cevap bulalım.

Fanların aydınlatmalarını kasanın üstündeki kontrolcüden mi kontrol edeceksiniz? Eğer öyleyse fanların ARGB bağlantılarını daisy chain olarak birbirlerine bağlayın yine, sonra rehberde dediğim şekilde ilk görseldeki 3 pinli bağlantılardan birine yapın boştaki ARGB dişi kablosunu. Sonra ön panelden gelen SATA güç kablosunun bağlantısını da PSU'dan yapın.

Anakarttaki EZ Debug LED'lerinden bazıları yanıyor. Sebebi oradan anlaşılır büyük ihtimalle. Fakat önce başlıktaki soruna cevap bulalım.

Fanların aydınlatmalarını kasanın üstündeki kontrolcüden mi kontrol edeceksiniz? Eğer öyleyse fanların ARGB bağlantılarını daisy chain olarak birbirlerine bağlayın yine, sonra rehberde dediğim şekilde ilk görseldeki 3 pinli bağlantılardan birine yapın boştaki ARGB dişi kablosunu. Sonra ön panelden gelen SATA güç kablosunun bağlantısını da PSU'dan yapın.

Evet kasadaki kontrolcü ile kontrol edeceğim. Söylediğiniz yöntemi deneyeceğim ve ışıklardan Boot ışığı yanıyor tespit ettim. Boot edememesinin sebebi ne olabilir? BIOS Update yapmadım henüz.
Bu arada sormayı unuttum ARGB kablolarını takmanın belirli bir sırası var mı? Rastgele daisy-chain yapsam problem olur mu?

BIOS güncellememeniz olabilir sebebi. ARGB kablolarının belli bir sırası yok, istediğiniz sırada takabilirsiniz.

Bu sefer de CPU ışığı yanıyor... Ekrana hiç görüntü gelmiyor. Var mı aklınıza gelen bir şeyler? Forumda biraz bakındım da, pek bir şey bulamadım. İlk açıldığında CPU yanıyor, 5 sn. sönüyor. RAM yanıyor sönüyor.

Geri
Yukarı