XPG Spectrix S40G güncelleme sorunu

furkan2479

Femtopat
Öncelikle iyi akşamlar büyük bir sorunum var yardım edebilecek her fikre açığım.

Kasım 2019 tarihinde "XPG Spectrix S40G RGB M.2 2280 pcle gen 3x4 256 GB SSD" aldım ve format atmak yerine bilgisayarımda takılı olan SSD'yi yeni M.2 SSD'me clonlayarak tüm Windows'u M.2 SSD'ye taşımış oldum. 10/08/2020 tarihine kadar yaşadığım aksaklıklar;
Ansızın gelen;

1-WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR (mavi ekran)
2-System thread exception not handled (mavi ekran)
Bilgisayarı açarken ara ara (ki bu aralar bayağı sık 2 günde bir gibi) Windows'un Boot edilememesi. (Bilgisayarı kapatıp arkadan tüm gücü kesip açıp tekrar açtığımda açılıyordu bilgisayar)

10/08/2020 tarihiyle temiz bir format atmaya karar verdim öncesinde de Windows'umu normal SSD me kopyalayıp XPG M.2 SSD'ye yazılım güncellemesini yapmaya karar verdim. Tüm C'yi diğer SSD'ye clonladıktan sonra Adata'nın kendi sitesinden benim donanımım için olan güncellemesini indirdim. Özellikle nasıl yapacağımı anlattıkları "Update GUI'de" yi de okudum. İlk olarak indirilen rarı masaüstüne çıkartıp aşağıda 1 numara ile ekran görüntüsünü de paylaştığım uygulamayı (SSDFWUpdate.exe) yi açtım. Direk kendi SSD mi gördü o yüzden arama işaretine basmayıp Update tuşuna bastım. 2 adet uyarı ekranı geldi birisi tüm dosyalarımın silineceğine dair kabul ettim. 2. si ise bilgisayarımın kapatılacağı ve benim manuel olarak tekrar açmamı onayladığıma dair ona da evet dedim ve uzunca bir kapanıyor yazısını bekleyerek kapandı bilgisayarım.

Ardından tekrar açtım bilgisayarı ve "Update GUI'de" de yazılımın otomatik açılıp Update işlemine devam edeceği yazıyordu ancak Update devam etmedi ben kendim açtım ve SSD artık "Realtek RTS5761 ile başlayan bir model olmuştu" (sorun yok "Update GUI'de" de öyle yazıyordu.) ancak sorun şurda başladı ki açtığım SSDFWUpdate.exe ye göre benim donanımım günceldi ve yükleme yapmıyor. Şu an 256 GB olan XPG marka SSD oldu 250 MB ve Realtek marka görünüyor. Disk yönetiminde de çalıştırılamayan olarak görüntüleniyor çalıştırmayı deniyorum ancak veri hatası döngüsel artıklık denetimi. Hatası veriyor.

Bunu garantiye göndermeden çözme şansım var mı çünkü 1 hafta önce tüm driverlerimin yedeğini almıştım ve elimde mevcut. Şimdiden teşekkür eder iyi akşamlar dilerim.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    7,5 KB · Görüntüleme: 100
  • 2.png
    2.png
    5,2 KB · Görüntüleme: 71
  • XPG SPECTRIX S40G FW Update Guide_20191016.pdf
    519,1 KB · Görüntüleme: 889
Son düzenleyen: Moderatör:
Orada gördüğün buffer size, diskin ölü sayılabilir. SSD'ler için low level format yani secure erase deneyebilirsin. Sonuç olarak çöpe gidecek bir SSD elindeki.
Bu arada, bildiğin her forumda aynı mesajla konu açarsan banlanırsın. Ben de raporlayacağım zaten.
Ekleme: Giden gücü kesip 2 3 dakika bekledikten sonra bir daha dener misin? Belki kendi kendini kurtarabilir.

Orada gördüğün buffer size, diskin ölü sayılabilir. SSD'ler için low level format yani secure erase deneyebilirsin. Sonuç olarak çöpe gidecek bir SSD elindeki.
Bu arada, bildiğin her forumda aynı mesajla konu açarsan banlanırsın. Ben de raporlayacağım zaten.
Ekleme: Giden gücü kesip 2 3 dakika bekledikten sonra bir daha dener misin? Belki kendi kendini kurtarabilir.

cevabınız için teşekkür ederim. Ancak Low level format atamıyorum çunkü ADATA nın kendin yazılımı sadece ADATA görünen SSD lere format atabiliyor. Şuan Takılı SSD REALTEK göründüğü için buna izin vermiyor. Farklı Forumlarda Aynı başlıkla konu açıp sormanın yasak olduğunu bilmiyordum. Ne kadar çok kişiden fikir alırsam okadar sağlıklı bir sonuca ulaşacağımı düşündüğüm için açmıştım. Enerjiyi kesip tekrar vermeyi denedim her ne kadar umutsuz da olsa işe yaramadı. Aygıt yöneticisinde eski aygıtlarda hala görünüyor aygıtım ancak benim merak ettiğim bu yazılım güncellemesi SSD nin içine de yüklenip orada da saklanılıyormu.
Elindeki M2'yi USB'den Windows kurarken önce biçimlendirip sonra bölümleri silip, yeni bölüm oluşturup windows kurmak en sağlıklısı. Sonrasında ise clonlama işlemi yapma lütfen. Elinle at ne atacaksan.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Kısa vadede format atmamak için yaptığım bir hataydı ve birçok hata ile karşılaştırdı. Bunun için bende format atıp temiz bir başlangıç yapacaktım ancak öncesinde güncellemesini de yapmayı uygun gördüm ve sonuç anlattığım gibi. ADATA ya da bir talep oluşturdum ancak sonuç ne olacak bekliyorum. Teşekkür ederim cevabınız için tekrardan.
Olayı tam olarak açıklayamadığımı düşünüyorum. ADATA ya şu şekilde bir açıklama not gönderdim sizlere de iletip sorunumu daha iyi açıklayacağımı düşünüyorum.:

""
Donanımın güncellemesini yapmak için \\"https://www.adata.com/tr/support/driver/\\" sitesinden;
1) CATEGORY- Solid State Drive
2)Choose Type - XPG
3) Choose Model - XPG SPECTRIX S40G RGB PCle Gen3x4 M.2 2280 yolunu izleyerek "Firmware update_VB411D43" indirdim. İndirilen Dosya Adı "20191018_S40G_B16_B17_SSV4_FWUpdate_VB411D43" içerisinden çıkan " XPG SPECTRIX S40G FW Update Guide_20191016" tamamen okudum.
1. adımdan başlayarak BİOS ayarları "AHCI Mode" açık olduğunu kontrol ettim.
2. "SSDFWUpdate.exe" yi açtım. SSD yi direk gördü ve "UPDATE" tıkladım.
3. Tüm dosyaların silineceğini evet diyerek onayladım.
4. Bilgisayarımın Kapatılmasını ve benim manual olarak geri açacağım uyarısını da kabul ettim.
5. Bilgisayarım kapanmaya geçti ve uzun bir süre mavi ekran "KAPANIYOR" yazısı ile bekledi. Sonunda kapandı ve ben tekrar açtım bilgisayarı.
6. Bilgisayar açıldığında "SSDFWUpdate.exe" Otomatik açılması gerekirken açılmadı. Kendim açtım uygulamayı ve "REALTEK RTS5761 NVMe Drive RL63......." ile başlayan donanım göründü ancak altında da "FW on Device is already up to date!" yazıyor update tıklanmıyor. disk yönetiminde 250 mb realtek bir donanım görünüyor ve başlatılamıyor. "veri hatası döngüsel artıklık denetimi" hatası veriyor. 1 hafta önce tüm driver yedeklemelerimi almıştım işe yararsa sizlere de bunu sunabilirim.

""

Son düzenleme:

Geri
Yukarı