İnceleme XPG Summoner incelemesi

Hepinize merhaba, bugün XPG Summoner klavyeyi @UmutMelihAkyol hocamın da isteği üzerine inceleme kararı verdim.

XPG Summoner Oyun Klavyesi​

• ● XPG Prime ile uyumludur
  • ● Cherry MX RGB Tuş Anahtarları
  • ● 7 Önceden Tanımlı RGB Modları
  • ● Manyetik Ergonomik Bilek Desteği
  • ● Medya Kontrol Tuşu
  • ● Makro Tuşları
  • ● %100 Anti-Gölgeleme Tuşları
  • ● Zımparalı Alüminyum Çerçeve Tasarımı
  • ● USB Doğrudan Geçişi

627_8.jpg

TEKNİK ÖZELLİKLER:

- Cherry MX Switch.
- Red - Blue ve Speed Silver olacak şekilde üç adet Switch seçeneği.
- 50 milyon tıklama ömrü.
- %100 bir klavye.
- Alüminyum kasaya sahip.

Multimedya tuşları maalesef kısıtlı.

Sadece F10 F11 ve F12'de multimedya tuşlarımız mevcut. Onun dışında F1-F5 klavye profilleri, F6 ise oyun modu.

FN + F10 = Çalınan medyayı durdurma & devam ettirme.
FN + F11 = Medya oynatıcısında veya müzik dinlerken önceki şeyi açıyor.
FN + F12 = Medya oynatıcısında veya müzik dinlerken sonraki şeyi açıyor.

ŞAHŞİ DÜŞÜNCELERİM & KLAVYE İNCELEMEM

Klavyeyi, gaming.gen.tr sitesinden dün 1700TL + 4 taksit olarak satın aldım. Bugünde elime ulaştı saat 14.20 sularında. O zamandan beri sayısız oyun oynadım ve deneyimlerimi paylaşmak istedim.

Ekran görüntüsü 2023-09-05 210652.png

Bu benim satın aldığım ve kullandığım ilk mekanik klavye, onun dışında sadece internet kafelerde kullandım.

Hissiyat:

rn_image_picker_lib_temp_f1cec428-4563-4665-b31d-0ab9539f6272.jpg

Bundan önce, internet üzerinden çok kez Cherry MX sesleri dinledim. Sesi tıpatıp aynı, onun dışında hissiyatı gayet iyi.

Işıklandırma:

RGB ışıklandırmaya sahip, driverı üzerinden istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

Kasa:

Kasası alüminyum bir kasa, görünüşü gerçekten güzel hissettiriyor adama.

IMG_20230905_203956.jpg

Ses testi:

• Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GENEL OLARAK ARTI VE EKSİLER:

ARTILAR:
  • Bu fiyata Cherry MX ve XPG gibi kaliteli bir markanın kalitesi,
  • İkiden fazla Switch seçeneği (tek fazla olan Speed Silver ama olsun :) )
  • Driver desteği ( çoğu kişi driverına sövüyordu ama bence gayet başarılı bir yazılım yapmışlar.)
  • Premium hissiyat, klavyeyi aldığınızda resmen klavyeyi hissetmek (Outemu gibi Switch'ler de kullandım, aynı hissiyatı hiçbir şekilde alamadım.)
  • Klavyenin kendisinde harici 2.0 USB girişi

EKSİLER:
  • Coil Whine, evet klavye bildiğimiz coil whine yapıyor. Parlaklığı %100e çekerseniz USB'den coil whine sesi gelecektir. Kulaklık varken duymanız pek mümkün değil ama.
  • Arada takılan enter tuşu.
  • Fazla ağır.

KLAVYENİN GÖRSELLERİ:
  • IMG_20230905_212508.jpg

IMG_20230905_212657.jpg

IMG_20230905_212534.jpg

IMG_20230905_212727.jpg

BİLGİSAYAR İLK AÇILDIĞINDA KLAVYENİN ANİMASYONU:
  • Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
    Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Okuduğunuz için çok sağ olun :)

Son düzenleme:
Ellerine sağlık. Coil Whine muhabbeti şaşırttı. ama genel anlamda hoş gözüküyor.

Coil whine sorunu bende de başladı hocam, driver yüklemeden kullanıyordum aldığımdan beri. Yükleyip rengi ayarladıktan sonra tam USB çıkışının o taraflardan hafif bir cızırtı sesi geliyor. Kulağı dayamadıkça duyulmuyor ama yine de olması sinir bozucu. Her renkte de olmuyor, rainbow modunda veya sabit kırmızıda olmuyor nedense. Beyaz renge alınca ses gelmeye başlıyor.

Coil whine sorunu bende de başladı hocam, driver yüklemeden kullanıyordum aldığımdan beri. Yükleyip rengi ayarladıktan sonra tam USB çıkışının o taraflardan hafif bir cızırtı sesi geliyor. Kulağı dayamadıkça duyulmuyor ama yine de olması sinir bozucu. Her renkte de olmuyor, rainbow modunda veya sabit kırmızıda olmuyor nedense. Beyaz renge alınca ses gelmeye başlıyor.
Sorunu çözdüm hocam, yazılımsal bir sorun anladığım kadarıyla. Klavyenin 0010 sürücüsünü kurdum, yani ilk bilgisayara bağlanınca kendi kendine kurduğu sürücü. Bu şekilde düzeldi sorunum. RGB ayarlanmıyor ama en azından o rahatsız edici ses yok. Sürümü Sosyal'de paylaşmış bir arkadaş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı