XPG SX8100 düşük yazma hızı

Makaleler
42
Bu SSD 27 Ekim tarihinde elime geçti. O zamanki okuma ve yazma değerleri böyleydi;

Screenshot_2.png

Şu iki konuya baktığımda birisinde Adata tarafından gelen diski bölerek test edin kısmını yaptım ve sonuç böyle çıktı;

Screenshot_1.jpg

Bu durumda üretim hatası mı var yoksa farklı bir şey mi yapmam gerekiyor?

Boşuna M.2'ye paramı verdim ben şimdi?
Windows 10'a geçmeliyi miyim simdi arkadaşlar.
Arkadaşlar yeniden test yaptım 1400'e kadar çıktı okuma hızı neden böyle bir şey oluyor.

Son düzenleme:
Bu modelin servislik bir durumu olmadığı belli. Garanti süresince bunu ya Adata çözecek ya da iade çıkacak. Ben bekliyorum bakalım herhangi bir Windows sürümü ile düzelir mi veya Adata açıklama yapar mı diye.
Firmware güncellemesi ile de çözülebilir. Benim Adata SSD'nin güncelleme ile hızları artmıştı mesela.

Bir yandan diyorum bunu aldığım fiyata (450 TL) iade etsem yerine ne alacağım? Bir yandan da diyorum boşu boşuna bozuk ürün mü kullanayım? İki ucu bilmem ne misali. Üzerine 100 daha koyup A2000 almak var kafamda. Bu sefer de düzeltirlerse diye aklım kalır. Bakalım.

Bir yandan diyorum bunu aldığım fiyata (450 TL) iade etsem yerine ne alacağım? Bir yandan da diyorum boşu boşuna bozuk ürün mü kullanayım? İki ucu bilmem ne misali. Üzerine 100 daha koyup A2000 almak var kafamda. Bu sefer de düzeltirlerse diye aklım kalır. Bakalım.

Orası da öyle. Bunun servislik durumu yok, değiştirseler gelen de aynı olacak bunca kişiye üretim hatası gitmez sonuçta. Para iadesi alsan işte 3-5 koyacaksın üzerine adam gibi DRAM'li farklı model almak için. Diğer yandan bu hız rahatsız etmiyor 5400 RPM HDD yerine aldım sonuçta. Bunun garantisi uzun, deli gibi sömürüp bir süre sonra firmadan üst model ile değişim talep etmeye kadar yolu da var. Bir de düzeltilme ihtimali tabii.

Firmware güncellemesi ile de çözülebilir. Benim Adata SSD'nin güncelleme ile hızları artmıştı mesela.
Leş gibi yazılımı var :D Ciddi anlamda bu kadar kötü bir yazılım görmedim hayatım boyunca. SMART verilerini "jhdsjdhdudjfjdhehwh" gibi paylaşmışlar. Hiç düzen yok bir şey yok. Arayüzü çok basit. 1 hafta uğraşsam SSD Toolbox'tan daha iyi program yaparım.
CS3030 kullanan bir arkadaşım var 21H1 kullanıyor ve onda da hız kaybı var. Bi' deneme fırsatım olmadı 2004'e downgrade yapıp değerleri tekrar gözlemlemek için.

CS3030 kullanan bir arkadaşım var 21H1 kullanıyor ve onda da hız kaybı var. Bi' deneme fırsatım olmadı 2004'e downgrade yapıp değerleri tekrar gözlemlemek için.
Şimdi siz söyleyince tekrar ikisine de bir test yapayım dedim. Ben de 21H1 kullanıyorum. Sonuçlar aşağıda:

CS3030:
CS3030.png

SX8100:
1637247865561.png

Bu sonuçları gördükten sonra geçen gün attığım yoruma tekrar bakayım dedim. Aslında o gün CS3030'u test etme gibi bir yanlış yapıp bunu fark etmemişim. Birim adını geçtim doluluk oranından anlamam gerekti. Benim sorunum CS3030 ileymiş. Hem konudakileri hem kendimi yanıltmış oldum, kusura bakmayın. CS3030 için de biraz depolama alanı açıp tekrar test edeceğim.

Bakın sizin için neler buldum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu da ünlenen ADATA'nın SX8200 Pro'da yaptığı değişiklik hakkında:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bakın sizin için neler buldum:

Bu da ünlenen ADATA'nın SX8200 Pro'da yaptığı değişiklik hakkında:
FlashID programıyla baktılarsa yanlış gösterebiliyor o program. SX8100 kullanıyorum, FlashID programında DRAMless, QLC ve farklı bir Realtek kontrolcüsü çıkıyordu. Oysa SSD'yi montajlarken üstünde kocaman RTS5762 ve Hynix DRAM bulunuyordu :D

Eğer fiziksel olarak SSD'nin üstünde gerçekten QLC NAND ve farklı kontrolcüye dair görsel varsa inanırım ancak FlashID temelli bir veriye inanmam. Konu çok uzun olduğu için bakmaya üşendim, güncel PCB fotoğrafı yükleyen birisi var mı konuya?

FlashID programıyla baktılarsa yanlış gösterebiliyor o program. SX8100 kullanıyorum, FlashID programında DRAMless, QLC ve farklı bir Realtek kontrolcüsü çıkıyordu. Oysa SSD'yi montajlarken üstünde kocaman RTS5762 ve Hynix DRAM bulunuyordu :D

Eğer fiziksel olarak SSD'nin üstünde gerçekten QLC NAND ve farklı kontrolcüye dair görsel varsa inanırım ancak FlashID temelli bir veriye inanmam. Konu çok uzun olduğu için bakmaya üşendim, güncel PCB fotoğrafı yükleyen birisi var mı konuya?
PCB görseli ararken /u/newmaxx adlı kullanıcının (sanırım bu konularda tanınmış birisi) bu mesajını gördüm:

PCB görseli ararken /u/newmaxx adlı kullanıcının (sanırım bu konularda tanınmış birisi) bu mesajını gördüm:
Dediğim gibi, PCB fotoğrafı görmeden güvenmem.

Canlı canlı resim atayım :D

1652826694441.png

Komik program.

Geri
Yukarı