Xubuntu 16.04 Sürümü mü 18.04 Sürümü mü Daha Performanslıdır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
33
Uzun uzun düşünmem sonucunda Xubuntu 16.04 LTS kurmaya karar verdim. Fakat Xubuntu için 18.04 LTS sürümü de çıkmış. Aklımdan laptop bilgisayarımızın özellikleri eski olduğundan düşük ve RAM olarak 1 GB olduğundan dolayı son sürümü kurmakta şüpheliyim. Sizce hangi sürümü performanslı olmasi için kurmalıyım?

Özellikler:

Laptop modeli: Cbox Despina D525
  • RAM: 1 GB
  • Anakart: Clevo M660SR
  • Ekran Kartı: Via Chrome 9 IGP
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.6 GHZ

Son düzenleyen: Moderatör:
Uzun uzun düşünmem sonucunda Xubuntu 16.04 LTS kurmaya karar verdim. Fakat Xubuntu için 18.04 LTS sürümü de çıkmış. Aklımdan laptop bilgisayarımızın özellikleri eski olduğundan düşük ve RAM olarak 1 GB olduğundan dolayı son sürümü kurmakta şüpheliyim. Sizce hangi sürümü performanslı olmasi için kurmalıyım?

Özellikler:

Laptop modeli: Cbox Despina D525
  • RAM: 1 GB
  • Anakart: Clevo M660SR
  • Ekran Kartı: Via Chrome 9 IGP
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo 1.6 GHZ
Ben buna benzer hatta daha kötü bilgisayarda denedim Xubuntu'yu. İnternet çok yavaş nedense. Şimdi Chrome OS deneyeceğim. Deneyince yazarım.

@Ruter
Bilmiyorum zaten benim bağlantım pek hızlı değil. Hangi sürüm kurdunuz ve RAM tüketiminin ne kadar olduğu hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Hiçbir bilgim yok ama RAM'i çok yğksek olan bir PC'de Elementary OS denedim. Mükemmeldi.

Ben 1 GB RAM'e sahip Intel Atom işlemciye sahip netbook üzerinde Lubuntu kurmuştum Windows 32 bit e göre kat kat iyi çalışıyordu internet sorunu büyük ihtimal driver sıkıntısından yaşanıyordur driver yüklerseniz sorununuz çözülür bu arada bu OS lara Midori ve Firefox tarayıcılarını öneririm çok daha hızlı çalışıyorlar. Güncelleme mantıkları Windows her güncellemeyle arka plana uygulama yüklemiyorlar zaten bu OS ların genel amacı düşük pc kullanımları için güvenlik için ve daha kolay program bulabilmek için son sürümü yükleminizi tavsiye ederim. Ram kullanımına dair bir istatistik paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• Ubuntu-16.10-vs-Ubuntu-GNOME-16.10-vs-Kubuntu-16.10-vs-Xubuntu-16.10-Memory-Usage-Graph.png
    Ubuntu-16.10-vs-Ubuntu-GNOME-16.10-vs-Kubuntu-16.10-vs-Xubuntu-16.10-Memory-Usage-Graph.png
    6,7 KB · Görüntüleme: 142
  • Linux-memory-usage.png
    Linux-memory-usage.png
    2,9 KB · Görüntüleme: 103
Ben 1 GB RAM'e sahip Intel Atom işlemciye sahip netbook üzerinde Lubuntu kurmuştum Windows 32 bit e göre kat kat iyi çalışıyordu internet sorunu büyük ihtimal driver sıkıntısından yaşanıyordur driver yüklerseniz sorununuz çözülür bu arada bu OS lara Midori ve Firefox tarayıcılarını öneririm çok daha hızlı çalışıyorlar. Güncelleme mantıkları Windows her güncellemeyle arka plana uygulama yüklemiyorlar zaten bu OS ların genel amacı düşük pc kullanımları için güvenlik için ve daha kolay program bulabilmek için son sürümü yükleminizi tavsiye ederim. Ram kullanımına dair bir istatistik paylaşıyorum.
Xubuntu 18.04 sürümü kaç MB RAM kullanıyor? Hâla kararsızım.

Dostum anlatamıyorum yada yazdığımı okumuyorsun bu sürümler arasında uçan kaçan farklar yok 16 dan 18 e kadar ne yenilikler eklenmiş gidip bakabilrisin offical siteden, 2 tane veri paylaşıyorum 2 sine bakıp bi analiz yapamıyorsan bu senin hatan. Biraz Google'ı kullanmayı öğren bence forumlara göz at 1 gb 2 gb iso dosyalarına sahip işletim sistemlerinden bahsediyoruz iki sürümü indirip kurmadan live cd üzerinden kaç Mb Ram harcadığına bakabilirsin benim yardımcı olabileceğim konu bu kadar.

@Maximen
Tanımadığınız bir insanı azarlayan bir üslup takınacağınıza doğru düzgün hitap etseniz iyi olur. Yukarıda yazdığını da okudum, analiz de yapabiliyorum şükür ki. Google kullanmayı da sizden öğrenecek değilim ve sadece bilgili olduğunuzu sandığım için bir soru sordum. Sizin yerinize konuyu başka üyeler de cevaplayabileceğinden dolayı zatınıza daha soru sormayacağım.

Benim için RAM kullanımı öncekine göre 50 de olsa 100 MB de fazla olsa önemli ve internetim kotalı tek tek deneyemem yani.

Neyse iş başa düştü birini indirip deneyeceğim kullanımları konuya yazarım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı