Ya Tanrı kötüyse?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bana göre bizim açımızdan tanrı temelde iyi ya da kötü olamaz tanrı tanrıdır yani biz onun bilmemizi istediği kadarını biliriz senin şu soruyu bile sorabilmen onun buna izin vermesine dayanır. Dolayısıyla iyi kötü kavramlarını bile o yaratmıştır. TANRI yani her şeyin üstü daha ötesi yok! O isteseydi zaten herkes inanırdı, herkes tek bir din altında toplanırdı, herkes iyi olurdu, herkes tek bir doğruya inanırdı ama o seçme şansı sunmuştur irade vermiştir her şeye gücü yeten bir uç noktanın neye isterse ona inanmamızı sağlayabilecekken böyle bir seçim hakkı sunmuş olmasını, bunları sorgulayabiliyor olmamızı kötü olarak yorumlayamayız herhalde. Supernatural final sezonunu izledinde mi açtın konuyu? :D

Size kim dedi acaba müslüman olmayanların ahirete gidemeyeceğini. Sizin kafanızda o zaman her müslüman cennete gidecek? Öyle mi düşünüyorsunuz?

Fakat Allah sana tüm kaynakları sunuyor. Ben sana bir kitap indirdim, peygamber gönderdim. Sana nefes alabilmen için ağaç, yiyebilmen için yiyecek yarattım. Sana benim varlığımı kanıtlayacak her şeyi gösterdim. Bunları düşünebilmen için de, "İrade" diye bir şey tayin ettim. E, bunları düşünerek zaten Allah'ın varlığını bilemez misin? Ölene kadar ateist olacağını bilemeyiz.
Bu irade mevzusunu elin hiristiyan, katolik ailesinde büyümüş Amerikalı Jonathan' a da anlatırsın, olur mu?

Hocam 2 rekat namaz kılın zekat verin nasıl hayatınız yoluna giriyor görün tabii Allah sizi sınayabilir de. Sınandıktan sonra rahata erersiniz.
Teist biriyken muhtemelen sizden bile dindardım. Emin olun, öyle olmuyor.
İlk olarak o köpeği senin peşine takan Tanrı değil. Senin yola giderken köpeğin olduğu yola denk gelmen asıl olay.
Ne yani, tanrı benim kaderimi yazmadı mı? Bilmiyor mu köpeğin peşime takılacağını? Her şeyi o kontrol ettiğine göre biliyor ve o taktı.
2. olarak kendinden yüz yıllar önce yaşayan insanlar hakkında böyle şeyler söylemeniz iftira oluyor.
Ama siz 1400 yıl önceki kitap ve 1200 yıl önceki hadisler hakkın çok kesin konuşuyorsunuz, o nasıl olacak?
Seninle uyuşmayan her konuya boş konu demen yok mu.
Dostum Tanrı eğer senin önüne bir melek gönderse ve sana bunu kanıtlasa, bunun sınav olan kısmı neresi olacak? O zaman şöyle bir mucize yapalım tam dünyanın merkezinde herkes inansın. Ne anlamı kaldı sınavın?
Kanıt göndermeden inanmamızı beklemesi ne kadar mantıklı?

Tanrı yoksa ilk insan nasıl oldu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı