Ya Tanrı kötüyse?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Balık karaya çıktı kurbağa oldu, kurbağa baktı sinek uçuyor (ama sinek nasıl oldu boşver onlarda bilmiyor) yemek için atlarken zıplarken bir anda kuşa dönüştü sonrasını kimse bilmiyor 😂 (!)
Temel biyoloji 0, otur.
Süt mü meyve suyu mu diye seçen Tanrı değil sensin.
E ama tanrı senaryoyu biliyor, onu yönetiyor ben de oynuyorum. Burada özgür iradeden bahsetmek ne kadar doğru?

Fakat Allah sana tüm kaynakları sunuyor. Ben sana bir kitap indirdim, peygamber gönderdim. Sana nefes alabilmen için ağaç, yiyebilmen için yiyecek yarattım. Sana benim varlığımı kanıtlayacak her şeyi gösterdim. Bunları düşünebilmen için de, "İrade" diye bir şey tayin ettim. E, bunları düşünerek zaten Allah'ın varlığını bilemez misin? Ölene kadar ateist olacağını bilemeyiz.
Bir yiyecek göndermesi Allah'ın değil belki Tanrı'nın kanıtı olur, o da belki. Yani kim bilir kaç tane Tanrı var ve yenileri gelecektir. Peygamberin sadece o zamanlarda gönderilmiş olması biraz saçma değil mi? O kitapta da hiçbir şekilde bir kanıt göremiyorum ben, var mı?

Saygılı cevaplarınız için teşekkür ederim.
Kuran-ı Kerim'i de mi görmüyorsunuz?
Evet.
Dostum Tanrı eğer senin önüne bir melek gönderse ve sana bunu kanıtlasa, bunun sınav olan kısmı neresi olacak? O zaman şöyle bir mucize yapalım tam dünyanın merkezinde herkes inansın. Ne anlamı kaldı sınavın?
Bir melek göndermesini istemiyorum, örneğin Kur'an'da evrimden bahsedebilirdi, bu kesin bir kanıt olurdu fakat Kur'an'da sadece o zamanki insanların gördükleri veya bildikleri yazıyor.

Cevap veremediklerimden özür diliyorum, konu çok hızlı akıyor.

@359149 peki hocam size bir soru sormak istiyorum. Gezegenler birbirine çarpmadan bir yörünge içerisinde nasıl dönebiliyor/dolanabiliyor? Bu ahenk ve düzenin bilimsel olarak ve sizin bildiğiniz şekilde anlatır mısınız?

Ateist olmadığımı defalarca belirttim. Bir konu ilgimi çeker, girerim, yazarım, benzer görüşe sahip olanlar destekler olmayanlar karşı argüman sunar ve onlarla tartışmaya devam ederim. Tanrının yokluğunu kanıtlayamam. Sadece mantığım çerçevesinde kanıtlarımı sunuyorum bazı olaylara karşılık.

Hop hemen hakaret. Sonra bana dersiniz saygı duy. Siz yok mu siz.
"Takan yok" kelimesini hakaret olarak algılaman sen yok mu sen.

Niye?
Bak kardeşim Allah'a inanıyorsan böyle bi soru sormazsın ama yine de cevap vereyim Allah sana sayısız nimet vermiştir en basitinden.
Hocam müslümanların genel sorunu bu, asla sorgulamıyorlar, oysa ki kutsal kitapta bile sorgulayın diyor. Allah'ın sayısız nimet vermesinin sebebi yarattığı canlıların yaşamını böyle sürdürmesi, bizi su ve gıda ihtiyacı olmadan yaratsaydı, bu kadar sayısız nimet vermek zorunda kalmazdı. Her neyse, peki kullarını çok seven, iyi bir tanrı neden benim dinime inanın diye şart koşup inanmayanları sonsuz bir azap ve işkence ile tehdit ediyor? Bence arkadaşlara sorgulamayın demek yerine kendinin de biraz sorgulaması, araştırması gerekiyor ki hiç yoktan inandığın dini öğren.

Demekki İslamiyet barış dini değilmiş, sırf diğerleri de inanacak diye savaş yaptınız, insanlar öldü. Teşekkür ederim tartışmanız için, sonuca erdirmiş olduk.
İslam'da sadece Emeviler ırkçılık yaparak dini yaydılar. Zorla, şiddetle ve kanla dini yayma yoluna gittiler. Türkler de Abbasiler zamanında Müslüman oldu. Osmanlı da dini kesinlikle savaşla değil, barış yoluyla yaydı. Bosna Hersek şu an Müslüman ise bu Osmanlı sayesindedir. Ayrıca Hristiyanların kendi dinlerini nasıl yaydıklarını da bir araştır derim.

Temel biyoloji 0, otur.

E ama tanrı senaryoyu biliyor, onu yönetiyor ben de oynuyorum. Burada özgür iradeden bahsetmek ne kadar doğru?

İşte tüm sır orada dostum, sen o senaryoyu biliyor musun? :)

Zaman kavramı var zaman kavramı Allah ile başlıyor. Dinazorlara boşuna meteor yağmadı Allah ilk evreni yarattı sonra evreni ve gezegenleri bence Allah insanları yaratmak için dinazorları yok etti zaten basit bir toprak parçası bizi oluşturamaz imkansız bu.

Temel biyoloji 0, otur.

Dostum bir daha anlatmak istiyorum. Bak
KemalY kimliği
-----------------------------------------------
Doğum Ölüm
Kimliğin, doğum tarihin ve ölüm tarihin belli.
Geri kalan noktalarda senin kendi iraden. Başarılar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı