Ya uzaylılar da bir insansa?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@BERWAR evet sen söyleyince farkettim ama değil. Hatta bir tık da Ada filmi gibi. Çok bilinmedik bir kitap hatta Türkçe çevirisi var mı tam bilmiyorum.

Son düzenleme:
Evrende insandan daha küstah, daha kibirli ve haddini aşan canlı yoktur zannımca. Milyarlarca galaksi, trilyonlarca gezegen var ve bir tek akıllı biziz öyle mi? Yüce yaradan koca devranı bizim için mi yarattı? Madem insan bu evrende tek, neden milyarlarca ışık yılı uzaktaki yıldızın ne işi var orada? Kutsal kitapta geçen 80.000 alem hangisi ve bunlar nerede? Hadi diyelim ki insanlar alemi, hayvanlar alemi, bitkiler alemi, ruhlar alemi ve cinler alemi bu dünyada. Peki geri kalan 79.995 alem nerede? Ya onlar bizden daha zeki ise? Bilim konusunda bilgi sahibi olmadan "bence .... dir" demek akla ziyan bir söylemdir.

Mevlana'ya sormuşlar: Görmediğin bir şeye nasıl oluyor da inanıyorsun? Üstat cevap vermiş: Kapa gözlerini, beni görebiliyor musun? Adam cevap verir : Hayır. Mevlana devam eder: "Sen beni görmüyorsun diye burada yoksun ki" diyebilir misin?

Sözün özü; evrende yalnız değiliz, biz de uzayın bir parçası isek biz de uzaylıyız, bizden daha zeki insanımsı canlılar muhakkak vardır. Ama şu an için görmüyoruz...

Evrende insandan daha küstah, daha kibirli ve haddini aşan canlı yoktur zannımca. Milyarlarca galaksi, trilyonlarca gezegen var ve bir tek akıllı biziz öyle mi? Yüce yaradan koca devranı bizim için mi yarattı? Madem insan bu evrende tek, neden milyarlarca ışık yılı uzaktaki yıldızın ne işi var orada? Kutsal kitapta geçen 80.000 alem hangisi ve bunlar nerede? Hadi diyelim ki insanlar alemi, hayvanlar alemi, bitkiler alemi, ruhlar alemi ve cinler alemi bu dünyada. Peki geri kalan 79.995 alem nerede? Ya onlar bizden daha zeki ise? Bilim konusunda bilgi sahibi olmadan "bence .... dir" demek akla ziyan bir söylemdir.

Mevlana'ya sormuşlar: Görmediğin bir şeye nasıl oluyor da inanıyorsun? Üstat cevap vermiş: Kapa gözlerini, beni görebiliyor musun? Adam cevap verir : Hayır. Mevlana devam eder: "Sen beni görmüyorsun diye burada yoksun ki" diyebilir misin?

Sözün özü; evrende yalnız değiliz, biz de uzayın bir parçası isek biz de uzaylıyız, bizden daha zeki insanımsı canlılar muhakkak vardır. Ama şu an için görmüyoruz...
Bende bundan bahsediyorum. Allah her alemin ilahı. Her alem farklı olmak zorunda değil.Aynı olmak zorunda da değil.Belki biz oksijen ihtiyacı duyuyorken onlar karbondioksit ihtiyacı duyar. Benimki sadece teori.Bende tek olduğumuza inanmıyorum. Ama tür olarak insanlar onlarda. Dünyada değiller orası ayrı.

Varlıkları daha kesin bi şekilde kanıtlanmamış konu üzerine konuşuyoruz
İnsan olsa ne olur başka birşey olsa ne olur

Ama tür olarak insanlar onlarda. Dünyada değiller orası ayrı.
Genel çerçeveye bakarsak zaten hepimiz uzaylıyız. Uzayın içinde bir yerlerdeyiz. Gün gelir karşılaşma fırsatı bulursak zaten olay çözülecek:) Dini çerçeveden bakmayı çok doğru bulmuyorum sadece çünkü bizler de yanlış biliyor olabiliriz.

Mümkünlüde her şey mümkün. :) İşin şakası ayet var bu konuda Rahman 29: "Göklerde ve yerde ne varsa hepsi, isteklerini O’na sunarlar. O, her an yaratma halindedir. " Bilmediğimiz kim bilir ne tür canlılar vardır veya olabilir.

@BERWAR her distopya filminde bir açık uç vardır biliyorsun. Birisi mutlaka programlanan sistemin dışını sorgular. Bunlar varsayım tabi kabul görme imkanı yok denecek kadar az bence. İşte buna kafa yormayı yabancı ülkelerde meslek edinmiş ve destekçi bulan insanlar var. Biz henüz o kısma gelemedik maalesef:)

@painkiller Aynen hiçbir şeye doğrudan ön yargı ile bakmamak gerek. Bizim ülkedeki yobazlar insanlar adam olmaz, dün bu sitede birine evrimden haberin yok fosil kaynaklarindan haberin yok dedim. Bana aynen şöyle dedi ayı gibi giyinip toprağın altına gömülürsem ilerde de abuk subokoğlu çıkar biz ayıdan geldik der. Böyle bir kafaya sahipler işte.

@BERWAR gördüm tartışmanızı evet. Dahil olmadım çünkü ban yerdim kesin. Maalesef "barzo" diye tabir ettiğimiz cahil kesim çok fazla. Burası için de istisna bir durum yok haliyle. Yani Matrix gibi uyanmak ne kadar saçma geliyorsa kulağa reddetmek de o kadar saçma. Çünkü bilmiyoruz. Herkes tutturmuş insan kainattaki en gelişmiş yüce ve akıllı varlık diye. Kim söylüyor bunu ve ne ile karşılaştırarak söylüyor bunu mesela. Dan Brown'un Başlangıç kitabında bir bölümde Amerika'daki bir bilim adamının "Tanrı inancımızı sınamak için o fosilleri oraya koydu." sözünü okumuştum. İnsanlığın henüz seviyesi bu aslında. Henüz bilime yönelemiyoruz tam anlamıyla. Kafalarımız hep bilinmeyene karşı bir korku ile dolu.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı