Yalnızca protein alarak yaşanılır mı?

Protein derken protein içerikli besinlerden bahsettim. Hem sen benim ekonomik durumu mu biliyor musun da böyle konuşuyorsun? :)
Sürekli protein içeren besinler tüketirsen vücut ayakta kalmaya devam eder, ne zaman hata verir bilinmez. Sütde, peynirde, tavukta vücut için önemli olan karbonhidrat var ama 100 gramında 1 gram falan ortalama. Karbonhidratsızda yaşaman mümkün değil. Yeteri kadar karbonhidrat tüketmezsen yürüyemeyecek kadar kas kaybına uğrarsın. Ayrıca hücrelerine/kaslarına protein taşınması içinde karbonhidrata ihtiyaç duyacaksın. Kısacası sorunun cevabı imkansız.

Sürekli protein içeren besinler tüketirsen vücut ayakta kalmaya devam eder, ne zaman hata verir bilinmez. Sütte, peynirde, tavukta vücut için önemli olan karbonhidrat var ama 100 gramında 1 gram falan ortalama. Karbonhidratsızda yaşaman mümkün değil. Yeteri kadar karbonhidrat tüketmezsen yürüyemeyecek kadar kas kaybına uğrarsın. Ayrıca hücrelerine/kaslarına protein taşınması içinde karbonhidrata ihtiyaç duyacaksın. Kısacası sorunun cevabı imkansız.
Yalnızca süt, peynir ve tavuk eti olarak düşünme. Ekmekte karbonhidrat var.

Hayır, Gut hastası olursun. Araştır istersen. Ya da Piyanist filmindeki sahneyi izle. Adam sadece patatesle beslenmeye çalışıyor ve karaciğeri aşırı nişastadan davul gibi oluyordu. Büyük ihtimal full proteinle beslenen birinin de yakın zamanda böbrekleri iflas etmeye başlayacaktır. Bunun yanında taş ve kum dökme gibi hastalıklar yaşarsın. Ayrıca böbrek rahatsızlığı yüzünden kalsiyum kaybedersin ve kemik hastalıkları da başlayabilir.
Spor yaptığım dönemde aşırı protein alırdım. Yani, her öğünde mutlaka protein olurdu. Şimdi ne oldu ama? Ürik asit tavan yapmış. Proteini tamamen hayatımdan çıkarmak zorunda kaldım. Şöyle yemekle alakalı bir konu geçtiğinde eski günlerimi hatırlamaya başlarım, tıka basa yediğim günleri 😀

Spor yaptığım dönemde aşırı protein alırdım. Yani, her öğünde mutlaka protein olurdu. Şimdi ne oldu ama? Ürik asit tavan yapmış. Proteini tamamen hayatımdan çıkarmak zorunda kaldım. Şöyle yemekle alakalı bir konu geçtiğinde eski günlerimi hatırlamaya başlarım, tıka basa yediğim günleri 😀
Değerler düştükten sonra tekrar proteine başlayabiliyor musun?

Değerler düştükten sonra tekrar proteine başlayabiliyor musun?
Bak işte soracaktım bunu doktora, unutmuştum. Ama değerler düştüğünde aşırıya kaçmamak şartıyla başlayabilirim gibi. Protein bir kenara karbonhidratı da azalt dedi doktor 😀 Kilomu nasıl koruyacağım hiç bilemiyorum artık. Diyetisyen yolu gözüktü bana.

Bu içeriği görünce aklıma protein tozu tüketerek hayatta kalan insan geldi. Buraya gelmişken hatırlatmak istedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı