Yanlış Yanlış Bilgilendirme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

xenom0rphe

Megapat
Makaleler
6
Merhaba Technopat Ailesi, dün gece 23:52'de yanlış bilgilendirme aldım ve bilgilendirmemin neresinin yanlış olduğunu bilmek hakkım. Yanlış bilgilendirmeden uyarısı geçtikten sonra bu sabah tekrar düzenledim gönderiyi ve söylediğim şeylerin yapılmış testini attım ve hala bana nerde yanlış bilgilendirme yaptığımı söyleyen olmadı aklıma takıldı.
Konu burada:

Merhaba. Mobildeyim, olabildiğince cevaplamaya çalışayım. Öncelikle i7-7700 ve i7-7700K arasında stok halde fark yok denilecek kadar azdır. Aralarındaki tek fark çarpan kilidinin açık olması ve 0,3 GHz saat farkı. Bunun dışında her şey aynı. i7-4790 ve i7-4790K için de aynı şekilde. Sizin söyleminiz ise “tekli çekirdek performansı 7700K'ya göre oldukça düşük” şeklindeydi. Birinci yanlışlık burada. Yani stok halde kullandığınızda aralarında bir fark yok. İkincisi ise “4790K'nın bile performansı 7700'den daha iyi maalesef” söyleminiz. Sadece bir test sonucunun görselini attığınızda bir işlemci diğerinden daha performanslıdır manasına gelmiyor. Overclock yapılı halde olabilir fakat stok halde i7-7700 nasıl i7-4790K’dan kötü bir işlemci acaba? Performansları testine, sistemine göre değişiklik gösterebilir ve yaklaşabilir fakat net olarak i7-7700, 4790k’dan daha kötü demek doğru değildir. Aralarında en basitinden mimari farkı var. Konumuz oyun ve darboğaz ise örnek sadece bir test görebildim, aşağıya bırakıyorum. Ayrıca Cinebench testleri de mevcut. Diğer yandan konumuz darboğaz ve yazdığınız yorumu herhangi birisi okuduğunda doğrudan işlemcinin yetersiz kaldığı izlenimine kapılacaktır. i7-7700 ile GTX 1080 birlikte kullanılabilir ve darboğaz olmaz. Belki testleri araştırıp %100 işlemci kullanımı olan bir bölüm bulabilirsiniz ama i7-7700 oldukça güçlü bir işlemcidir. Darboğaz konusu çok yanlış anlaşılıyor. Çift kanal konusunda hemfikiriz, ben de önermiştim. RAM MHz’niz çok düşük demişsiniz. Tabii ki yüksek frekans daha iyidir fakat Intel tabanlı bir sistemde 2400 MHz RAM çok düşük demek ne kadar doğru tartışılır, arkadaşın durumunda etkisi oldukça düşük. Yani özet olarak yazdığınız yorum binlerce kişi tarafından okunuyor ve kişilerin tercihlerini önemli ölçüde etkileyebiliyor. Bu tercihler ise kişilerin bütçesini doğrudan etkiliyor. 3 adet ekran görüntüsü ile tüm konu kapanmıyor maalesef. Yazdığınız net değerlendirmeler sonucu uyarı aldınız ve açıklama umarım tatmin edici olmuştur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Merhaba. Mobildeyim, olabildiğince cevaplamaya çalışayım.
Öncelikle i7-7700 ve i7-7700K arasında stok halde fark yok denilecek kadar azdır. Aralarındaki tek fark çarpan kilidinin açık olması ve 0,3 GHz saat farkı.
Bunun dışında her şey aynı.
i7-4790 ve i7-4790K için de aynı şekilde.
Sizin söyleminiz ise “tekli çekirdek performansı 7700K'ya göre oldukça düşük” şeklindeydi.
Birinci yanlışlık burada. Yani stok halde kullandığınızda aralarında bir fark yok.
İkincisi ise “4790K'nın bile performansı 7700'den daha iyi maalesef” söyleminiz.
Sadece bir test sonucunun görselini attığınızda bir işlemci diğerinden daha performanslıdır manasına gelmiyor.
Overclock yapılı halde olabilir fakat stok halde i7-7700 nasıl i7-4790K’dan kötü bir işlemci acaba? Performansları testine, sistemine göre değişiklik gösterebilir ve yaklaşabilir fakat net olarak i7-7700, 4790k’dan daha kötü demek doğru değildir.
Aralarında en basitinden mimari farkı var. Konumuz oyun ve darboğaz ise örnek sadece bir test görebildim, aşağıya bırakıyorum.
Ayrıca Cinebench testleri de mevcut. Diğer yandan konumuz darboğaz ve yazdığınız yorumu herhangi birisi okuduğunda doğrudan işlemcinin yetersiz kaldığı izlenimine kapılacaktır.
i7-7700 ile GTX 1080 birlikte kullanılabilir ve darboğaz olmaz.
Belki testleri araştırıp %100 işlemci kullanımı olan bir bölüm bulabilirsiniz ama i7-7700 oldukça güçlü bir işlemcidir.
Darboğaz konusu çok yanlış anlaşılıyor. Çift kanal konusunda hemfikiriz, ben de önermiştim. RAM MHz’niz çok düşük demişsiniz. Tabii ki yüksek frekans daha iyidir fakat Intel tabanlı bir sistemde 2400 MHz RAM çok düşük demek ne kadar doğru tartışılır, arkadaşın durumunda etkisi oldukça düşük.
Yani özet olarak yazdığınız yorum binlerce kişi tarafından okunuyor ve kişilerin tercihlerini önemli ölçüde etkileyebiliyor. Bu tercihler ise kişilerin bütçesini doğrudan etkiliyor. 3 adet ekran görüntüsü ile tüm konu kapanmıyor maalesef. Yazdığınız net değerlendirmeler sonucu uyarı aldınız ve açıklama umarım tatmin edici olmuştur.
Sorulan soruları anlayışla karşılayan, bu sorulara ayrıntılı bir şekilde cevap veren, sorulan bir soruya "gereksiz bir tartışma. " demeyen, eleştiri için açılan konuları; kişilerin düşünce özgürlüklerine saygı göstererek apar topar kilitlemeye çalışmayan ve ceza vermek için ceza vermeye çalışmayan moderatörleri seviyorum. :)
Merhaba

Son düzenleme:
@Fatih Işık Hocam sırf bu davranışınız sayesinde gözümde Sosyal'deki en iyi moderatör oldunuz.
Tüm maderatörler de sizin gibi ego barındırmayan ve havalara girmeyen kişiler olmalı. Ne zaman moderatör oldunuz bilmiyorum ama hoş geldiniz.

Merhaba. Mobildeyim, olabildiğince cevaplamaya çalışayım. Öncelikle i7-7700 ve i7-7700K arasında stok halde fark yok denilecek kadar azdır. Aralarındaki tek fark çarpan kilidinin açık olması ve 0,3 GHz saat farkı. Bunun dışında her şey aynı. i7-4790 ve i7-4790K için de aynı şekilde. Sizin söyleminiz ise “tekli çekirdek performansı 7700K'ya göre oldukça düşük” şeklindeydi. Birinci yanlışlık burada. Yani stok halde kullandığınızda aralarında bir fark yok. İkincisi ise “4790K'nın bile performansı 7700'den daha iyi maalesef” söyleminiz. Sadece bir test sonucunun görselini attığınızda bir işlemci diğerinden daha performanslıdır manasına gelmiyor. Overclock yapılı halde olabilir fakat stok halde i7-7700 nasıl i7-4790K’dan kötü bir işlemci acaba? Performansları testine, sistemine göre değişiklik gösterebilir ve yaklaşabilir fakat net olarak i7-7700, 4790k’dan daha kötü demek doğru değildir. Aralarında en basitinden mimari farkı var. Konumuz oyun ve darboğaz ise örnek sadece bir test görebildim, aşağıya bırakıyorum. Ayrıca Cinebench testleri de mevcut. Diğer yandan konumuz darboğaz ve yazdığınız yorumu herhangi birisi okuduğunda doğrudan işlemcinin yetersiz kaldığı izlenimine kapılacaktır. i7-7700 ile GTX 1080 birlikte kullanılabilir ve darboğaz olmaz. Belki testleri araştırıp %100 işlemci kullanımı olan bir bölüm bulabilirsiniz ama i7-7700 oldukça güçlü bir işlemcidir. Darboğaz konusu çok yanlış anlaşılıyor. Çift kanal konusunda hemfikiriz, ben de önermiştim. RAM MHz’niz çok düşük demişsiniz. Tabii ki yüksek frekans daha iyidir fakat Intel tabanlı bir sistemde 2400 MHz RAM çok düşük demek ne kadar doğru tartışılır, arkadaşın durumunda etkisi oldukça düşük. Yani özet olarak yazdığınız yorum binlerce kişi tarafından okunuyor ve kişilerin tercihlerini önemli ölçüde etkileyebiliyor. Bu tercihler ise kişilerin bütçesini doğrudan etkiliyor. 3 adet ekran görüntüsü ile tüm konu kapanmıyor maalesef. Yazdığınız net değerlendirmeler sonucu uyarı aldınız ve açıklama umarım tatmin edici olmuştur.

Klavyenize sağlık hocam. Direkt konuyu kilitlemek yerine çok güzel açıklamışsınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı