Yanlışa yanlışla cevap vermek doğru mudur?

Müslümanların yapması gereken bir durum bence. Çünkü Hz. Muhammed'in yolundan gidip İslam'ı yaymanız gerekmiyor mu?
Nebi ve resuller amelleri ile bulunduklari toplumu aydınlattılar. Allah'ın varliğını kanitlamak ile değil, bulundukları toplumdaki ayrımları düzeltmekle, iyi ve kötüyü Allah'ın belirlediği şekilde ifade etmekle uğraştılar. Allah kanitlanmaya gerek duymaz, O'ndan geldik ve yine O'na döndürüleceğiz düsturu ile hareket ettiler.

Kanıt; kitapta goz ardı edilen konulara bakınız. Misal infak, riba, yetimlerin hakki, fakirin doyurulması, düşmüşe, yolda kalmışa yardım, kölenin özgur bırakılması, emeğin önemi bunlar ayetlerle sabittir. Ama bu konular uygulanmamaktadır. Uygulandığı vakit oluşacak olan güzelliğin tahayyülü bile bence yeterli bir kanit.
Neredeyse her din iyilik yapılmasını söyler ancak bu bir kanıt değildir.

Neden doğru din İslam? Bu soruya hala kanıt sunabildiğini düşünmüyorum.

Hocam çünkü Allah yani sizin deyiminiz ile tanrı en son olarak bu dini indirmiştir. Ve İslam'ı indirdikten sonra yukarıda attığım kanıt ile ortada. Yani Allah bu dini bütün güzellikleri ile yaratıp insanlığa sunmuştur. Yine en basitinden örnek olarak şunu diyeyim. Müslümanlık hoşgörü, yardımlaşma dinidir. Yurt dışına git gir bir markete açım de sana 1 tane ekmek verirler mi? Vermezler sana kötü insan gözü ile bakarlar hatta yüzüne bile bakmazlar kapıyı suratına kapatırlar. Ama ülkemizde gir bir markete abi ben açım bir parça ekmek verebilir misin de dükkanı senin önüne serer. Yedirir içirir hatta imkanı varsa cebine para bile koyar. Bu anlattıklarımı ve diğer anlattıklarımı iyi oku ve anlamaya çalış. Biz sana ne kadar anlatırsak anlatalım sen inanmayacaksın ve bizim dediklerimiz sana saçma gelecek. Çünkü senin içinde inanmak isteği yok. O yüzden bu konu hakkında tartışmdan önce kesinlikle bilgi sahibi ol ve öyle tartış. İnşallah kısa zamanda doğru yolu bulursun.

Hocam çünkü Allah yani sizin deyiminiz ile tanrı en son olarak bu dini indirmiştir. Ve İslam'ı indirdikten sonra yukarıda attığım kanıt ile ortada. Yani Allah bu dini bütün güzellikleri ile yaratıp insanlığa sunmuştur. Yine en basitinden örnek olarak şunu diyeyim. Müslümanlık hoşgörü, yardımlaşma dinidir. Yurt dışına git gir bir markete açım de sana 1 tane ekmek verirler mi? Vermezler sana kötü insan gözü ile bakarlar hatta yüzüne bile bakmazlar kapıyı suratına kapatırlar. Ama ülkemizde gir bir markete abi ben açım bir parça ekmek verebilir misin de dükkanı senin önüne serer. Yedirir içirir hatta imkanı varsa cebine para bile koyar. Bu anlattıklarımı ve diğer anlattıklarımı iyi oku ve anlamaya çalış. Biz sana ne kadar anlatırsak anlatalım sen inanmayacaksın ve bizim dediklerimiz sana saçma gelecek. Çünkü senin içinde inanmak isteği yok. O yüzden bu konu hakkında tartışmdan önce kesinlikle bilgi sahibi ol ve öyle tartış. İnşallah kısa zamanda doğru yolu bulursun.
Ya kanka bunun dinle hiçbir alakası yok. Gidip de Ateist bir insana söylesen çoğunluğu seni yedirir zaten.

@MScofield Baran Bey, düşünün ki sizi yaratan ve sizden daha üstün bir varlık var.

Bu varlık sizi yaratmadan veya belli bir fiziğe büründürmeden önce seçebilmeniz veya sorulara verdiğiniz cevap doğrultusunda sizin Dünya adında ki bir cüzi bir mekana atacak.
Sorular başlıyor,
Diyor ki, sana akıl ve ruh verdim.
Bu aklı ver ruhu somutlaştırayım mı?
- Heyecan içinde evet, dedin.
Peki ağaç olarak mı yaratayım (Uzuvların olmasın, düşünemeyeceksin, gezemeyeceksin)
- Hayır hayır, gezmek, düşünmek ve kendi işlerimi halledebilmek isterim, dedin.
O da dedi seni hayvan olarak yaratayım, bir üst kademedeler onlar (İraden olmayacak, başına buyruk davranıp, yemek içi yaşarken içgüdüsel hareket edeceksin)
- Hemen atılıp, "ben irade de istiyorum güzel bir görünüşte" deyince.
Peki o halde seni yaratılanların en şereflisi olarak İnsan sıfatında yaratıyorum ama bunun da gerekçeleri var, bunları yerine getirip getirmemek sana kalmış. Bunları isteyip gerekçelerini yerine getirmediğin taktirde bana sığın ve af dile...

Bunları hatırlamıyoruz, biz istedik bunları. Neden asıl olan ahiret hayatında karşılığını almayı beklemeyip, açgözlülük yaparak bu dünyada dua ettikten sonra kabul olmasını bekliyoruz. Hemen kabul olacak diye kural yok, belki bekletip daha iyisini verecek Allah. Veya dediğim gibi sonsuz olan dünyada hediye almak varken bu isyanlar kime...
Ya arkadaş tamam bizde sorguluyoruz ama her şeyin bir rastlantıdan meydana geldiğini nasıl düşünür sünüz? (genel anlamda)

Siz diyorsunuz ki: yanlış yaptın sen hop cehenneme hadi bakem.
Yanlışa yanlışla cevap vermek tabiki de yanlış ve ahmakça bir karardır ama direk cehenneme atmakta nereden çıktı; öyle merhametlidir ki yaratıcımız her defasında yanlışımızı anladıktan sonra affedilmemiz için huzuruna bekler.

Ya kanka bunun dinle hiçbir alakası yok. Gidip de Ateist bir insana söylesen çoğunluğu seni yedirir zaten.
Yedirir derken anlamadım tam olarak ?
@MScofield baran bey, düşünün ki sizi yaratan ve sizden daha üstün bir varlık var.

Bu varlık sizi yaratmadan veya belli bir fiziğe büründürmeden önce seçebilmeniz veya sorulara verdiğiniz cevap doğrultusunda sizin dünya adında ki bir cüzi bir mekana atacak.
Sorular başlıyor,
Diyor ki, sana akıl ve ruh verdim.
Bu aklı ver ruhu somutlaştırayım mı?
- Heyecan içinde evet, dedin.
Peki ağaç olarak mı yaratayım (uzuvların olmasın, düşünemeyeceksin, gezemeyeceksin)
- Hayır hayır, gezmek, düşünmek ve kendi işlerimi halledebilmek isterim, dedin.
O da dedi seni hayvan olarak yaratayım, bir üst kademedeler onlar (iraden olmayacak, başına buyruk davranıp, yemek içi yaşarken içgüdüsel hareket edeceksin)
- Hemen atılıp, "ben irade de istiyorum güzel bir görünüşte" deyince.
Peki o halde seni yaratılanların en şereflisi olarak insan sıfatında yaratıyorum ama bunun da gerekçeleri var, bunları yerine getirip getirmemek sana kalmış. Bunları isteyip gerekçelerini yerine getirmediğin taktirde bana sığın ve AF dile...

Bunları hatırlamıyoruz, biz istedik bunları. Neden asıl olan ahiret hayatında karşılığını almayı beklemeyip, açgözlülük yaparak bu dünyada dua ettikten sonra kabul olmasını bekliyoruz. Hemen kabul olacak diye kural yok, belki bekletip daha iyisini verecek Allah. Veya dediğim gibi sonsuz olan dünyada hediye almak varken bu isyanlar kime...
Ya arkadaş tamam bizde sorguluyoruz ama her şeyin bir rastlantıdan meydana geldiğini nasıl düşünür sünüz? (Genel anlamda)

Siz diyorsunuz ki: Yanlış yaptın sen hop cehenneme hadi bakem.
Yanlışa yanlışla cevap vermek tabii ki de yanlış ve ahmakça bir karardır ama direk cehenneme atmakta nereden çıktı; öyle merhametlidir ki yaratıcımız her defasında yanlışımızı anladıktan sonra affedilmemiz için huzuruna bekler.

Hiçbir şeklide ellerinizi yormayın hocam. Arkadaş anlamak istemiyor. Siz ne kadar anlatsanız da anlamayacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı