Yapay zeka çalışmaları neden durdurulmalıdır?

Yarınki münazara yarışmam için bilgi almak istedim yapay zeka çalışmaları neden durdurulmalıdır? Karşı taraf ise durdurulmamalıdır savunuyor önemli olan konun doğruluğu değil karşı tarafın tezini çürütme ve kendi tezini oluşturma tez için yardımlarınızı bekliyorum.

Eğer bir gün dünyada kalan son insanlardan biri olursan sana yardımcı olabilir.
Aslında her türlü yardımcı olabilir.

8. Sınıfta "İnsan mı doğaya zarar verir, doğa mı insana" Münazarasına katılmıştım ve ben "Doğa insana" Kısmını savunuyordum. Bakınca her ne kadar insan doğaya zarar verir desek de, yüksek bir farkla ben kazandım. Yapabileceğin şeyler; işsizliğin artma ihtimali gibi daha çok genel yaşamı etkileyen şeyler. Sakın abuk sapık Dünyanın sonu senaryolarını açmayın.

Insanlar issiz kalacak, yapay zeka calismalari icin veri toplanmasinin onu kesilecek ve privacy artacak ilk etapta aklima gelen argumanlar.

Cok tarafli bir munazara yalniz, ikna etmek zor.

Hocam baya taraflı olmuş bu, eğer yapay zekanın şuan bize belirgin bir zararı olsa belki kazanabilirdiniz ama ikna etmek zor olacaktır, saçma gelecek ama bir fikrim var belki olur.
hocam konuyu biz seçmiyoruz hocalar tarafından veriliyor ama önemli olan konunun doğruluğu değil sizin konuyu nasıl savunduğunuz yönünde konu yanlış bile olsa konuyu savunmak gerekiyor

İnsanoğlu kontrol edemediği bir şeyi sevmez.Çünkü ondan gelebilecek zararı ya da tehlikeyi tahmin edemez.Yapay Zekayı şuan kontrol edebiliyoruz ama ileride edip edemeyeceğimizi bilemiyoruz ve eğer olurda bilinç kazanırsa veya 2 yapay zeka donanımlı cihaz kendi arasında bir iletişim şekli yaratabilirse bunun doğuracağı tehlike insanoğlu için yararlı olmayacakır.Münazara esnasında karşı tarafa göre argümanlar olutşurman daha rahat olacaktır.Ama bu argüman ile yaratacağı tehlike konusuna değinebilirsin en azından zaman kazandıracaktır.

hocam konuyu biz seçmiyoruz hocalar tarafından veriliyor ama önemli olan konunun doğruluğu değil sizin konuyu nasıl savunduğunuz yönünde konu yanlış bile olsa konuyu savunmak gerekiyor
Nasıl takip edildiğimiz konusunu açabilirsiniz, arkadışınıza telefonda ayakkabı deseniz aniden ayakkabı reklamları çıkıyor, bu da yapay zeka sayılır, biz yapay zekayı sadece düşünme yetisi olan yazılımlar diyoruz ama çok geniş bir konu aslında :D

Aklıma gelen iki seçenek var: ilki yukarıda da bir arkadaşın da dediği gibi iş gücü, emek, meslek vs. üzerinden savunma yapmak ikincisi ise yapay zekanın insanlar tarafından geliştirilmesi. Yani belli bir kesimin kendi fikir, görüş ve ideolojisi üzerinden hareket ederek taraflı yapay zeka yazılımları üretmesi. Bundan ötürü yapay zekanın tarafsız ve objektif olamayacağını, ona ne öğretilirse onun üzerinden fikir yürüteceğini söyleyebilirsiniz. Bundan sonra konuşmanın muhtemel seyri (karşı tarafın bu argümanı çürütmek için) yapay zekanın taraflı dahi olsa analiz yaparak objektif bir şekilde düşünebileceği olacaktır diye tahmin ediyorum. Siz de buna karşılık olarak yapay zekanın yine en baştaki öğretiler doğrultusunda hareket edeceğini, vicdan gibi insani duygulardan yoksun olduğunu ve her ne kadar objektif ve hümanist de davransa fikirlerinde taraf olacağını bundan ötürü de yaygınlaştıkça geliştiricilerin ideolojisi doğrultusunda büyüyen sanal ve yapay bir topluluk oluşacağını savunabilirsiniz. Naçizane tavsiyem bu şekilde. Başarılar.

@Aras the Great
Yarınki münazara yarışmam için bilgi almak istedim yapay zeka çalışmaları neden durdurulmalıdır? Karşı taraf ise durdurulmamalıdır savunuyor önemli olan konun doğruluğu değil karşı tarafın tezini çürütme ve kendi tezini oluşturma tez için yardımlarınızı bekliyorum.
Biraz konuşabilir miyiz? Bana da aynı münazara konusunu verdiler ama benimki tam tersi @0juiz instagram üzerinden yazabilirseniz iyi olur bir kaç soru sormak istiyorum sadece.

Geri
Yukarı