Yapay Zeka Gelecekte Benlik (Bilinç) Kazanarak İnsanlığı Tehdit Edebilir mi?

Şu anki yapay zekalarla pek mümkün değil bence. Çünkü hiç birisi yeni bilgi öğrenmeye programlı değil. Hepsi kendilerine öğretilen yollardan birini seçiyor. Ancak gelecekte çıkarım yapan, olasılık hesaplayan, gerçekleşen şeylere bağlı olarak gelecek tahmini yapan, kısaca düşünebilen yapay zekalar yapılırsa Detroit'teki gibi insanların kendilerine hak tanımadıklarını, onları köle gibi gördüklerini düşünerek insanlığa isyan çıkartabilirler.
Bilmiyorum, ben mi çok fantastik düşünüyorum ama bence imkansız değil :D

Hayatı kolaylaştırması güzel olur fakat robotlara yüklenir eline de silah verilirse kötü olur. Bunun Hollywood etkisi ile alakası yok bence. Benim yapay zekalı robotlarım olsa kesinlikle eline silah verir savaşa yollardım. İnsan kaybı yok ne güzel.

Venezuela'daki santraller siber bir saldırıyla felç edildi, tüm elektrikler kesildi, 6-7 gündür hastalar hastenelerde hayatını kaybetti zaten, robotların eline silah vermeden PC'nin klavye tuşlarına kötü amaçla basmakla çok sayıda tedavi gören böbrek hastasını yine öldürebilmiş oldular, aslında en yeni moda savaş tekniği siber savaşlardır ve onların desteklendiği teknolojiler olacak gibidir. Askerlerin ölmemesi açısından terminatör türündeki askerlerle eğer tüm ipler bizim elimizde (yazılımlarla) kalacaksa çok daha risksiz ve boşuna kan dökülmekten de çok uzak olunmuş olur, buna katılıyorum.

Birde bir kaç yıl önce google/çeviri'de örneğin İngilizce olan metinler Türkçe'ye çevrilirken çok anlamsız bir tercüme ortaya çıkıyor ve orta derecede İngilizcesi olmayanlar için bundan bir şey anlamak pek de mümkün olmuyordu. Son zamanlarda ya yapay zekayla ilgili veya bu tercüme tekniğiyle ilgili teknik bir geliştirme mutlaka yapıldı ki bu tercümeler bayağı da düzeldi, şimdi bu metinleri hiç düzeltmeden alıp kullanmak mümkün olabiliyor, örneğin. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı