Yaptığım Robotik Çalışmalar

Hocam öncelikle tebrik ederim, güzel projeler yapıyorsunuz. Yolo biraz daha farklı bir kütüphane İnsan, hayvan, araba, uçak vs. daha kompleks nesneleri fotoğrafların (ve videoların) içinden algılamak için kullanılıyor. O tarz bir şekli algılamak için çok uygun olmaz fakat çok daha kolay bir yöntem size gereken. OpenCV kütüphanesinde çeşitli kenar algılama (edge detection), kontrast ve renk filtreleme ile ilgili fonksiyonlar var onları kullanabilirsiniz.
Yolo ile çoklu kameralar arasında geçişli insan takip sistemi yapmıştım Tübitak projesi olarak, Türkiye 3.sü olduk 😄
@Yiğit Efe ERDOĞMUŞ arkadaşımız da Yolo kütüphanesini önerdi. Yapay Zeka ve görüntü işlemede yeniyim daha OpenCV ile kare vs gibi şekilleri algılatabildim. Ancak Yolo daha işimi görecek gibi. Senin gibi gençlerin önü yolu açık olsun. Teşekkür ederim.

@Yiğit Efe ERDOĞMUŞ arkadaşımız da Yolo kütüphanesini önerdi. Yapay Zeka ve görüntü işlemede yeniyim daha OpenCV ile kare vs gibi şekilleri algılatabildim. Ancak Yolo daha işimi görecek gibi. Senin gibi gençlerin önü yolu açık olsun. Teşekkür ederim.
Hocam Yolo için özel nesne tanımlamak uğraş istiyor biraz çok kolay değil. Yüzlerce o nesnenin fotoğrafından bulup eğitmeniz lazım karışık baya. Ama hazır eğitilmiş modeller var COCO dataset gibi. Şuradaki yazıyı inceleyebilirsiniz: YOLO object detection with OpenCV - PyImageSearch

Hocam Yolo için özel nesne tanımlamak uğraş istiyor biraz çok kolay değil. Yüzlerce o nesnenin fotoğrafından bulup eğitmeniz lazım karışık baya. Ama hazır eğitilmiş modeller var COCO dataset gibi. Şuradaki yazıyı inceleyebilirsiniz: YOLO object detection with OpenCV - PyImageSearch
Yeni projemde robot kol tasarlıyorum nema 17 step motorları kullanarak, hatta aktüatörlerini tasarladım. Üzerindeki kamera ile önüne konulan nesneleri algılayarak farklı konumlara koyacak. Sanırım Yolo daha uygun. Makine öğrenmesi konusunda Udemy'den Şadi Hocanın derslerini takip ediyorum, zor olduğunun farkındayım ancak yapılamayacak hiçbir şey yok.

Yeni projemde robot kol tasarlıyorum nema 17 step motorları kullanarak, hatta aktüatörlerini tasarladım. Üzerindeki kamera ile önüne konulan nesneleri algılayarak farklı konumlara koyacak. Sanırım Yolo daha uygun. Makine öğrenmesi konusunda Udemy'den Şadi Hocanın derslerini takip ediyorum, zor olduğunun farkındayım ancak yapılamayacak hiçbir şey yok.
Tamam o zaman olur tabii ki ben lazer robotu için demiştim öncekileri. Merak ettiğiniz bir konu olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam Yolo nesne algılama konusunda kesinlikle OpenCv'den önde. Araç için önerim hedef tahtasını bulmak açısından Yolo kullanabilirsiniz, noktayı Yolo ile tam olarak algılayamaz algılasa bile o noktayı tutturmak çok zor olur bu dediğim OpenCv içinde geçerli. Yolo ile hedef tahtasını algılayıp bir lazer yardımı ile siyah noktayı tam olarak alabilirsiniz.
Kızılötesi sensör olarak MZ80 kullanabilirsiniz. Eğer çok değişken mesafelerden hedef seçilecek ise trimpodunu bir servo ve HC-SR06 sensör yardımı ile rahatlıkla otomatik ayarlatabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı