Yaratıcının da kendi kendine oluşmaması gerekmez mi?

Sizin inancınız ne?

Dinler komple insan uydurmasi. Teizm masal.

Evreni yaratan bir tanri olduguna inanmasam da imkansiz diyemem.

Agnostik degilim cunku bir gun bilinc sahibi bir varligin bu sorunun cevabina ulasabilecegini dusunuyorum. Problemi "cozulemez" ilan etmek basite kacmak.

Insan beyni sempanze beynine %99 oranda benzerlik gosterirken ( https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abc9863 ) aradaki %1'lik fark bizim korkunc fazla mental kapasiteye sahip olabilmemize olanak sagliyor. Bizden %1 daha "akilli" olan varligin neler yapabilecegini tahayyul edemeyiz. Yani aslinda hayal ettigimiz uber zeki varliklar aslinda bizlerden cok da farkli degiller!

Sonuc olarak benim dini inanc spektrumundaki pozisyonum agnostik ateist olarak geciyor ama ben "Tanri kesin yoktur" diyen insanlari da ustte "Kesin vardir ve varliklar 85 gruba ayrilir" seklinde ufurmeden sallayan kisi kadar hatali buluyorum. Verdikleri cevabi hatali bulabilmem icin dogru cevabi ya da bir kac yanlis cevabi bilmem gerekir, benim hatali buldugum sey kimsenin bilmedigi seye dair biliyormus gibi kesin konusma haddini kendilerinde bulmalari.
Cevap daha basit -> henuz bilmiyoruz :)

Tanrı zorunlu varlık kategorisine girdikten sonra artık onun yaratıcısını sorgulamamak mantıklı mı olmaya başlayacak?
Tanrıyı zorunlu varlık olarak kabul edince her şey yerine oturacak mı?
Temelde objektif olarak bakarsan, onu anlatmaya çalışıyor. Büyük ihtimalle İbn Sina, Tanrı varlığının temeline inmiş ve bir sonuca varamamış. O yüzden "Zorunlu Varlık" demiş.

Aslında analitik olarak mantığa oturtmuş. Basitçe anlatmak gerekirse,

+ Seni kim doğurdu?
- Annem.
+ Anneni kim doğurdu?
- Onun annesi.
+ Onun annesini kim doğurdu?

.
.

- 4 milyar yıl önce LUCA oluştu.

- Meteor yağmurları ile ilk abiyogenez canlılar yok oldu.
.
.

- İlk abi abiyogenez canlılar oluştu.

Buradaki olayların tümü birbirlerine ihtiyaç duyduğu için "Mümkün varlık" statüsüne girer. Birbirlerini var etmek zorundadırlar. Büyük Patlamaya kadar gidersek eğer, Büyük Patlamada açığa çıkan enerjinin davranış sebebi bilinmediğinden dolayı, yukarıdaki olaylar gibi neden-sonuç ilişki içinde olamaz ve zorunlu olma durumuna geçer. İbn Sina'ya göre konuşuyorum.

Yaratıcıya inanan kişiler genelde “evren kendi kendine oluşamaz.” diyerek inanıyorlar. Ama bu durumda yaratıcının da kendi kendine oluşmaması gerekmez mi?
Bizim anlamakta gucluk cektigimiz sey zamanin iluzyon olma ihtimali. Yani bir seyin her zaman varolmasi bir olusma tarihinin olmamasi da mumkun olabilir.

Allah varken zaman yoktu ve sonra o zamanı yarattı. Zaman sonradan yaratıldığı için o zamandan münezzehtir. Zamandan münezzeh olan bir şeyin başlangıcı ve sonu olmaz çünkü o ebedî ve ezelîdir. İnsan aklı da bir yere kadar sınırlı olduğu için bunu anlayamaz bu yüzden de bu gibi sıfatlarda akıl kullanılamaz.

Allah varken zaman yoktu ve sonra o zamanı yarattı. Zaman sonradan yaratıldığı için o zamandan münezzehtir. Zamandan münezzeh olan bir şeyin başlangıcı ve sonu olmaz çünkü o ebedî ve ezelîdir. İnsan aklı da bir yere kadar sınırlı olduğu için bunu anlayamaz bu yüzden de bu gibi sıfatlarda akıl kullanılamaz.
Zaman yoksa once ve sonra da olmaz kardesim.

Geri
Yukarı