Yarı otomatik vites nedir?

Debriyajsız vites değiştirebiliyorsun.

1637756893958.png

En saçma otomatik vites türüdür. Aslında manueldir ama vitesi bir bilgisayar değiştirir. En sık arıza yapan şanzımandır. En sık arızası ise balata yakma, dişli kırma, mekatronik arızaları başlıca gelmektedir.
Kullanım kılavuzuna uymadığınız sürece, öyle odun gibi sadece gaz ve frene basarsanız evet sizler için en saçma otomatik vites türüdür.
Düz vites ile kıyasladım hocam.
Doğru bir kıyas değil.

En saçma otomatik vites türüdür.

En hızlı vites geçişlerini yapan, yakıt tüketimi muadili bir tork konvertörlü tam otomatik şanzımana göre daha düşük olan vites türüdür. Karmaşık olan her yapıda olduğu gibi mekanik sorun çıkarma oranı tam otomatiklere göre yüksektir ama zannedildiği gibi DSG/DCT aldın öldün sen durumu yok. Islak kavramalı olanları tavsiye edilir, kuru kavrama olanları kullanırken bazı şeylere dikkat edin.

Kullanım kılavuzuna uymadığınız sürece, öyle odun gibi sadece gaz ve frene basarsanız evet sizler için en saçma otomatik vites türüdür.

Doğru bir kıyas değil.
Tam otomatikte 400k yaptım ve sadece yağ değiştirdim. Ne geriye kaydırma ne vuruntu yaşadım. Otomatik vites araba alıyoruz bir zahmet keyfini çıkaralım dimi. Kuzenim DSG ile 50k sonra yolda kaldı. Sizce hangisi mantıklı? Tam otomatik mi yarı otomatik mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı