Yarım milyon TL ile mininge başlamak

redsky

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, durum başlıktaki gibi. Yüksek bir yatırımla 400K-500k ₺ ile mining sistemi kurmak istiyorum. Bu yolda sıfırdan başlayarak kâr-zarar oranları gibi, kurulum vs. her şeyiyle bana yardımcı olacak birisi lazım. Tabii ki üzerime düşeni yaparım ve kardan pay veririm. Bu konuda yeterli bilgisi olan arkadaşlar benimle iletişime geçerse sevinirim.

25.000TL'den RTX 3080 topladın diyelim. Güç kaynağını ve diğer sistemi bütçeye katmayalım.

20 tane RTX 3080 alsan aylık 2 ETH kazarsın. Saatlik yaklaşık 5kw elektrik giderin olur.

Kısaca güncel kur ile aylık 45.000 kazanır 3.000 elektriğe verirsin. Net kar 42.000 fallan kalır.

1. sorun: Ekran kartı bulman ve 25.000'e bulman. Şahsen ben sahibinden.com'dan aldım.
2. Sorun: 3080'lerde VRAM ısınma sorunu var termal pedleri değiştirmen gerekiyor marka çok önemli.
3. Sorun sistemin kalan parçaları özellikle güç kaynağına ek bütçe ayırman.

Bu arada aylık 40.000 TL getirecek diye bir garanti yok son 1 haftada kazım karım %20 düştü benim belki 1 ay sonra aylık 20.000 getirecek garantisi yok.

25.000TL'den RTX 3080 topladın diyelim. Güç kaynağını ve diğer sistemi bütçeye katmayalım.

20 tane RTX 3080 alsan aylık 2 ETH kazarsın. Saatlik yaklaşık 5kw elektrik giderin olur.

Kısaca güncel kur ile aylık 45.000 kazanır 3.000 elektriğe verirsin. Net kar 42.000 fallan kalır.

1. sorun: Ekran kartı bulman ve 25.000'e bulman. Şahsen ben sahibinden.com'dan aldım.
2. Sorun: 3080'lerde VRAM ısınma sorunu var termal pedleri değiştirmen gerekiyor marka çok önemli.
3. Sorun sistemin kalan parçaları özellikle güç kaynağına ek bütçe ayırman.

Bu arada aylık 40.000 TL getirecek diye bir garanti yok son 1 haftada kazım karım %20 düştü benim belki 1 ay sonra aylık 20.000 getirecek garantisi yok.
Öncelikle yanıtın için teşekkür ederim.

1. Soruna gelecek olursak Rusya'da yaşayan bir akrabam var ve ekran kartı stok vs. bu sorunu o çözecek. Sanırım dediğin kart Bu; Видеокарта GigaByte nVidia GeForce RTX 3080 10Gb GV-N3080GAMING OC-10GD
Bu kart TL ile yaklaşık 24.450 TL'ye tekabül ediyor. x20 yaparsak 489.000 TL. Fakat gümrükte sorun çıkar mı tek seferde bu kadar kart ile girebilir mi ülkeye bilemiyorum. İşçi getirip götürüyor 20 kişiye dağıtsa bu kartlardan geçirebilir diye düşünüyorum. :)

3. Sorun gerçekten bir sorun işlemci de lazım güç kaynağı derken bütçeyi çok aşarım. Bu karttan x10 yapmayı düşündüm şu an.

Gigabyte kartlarının termal pedlerinde sorun var zaten. Son aldığım 2 kart Gigabyte ve bu tutara yurt dışından getirmeye hiç değmez bence. Vergi verme durumu olursa (1500 Euroyu geçtiği için her bir kart) %40'a yakın vergi vereceksin ki tamamen zarar. Onun yerine 34-35 Bin civarına monitörlü sistemler satılıyor ondan al daha iyi öyle diyim sana :D

Güç kaynağı olarak ben 3-4 yıldır HX1200'den şaşmadım. RM750-850x falan alıp kullanabilirsin. Yok ben gidip 1600 Watt mining güç kaynağı alırım diyorsan sen bilirsin fakat benim kaç kere sistemimi kurtarmıştır kaliteli güç kaynağı.

Şahsi tavsiyem ya hazır sistem alıp kullanmayacağın parçaları satman yada sahibinden.com'dan ikinci el/yurtdışı ürünü alman Rusya'dan getireceğine.

Örnek olarak aşağıdaki sistem:
Bu sistemi alıp kullanmayacağın parçaları satsan kart sana 26-27'e falan gelmiş olur ki piyasadaki en iyi kart. İçindeki güç kaynağı da çok rahat bir şekilde madencilikte 2 3080'i çalıştırır.

Şahsi tavsiyem bu işe girmemeniz yanlış anlamayın ama belli ki anlamıyorsunuz. İlerleyen aşamalarda bir sorun çıksa çözebilir misiniz bilemiyorum.

İlla gireceğim diyorsanız fiziksel olarak da yardımcı olurum İstanbul'da iseniz.

2. sorun: 3080'lerde VRAM ısınma sorunu var termal pedleri değiştirmen gerekiyor marka çok önemli.
3. sorun sistemin kalan parçaları özellikle güç kaynağına ek bütçe ayırman.

Bu hesaplamaya göre ortalama 1.5 yılda yatırdığın parayı geri alıyorsun sonrası senin Kârın oluyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı