Yaş ilerledikçe öğrenmek zorlaşır mı?

Aslında bu şöyle bir şey. Büyüyorsun, yaş ilerledikçe sorumluluklar başlar çalışmak, evlenmek, nasıl para kazanırım derken zihin öğrenmeye mola veriyor ve bu senin elinde, rutin hayata evet dersen öğrenmen zorlaşır ama yok bunları bir kenara atıp öğrenmeye çaba gösterirsen @asimavi1538 'inde dediği gibi zihin yaşlanmaz her türlü öğrenmeye açık olursun.
Dipnot:Şahsi fikrim olup herhangi bir yerden alıntı değildir.

Aslında bu şöyle bir şey. Büyüyorsun, yaş ilerledikçe sorumluluklar başlar çalışmak, evlenmek, nasıl para kazanırım derken zihin öğrenmeye mola veriyor ve bu senin elinde, rutin hayata evet dersen öğrenmen zorlaşır ama yok bunları bir kenara atıp öğrenmeye çaba gösterirsen @asimavi1538 'inde dediği gibi zihin yaşlanmaz her türlü öğrenmeye açık olursun.
Dipnot:Şahsi fikrim olup herhangi bir yerden alıntı değildir.
Benim yaşım forumdaki çoğu kişiden büyüktür.Öğrenme kavrama zihinde tutma gibi konularda en ufak sorunum yok yaşıtlarımın saçları döküldü beyazladı ben onlardan genç ve yaşam enerjisiyle doluyum.

Fluid ve crystallized intelligence diye bir menem var, meraklı isen araştırabilirsin.

Benim bu konuda pek fazla bilgim olmadığından yorum yapamayacağım. Sadece bildiğim kadarıyla, sinir hücreleri çok küçük yaşlarda ani bir artış gösterip yaş ilerledikçe gereksiz bağlantılar budanıyor. Bu mantıkla, yaş ilerledikçe yeni yetenekler kazanmanın zorlaştığını fakat bildiğiniz şeylerde ustalaştığınızı söyleyebilirim. Bu da zaten yukarıda belirttiğim fluid ve crystallized' in tanımı olsa gerek.

Bence değişkenlik gösterebilen bir durum örnek olarak önceden çözemediğim bir matematik sorusunu şimdi rahatlıkla çözebiliyorum ama eskiden çok kolay hatırlayabildiğim şeyleri şimdi hemencecik hatırlayamıyorum.

Bence değişkenlik gösterebilen bir durum örnek olarak önceden çözemediğim bir matematik sorusunu şimdi rahatlıkla çözebiliyorum ama eskiden çok kolay hatırlayabildiğim şeyleri şimdi hemencecik hatırlayamıyorum.
Aradan zaman geçtiği için, pratik yapmadığınız için olabilir.

"İşleyen demir ışıldar" diye boşuna dememişler arkadaşlar. 50 yaşında olup ağaca tırmananı, aynı ağaca 20 yaşındakinin tırmanamayışına şahit oldum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı