Yaşadığımız hayat mı?

Bana sorarsan böyle düşünmek yerine hayatı yaşaman daha iyi. Avrupalı söyle orası böyle lafı yapmayacağım. Her şey ortada zaten. Hayatını sen değiştirebilirsin. Senin çabanda olur. İstediğin yere git aile yedi düvel zengin değilse her türlü çalışmak durumundayız. Sen geminin kaptanısın rotanı kendin çizersin. Yurtdışına gitmek eskisi gibi zorda değil. Öğrenci olarak burs vs. kovalarsın gidersin olmadı dönersin. Kısacası hayat senin sen çabalamazsan değişmez.

Elinde 2060 sistem var. Yani sende yaşıyorusun. Ama tabii ki yurtdışında 2060'lı sistem fiyatına 3090'lı sistem toplarsın.
2060 sistem lüks mü? Hayır, giriş seviyesinin bir tık üstünde. Almanya'da yaşayan arkadaşım 2 ay McDonalds'da çalışıp RTX 2080 Super aldı. Onlarda standart 1 konsol 1 oyun bilgisayarı. Bizdeyse 1-2 yıl para biriktir 12 taksitle zar zor orta seviye bir bilgisayar al. Arkadaşlar artık elektroniklerin bir çoğu lüks değil, ihtiyaç. Akıllı telefonun olması lüks değil, internetin olması lüks değil, bilgisayarının olması lüks değil. Bunlar çok basit materyaller. Ama bizim ülkenin arapları karnı tok olan herkese şükretmeyi öğütlediği için ülkecek bu durumdayız.

2060 sistem lüks mü? Hayır, giriş seviyesinin bir tık üstünde. Almanya'da yaşayan arkadaşım 2 ay McDonalds'da çalışıp RTX 2080 Super aldı. Onlarda standart 1 konsol 1 oyun bilgisayarı. Bizdeyse 1-2 yıl para biriktir 12 taksitle zar zor orta seviye bir bilgisayar al. Arkadaşlar artık elektroniklerin bir çoğu lüks değil, ihtiyaç. Akıllı telefonun olması lüks değil, internetin olması lüks değil, bilgisayarının olması lüks değil. Bunlar çok basit materyaller. Ama bizim ülkenin arapları karnı tok olan herkese şükretmeyi öğütlediği için ülkecek bu durumdayız.
Aynen öyle. Eğlence lüks olmamalı. Ama maalesef bunlar bizden daha iyiyse biz de yapabiliriz demek yerine şükür bizden kötüler var demek bizi bu hale getirdi.

Söylenmeye fazla luzum yok diye düşünüyorum. Ekonomik durumun kötü olması hayatın bittiği anlamına gelmiyor. çalış çabala istediğin hayatı elde et. Açık olmak gerekirse az bir gayretle yapamıyacağın şey yok. Gözünü açık tutmalısın. karşındakine pençelerini göstermelisin. İstediğini almalısın! Daha bir çoğunuz olmuş Lise 3-4 daha okul mürüne şuna buna kafa tutmayı bilmiyorsunuz. Haddinizi aşmadan üstüne gittiğinizde size bir şey yapamazlar. İstediğinizi de alırsınız. Babam Allah'a şükürler olsun polis memuru. Kendisi emekli olma yaşını hayli bir geçti. Ama hala eline su döke bilen yok! Başkomiser, müdür dinlemez. Eğer kuyruğunuzu sıkıştırıp oturur her kişinin dediğine boyun eğerseniz o boynunuz bir daha kalkmaz. Babam üstlerine demediğini bırakmıyor. Ama hala işinde sapa sağlam, hala önemli bir mevzu oldumu işini yaptıracak olan ona koşuyor. Eğer adam akıllı bir şekilde dediklerinizi harfi harfi yaparsanız ve kendi fikirleriniz yanlış olmadığı sürece arkasında durarsanız yapamayacağınız şey yok! Yeter ki korkmayın.

Söylenmeye fazla luzum yok diye düşünüyorum. Ekonomik durumun kötü olması hayatın bittiği anlamına gelmiyor. çalış çabala istediğin hayatı elde et. Açık olmak gerekirse az bir gayretle yapamıyacağın şey yok. Gözünü açık tutmalısın. karşındakine pençelerini göstermelisin. İstediğini almalısın! Daha bir çoğunuz olmuş Lise 3-4 daha okul mürüne şuna buna kafa tutmayı bilmiyorsunuz. Haddinizi aşmadan üstüne gittiğinizde size bir şey yapamazlar. İstediğinizi de alırsınız. Babam Allah'a şükürler olsun polis memuru. Kendisi emekli olma yaşını hayli bir geçti. Ama hala eline su döke bilen yok! Başkomiser, müdür dinlemez. Eğer kuyruğunuzu sıkıştırıp oturur her kişinin dediğine boyun eğerseniz o boynunuz bir daha kalkmaz. Babam üstlerine demediğini bırakmıyor. Ama hala işinde sapa sağlam, hala önemli bir mevzu oldumu işini yaptıracak olan ona koşuyor. Eğer adam akıllı bir şekilde dediklerinizi harfi harfi yaparsanız ve kendi fikirleriniz yanlış olmadığı sürece arkasında durarsanız yapamayacağınız şey yok! Yeter ki korkmayın.
Herkes ömrünü mücadele ile geçirmek zorunda değil, bu hayata bir kere geliyoruz pençeler biraz nature is metal havasında, maalesef dostum ben insanım savan da yaşayan bir canlı değil.

Hocam demek istediğimiz ben ne yurt dışına çıkmak istiyorum ne hayvan gibi çalışıp çabalamak Avrupa'da bir kasiyer 3 ay çalışarak araba alabiliyor biz burada 3 ay çalışsak bilğisiyar alamıyoruz. Alt sınıf hep olacak bu alt sınıf yaşamayı hak etmiyor mu bu ülkenin kasiyere berbere ihtiyacı yok mu?

Herkes ömrünü mücadele ile geçirmek zorunda değil, bu hayata bir kere geliyoruz pençeler biraz nature is metal havasında, maalesef dostum ben insanım savan da yaşayan bir canlı değil.
O zaman söylenmeyeceksin kardeşim. Oturduğun yerden armut piş ağzıma düş olmuyor. saçma bir şekilde abartmışsınız, az dişinizi gösterseniz zaten sizi kullanamazlar; siz onları kullanabilirsiniz diyorum. Sen oturduğun yerden para kazanma hayallerini kuraraktan sağda solda çabalayarak bi' yerlere gelenlere baba parası diyerekten geçin artık... Bugün çabalarsın yarın oturursun.

Söylenmeye fazla luzum yok diye düşünüyorum. Ekonomik durumun kötü olması hayatın bittiği anlamına gelmiyor. çalış çabala istediğin hayatı elde et. Açık olmak gerekirse az bir gayretle yapamıyacağın şey yok. Gözünü açık tutmalısın. karşındakine pençelerini göstermelisin. İstediğini almalısın! Daha bir çoğunuz olmuş Lise 3-4 daha okul mürüne şuna buna kafa tutmayı bilmiyorsunuz. Haddinizi aşmadan üstüne gittiğinizde size bir şey yapamazlar. İstediğinizi de alırsınız. Babam Allah'a şükürler olsun polis memuru. Kendisi emekli olma yaşını hayli bir geçti. Ama hala eline su döke bilen yok! Başkomiser, müdür dinlemez. Eğer kuyruğunuzu sıkıştırıp oturur her kişinin dediğine boyun eğerseniz o boynunuz bir daha kalkmaz. Babam üstlerine demediğini bırakmıyor. Ama hala işinde sapa sağlam, hala önemli bir mevzu oldu mu işini yaptıracak olan ona koşuyor. Eğer adam akıllı bir şekilde dediklerinizi harfi harfi yaparsanız ve kendi fikirleriniz yanlış olmadığı sürece arkasında durarsanız yapamayacağınız şey yok! Yeter ki korkmayın.
Çalışıp ne yapacağız kardeşim? Tıp dışında iş bulma garantisi olan bir bölüm söyle onu okuyalım. Eğer ailen zengin değilse, tanıdığın yoksa bu ülkede yaşamanın acısını çekeceksin. Kabullenin artık bunu. Çalışmakla alakası yok, günde 12-14 saat asgari ücretle çalışan insanlar çalışmıyor mu?

O zaman söylenmeyeceksin kardeşim. Oturduğun yerden armut piş ağzıma düş olmuyor. saçma bir şekilde abartmışsınız, az dişinizi gösterseniz zaten sizi kullanamazlar; siz onları kullanabilirsiniz diyorum. Sen oturduğun yerden para kazanma hayallerini kuraraktan sağda solda çabalayarak bi' yerlere gelenlere baba parası diyerekten geçin artık... Bugün çabalarsın yarın oturursun.
Senin çalışmadan kastın 60 sene çalışıp, geriye kalan 20 senede ölümü beklemekse devam hacım. Kimse armut piş, ağzıma düş demiyor zaten, en azından çalıştığın karşılığında bir şeyler almalı anladın mı kardeşim. Jeff Bezos olmayı beklemiyoruz

Geri
Yukarı