Yaşadığımız hayatın kısır döngü olma ihtimali

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
Yalnızlık beynimi kemirmeye başladığı için kafamda tonlarca şey dönmeye başladı bu da onlardan biri.
Şu an yaşadığımız bu hayatı ya milyonlarca defa yaşadıysak? Yani öleceğiz ve sonra baştan aynı şeyler. Her zaman ilk defa gelmiş gibi hissedeceğiz. Ta ki bu sorgulamayı yapana kadar umarım bu gece bu sorgulamayı yaptığım için senin görevin sonlandı tüm sırrı çözdün yürü git lan buradan deyip sonsuzluğa atarlar beni.
Şaka bir yana çok da imkansız bir senaryo değil. Hatta benim bunu düşünmeme sebep olan şey aslında dejavu hissi. Bu hissi biraz yorumlamaya çalışınca altından böyle bir şeyin olabileceği düşüncesi çıktı. Sürekli aynı hayatı kısır döngüde yaşamak.

Şimdi yaratıcı vs boyutunda incelersek olayı. Bizim her bir hayatımız aslında birer deneme sürümü gibi bir şey. Yani bunu basitçe anlatmak gerekirse bir oyun karakteri ya da kurgusal karakter gibi düşünün. Kurgusal karakterlerin hayatı nasıldır? Hep aynı. Bir hikayeleri vardır ve o hikaye zaman mekan vsden bağımsız bir şekilde orada hep kalır. Bu dünyada yaşamış tüm insanların kişisel hayatlarının da başka bir boyut tarafından oluşturulan birer kurgu karakteri olma ihtimalini demeye çalışıyorum. Belki de burada sıkıştık kaldık.

Çok daha tuhaf bir şey söyleyeceğim. Anlaşılması için dünyadan örnek vereceğim. Mesela bir DVD filmi aldınız. Sonuçta o filmde bir kurgusal hayat var. Ve o DVD filmi her oynatıcıya taktığınızda o kurgusal hayatı aynı şekilde izliyorsunuz değil mi? İşte belki de DVD'ye takılan bir filmiz. Kim ne zaman canı isterse DVD'ye takıyor ve aynı hayatı sürekli tekrar tekrar yaşıyoruz.

Not: Bilim kurgu bayağıdır izlemiyorum. Bilim kurgu izlemeyi acilen bırakmalısın yazmayın. :D

Edit: En son kısımda sadece örnek verdim. Ona dayanarak söylemedim bunları yani ondan bağımsız bir şekilde de kısır döngüde ihtimali olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şaka bir yana çok da imkansız bir senaryo değil. Hatta benim bunu düşünmeme sebep olan şey aslında dejavu hissi. Bu hissi biraz yorumlamaya çalışınca altından böyle bir şeyin olabileceği düşüncesi çıktı. Sürekli aynı hayatı kısır döngüde yaşamak.

Bunu atıp aradan sıyrılıyorum.

Yalnızlık beynimi kemirmeye başladığı için kafamda tonlarca şey dönmeye başladı bu da onlardan biri.
Şu an yaşadığımız bu hayatı ya milyonlarca defa yaşadıysak? Yani öleceğiz ve sonra baştan aynı şeyler. Her zaman ilk defa gelmiş gibi hissedeceğiz. Ta ki bu sorgulamayı yapana kadar umarım bu gece bu sorgulamayı yaptığım için senin görevin sonlandı tüm sırrı çözdün yürü git lan buradan deyip sonsuzluğa atarlar beni.

Şimdi yaratıcı vs boyutunda incelersek olayı. Bizim her bir hayatımız aslında birer deneme sürümü gibi bir şey. Yani bunu basitçe anlatmak gerekirse bir oyun karakteri ya da kurgusal karakter gibi düşünün. Kurgusal karakterlerin hayatı nasıldır? Hep aynı. Bir hikayeleri vardır ve o hikaye zaman mekan vsden bağımsız bir şekilde orada hep kalır. Bu dünyada yaşamış tüm insanların kişisel hayatlarının da başka bir boyut tarafından oluşturulan birer kurgu karakteri olma ihtimalini demeye çalışıyorum. Belki de burada sıkıştık kaldık.

Çok daha tuhaf bir şey söyleyeceğim. Anlaşılması için dünyadan örnek vereceğim. Mesela bir DVD filmi aldınız. Sonuçta o filmde bir kurgusal hayat var. Ve o DVD filmi her oynatıcıya taktığınızda o kurgusal hayatı aynı şekilde izliyorsunuz değil mi? İşte belki de DVD'ye takılan bir filmiz. Kim ne zaman canı isterse DVD'ye takıyor ve aynı hayatı sürekli tekrar tekrar yaşıyoruz.

Not: Bilim kurgu bayağıdır izlemiyorum. Bilim kurgu izlemeyi acilen bırakmalısın yazmayın. :D

Edit: En son kısımda sadece örnek verdim. Ona dayanarak söylemedim bunları yani ondan bağımsız bir şekilde de kısır döngüde ihtimali olabilir.
Dediğin şey sanırım bi nebze reenkarnasyona benziyor. Bu tür ölüp aynı vücudda aynı senaryoda tekrar tekrar doğma gibi bir şey varsa, bunu yöneten de bir güç olması gerekiyor mantıken. Şu anda da evren üzerinde hakim bir güç olmadığını biliyoruz. Bu yüzden insani olarak düşününce mantıksız ama oladabilir kimse bilemez. Ama şöyle söyleyeyim bu insan ırkından önce de milyonlarca yıl yaşamış türler vardı. Eğer sadece şu anki dünyada yaşayan bizler ölünce doğup tekrar tekrar aynı hayatı yaşıyor olsaydık o milyonlarca yıl önce yaşamış türler neden hayatlarını tekrar tekrar yaşamadı? Biz neden özeliz bu konuda? Ayrıca bunun dejavuyla hiçbir alakası olamaz çünkü öldükten sonra beynini kaybediyorsun. Eğer senin dediğin gibi ölünce tekrar tekrar aynı senaryoyu yaşamak gibi bir şey varsa eski hayatından hiçbir şey hatırlayamazsın beynin yenidir çünkü. Hiçbir şey sana bir şey anımsatamaz eski hayatından.

Bunu atıp aradan sıyrılıyorum.

Dejavunun bilimsel bir açıklaması olamaz. Açıklamadan öte tahmin olabilir en fazla. En azından şu anlık. Yani bence beynin az önce yaşadığın anıyı kodlarken yanlışlıkla uzun süreli anı gibi kodlamış olabileceği ihtimali. Bana en mantıklı gelen o. Tabii böyle bir şey mümkün mü bilemeyiz.

Dediğin şey sanırım bir nebze reenkarnasyona benziyor. Bu tür ölüp aynı vücudda aynı senaryoda tekrar tekrar doğma gibi bir şey varsa, bunu yöneten de bir güç olması gerekiyor mantıken. Şu anda da evren üzerinde hakim bir güç olmadığını biliyoruz. Bu yüzden insani olarak düşününce mantıksız ama olabilir de kimse bilemez. Ama şöyle söyleyeyim bu insan ırkından önce de milyonlarca yıl yaşamış türler vardı. Eğer sadece şu anki dünyada yaşayan bizler ölünce doğup tekrar tekrar aynı hayatı yaşıyor olsaydık o milyonlarca yıl önce yaşamış türler neden hayatlarını tekrar tekrar yaşamadı? Biz neden özeliz bu konuda? Ayrıca bunun dejavuyla hiçbir alakası olamaz çünkü öldükten sonra beynini kaybediyorsun. Eğer senin dediğin gibi ölünce tekrar tekrar aynı senaryoyu yaşamak gibi bir şey varsa eski hayatından hiçbir şey hatırlayamazsın beynin yenidir çünkü. Hiçbir şey sana bir şey anımsatamaz eski hayatından.

Dejavunun temelini buna dayandırmadım ben yani yanlış anlaşılma olmuş baktım da yanlış yazmışım benim hatam. Bu düşünceyi dejavuyu sorgularken buldum sadece. Dediğin gibi dejavu yaşamamız mantıksız olur.
O türler de belki hayatını yaşıyor aynı şekilde. Yani çok uç bir düşünce gibi duruyor ama bizim bildiğimiz bu boyut başkaları için çok basit olabilir. Yani sen şu an kendi hayatını yaşıyorken 10 bin yıl önceki herhangi bir insanda o hayatını yaşıyor olabilir kısır döngü şeklinde. İşin en tepesinden bakarsan bu olaya imkansız diyemeyiz.

Dejavu falan değil de bana da böyle oluyor bazen. Gün içinde yaşadığım olaylardan tut, başkalarının kararlarının etkileri bile bazen günlük bazen yıllık döngüye giriyor. Bir noktadan sonra farketmiyorsunuz ama oturup düşününce ne kadar da garip bir zaman algımız var diyorum ben.

Time is a flat circle

-Rustin Cohle

Bu sözün anlamını iyi araştırmanı öneririm dediğin şeyden bahsediyor

True Detective izlemeyen varsa izlesin
güzel dizi ilk sezon baya iyi 2. sezon izlemedim 3.sezon da fena değildi. ama ilk sezonu mini dizi olarak izlenebilir. tüm sezonları birbirinden bağımsız zaten.

Dejavunun bilimsel bir açıklaması olamaz. Açıklamadan öte tahmin olabilir en fazla. En azından şu anlık. Yani bence beynin az önce yaşadığın anıyı kodlarken yanlışlıkla uzun süreli anı gibi kodlamış olabileceği ihtimali. Bana en mantıklı gelen o. Tabii böyle bir şey mümkün mü bilemeyiz.

Dejavunun temelini buna dayandırmadım ben yani yanlış anlaşılma olmuş baktım da yanlış yazmışım benim hatam. Bu düşünceyi dejavuyu sorgularken buldum sadece. Dediğin gibi dejavu yaşamamız mantıksız olur.
O türler de belki hayatını yaşıyor aynı şekilde. Yani çok uç bir düşünce gibi duruyor ama bizim bildiğimiz bu boyut başkaları için çok basit olabilir. Yani sen şu an kendi hayatını yaşıyorken 10 bin yıl önceki herhangi bir insanda o hayatını yaşıyor olabilir kısır döngü şeklinde. İşin en tepesinden bakarsan bu olaya imkansız diyemeyiz.
Ha yani paralel evrenler, çoklu evrenler teorisi ve reenkarnasyon teorisinin karışımı gibi bir şey sanırım dediğin şey. Her insan hayatını kendi senaryosunda ve döneminde tekrar tekrar yaşıyor. Bu konuda mantıklı hiçbir düşünce öne sürülemez ama. Yani ben "şu anki yaşadığımız evren bir çocuğunun beyninden oluşuyor ve o çocuğun beyninde olan olaylar ile tüm doğa olayları gerçekleşiyor" desem veya "bu evrende yaşamamızın sebebi gerçek evrende uykuda olmamız ve rüyamızda şu anki yaşadığımız dünyada 1 yaşam geçirmemiz gerek, öldüğümüzde gerçek evrende vücudumuzda uyanmış olacağız" desem bunlar uzar da uzar gider. Sadece insanların hayal gücüyle oluşturduğu hikayeler gibi duruyor. Bu mantıkla verdiğim örneklerdeki gibi milyonlarca olasılık var "bu evreni kaplumbağa taşıyor, her uyandığımızda farklı bir hayatta ve kişilikte uyanmış oluyoruz ama farkında değiliz'' gibi. Bunların üstüne "olabilir mi" diye düşünmek bile saçma bence. Çünkü düşünülemez.

Nietzsche üst insan konseptini temellendirmek için bir nevi uydurdu bu konsepti. Şuan ki hayatınızı iyi değerlendirin ki tekrardan yaşamak işkence olmasın. Aslında temel mantığı böyle. Çünkü dinler yoksa, tanrı yoksa yaşamın pek bir anlamı kalmıyor.

Nietzsche üst insan konseptini temellendirmek için bir nevi uydurdu bu konsepti. Şu anki hayatınızı iyi değerlendirin ki tekrardan yaşamak işkence olmasın. Aslında temel mantığı böyle. Çünkü dinler yoksa, Tanrı yoksa yaşamın pek bir anlamı kalmıyor.

Nietzche'nin böyle bir konsepti mi var? Ben tamamen kendim uydurmuştum. Nerede bahsediyor acaba bundan kaynak verme şansın var mı hangi kitabı vs

Yeni konular

Geri
Yukarı