Yaşama sevincimi kaybettim

O kadar kötü bir dönem ve evrendeyim ki ya ölümsüz olup gelecekte yaşamak istiyorum, ya da ölsem de kurtulsam diyorum. Sonra film veya dizi izlerken ya da oyun oynarken az da olsa zevk alıyorum, o beni idare ediyor 😀
Karı kız meseleleri ise umurumda değil.

Şu gençlerin dertlerine bakar mısın ya. Biri dağılmış ailesini toparlamaya çalışır diğeri hayatta kalmaya çalışır, öbürü niye yaşadığından habersiz ölsem mi kalsam mı modunda. Böyle olmamalıydı, gerçekten üzücü. Asıl konu sahibine gelecek olursak; boşanmak bence normal değil, elinden geldiğince tutmaya çalış çünkü yazdıklarından anlaşılıyor ki sen bilinçlisin ve büyümüşsün ama kardeşlerim var diyorsun ve tek veya iki ebeveyni olmayan çocukların psikolojileri genelde normal olmuyor yani iyi yetiştirilmesi ve hangi ebeveynin yanındaysa diğerinin eksikliğini yaşatmaması gerekir ve bu da gerçekten zor. Çocukları etkileyen şiddetli bir geçimsizlik varsa ve boşanmak kaçınılmaz ise elinden geliyorsa aile terapistine felan yönlendir her ikisini de. Onun dışında her şey oluruna varır iyi ya da kötü farklı bir düzene ayak uydurursun insan bu her duruma alışır ve belki de hayırlısı bu, o yüzden kasma bence.

Hocam her zaman küçük sebeplerdir büyüyen. Gerçekten kendinizi üzeceğiniz bir şey değil. Onlar yetişkin insanlar. Kardeşlerinizle beraber vakit geçirirseniz onlarda bunun eksikliğini hissetmezler.

Teşekkürler hocam. Zaten su saatten sonra elden gelen bir şey yok. Dediginiz gibi kardeşlerim ile birlikte atlatacağız.

Hastanede yatan insanları bir ziyaret et. Sonrada çocuk yurdunda ve huzur evinde sahipsiz yaşayanları. Belki düzelirsin...

Haklisiniz. En azından çaresi olmayan hastalık, ölüm vs. yok. Teşekkürler.

Şu gençlerin dertlerine bakar mısın ya. Biri dağılmış ailesini toparlamaya çalışır diğeri hayatta kalmaya çalışır, öbürü niye yaşadığından habersiz ölsem mi kalsam mı modunda. Böyle olmamalıydı, gerçekten üzücü. Asıl konu sahibine gelecek olursak; boşanmak bence normal değil, elinden geldiğince tutmaya çalış çünkü yazdıklarından anlaşılıyor ki sen bilinçlisin ve büyümüşsün ama kardeşlerim var diyorsun ve tek veya iki ebeveyni olmayan çocukların psikolojileri genelde normal olmuyor yani iyi yetiştirilmesi ve hangi ebeveynin yanındaysa diğerinin eksikliğini yaşatmaması gerekir ve bu da gerçekten zor. Çocukları etkileyen şiddetli bir geçimsizlik varsa ve boşanmak kaçınılmaz ise elinden geliyorsa aile terapistine falan yönlendir her ikisini de. Onun dışında her şey oluruna varır iyi ya da kötü farklı bir düzene ayak uydurursun insan bu her duruma alışır ve belki de hayırlısı bu, o yüzden kasma bence.

Elden geleni yaptım. Cidden başka bir şey kalmadı. Bende zaten oluruna bırakıyorum artık herkes gibi. Ne olacaksa olsun hesabı.

Neden değil? Anlaşamayan iki insanın birbirlerine ve ailelerine eziyet etmesi mi daha normal?
Ben evlilik öncesi uzun süre beraber zaman geçirilip belirli psikolojik testlerden sonra evlendirilmesi taraftarıyım. Çocuk yaptıktan sonra ben boşanıyorum dersen olan çoluğa çocuğa oluyor işte yazık günah ya.

Ben evlilik öncesi uzun süre beraber zaman geçirilip belirli psikolojik testlerden sonra evlendirilmesi taraftarıyım. Üç çocuk yaptıktan sonra ben boşanıyorum dersen olan çoluğa çocuğa oluyor işte yazık günah ya.
Geçmişe böyle bir müdahale mümkün değil. Ancak geleceğe mümkün. Sabah akşam kavga eden anne babadansa, ayrı anne baba daha iyi olur çocuk için. Sürekli kavga dönen bir evde çocuğun psikolojisi %100 berbat durumda olacakır. Eğer ayrıldıktan sonra aile çocuklarına yeterince ilgi gösterirse, (şımartmadan) beraber olup devamlı kavga etmelerinden daha iyi durumda atlatır çocuk durumu.
Mevzu çocuğun anne ve babanın eksikliğini hissetmemesi.

Geçmişe böyle bir müdahale mümkün değil. Ancak geleceğe mümkün. Sabah akşam kavga eden anne babadansa, ayrı anne baba daha iyi olur çocuk için. Sürekli kavga dönen bir evde çocuğun psikolojisi %100 berbat durumda olacakır. Eğer ayrıldıktan sonra aile çocuklarına yeterince ilgi gösterirse, (şımartmadan) beraber olup devamlı kavga etmelerinden daha iyi durumda atlatır çocuk durumu.
Mevzu çocuğun anne ve babanın eksikliğini hissetmemesi.
Şiddet konusunda hakkın var fakat aile kavramı gittikten sonra geriye pek de bir şey kalmıyor. İki ucu öyle bir değnek.

Hastanede yatan insanları bir ziyaret et. Sonrada çocuk yurdunda ve huzur evinde sahipsiz yaşayanları. Belki düzelirsin...
Ben de durumumu anlattığımda bir ağabeyim öyle demişti. Ben de sokağa inip evsizlere, okula bu soğukta bile yürüyerek gidenlere, karton toplayan çocuklara ve sıcacık sobalı evinde oturması gerekirken koşullar ne olursa olsun peçete satmaya çalışan insanları izledim. Maddi yerine manevi açlık çekenlere baktığımda ise durumuma şükür etmeye başladım. Gidip anne ve babasını gencecik yaşta kaybetmiş biri ile sohbet ettiğimde ise aylarca onun halini düşünüp kendime gelmiştim. Hani o yüzden derdin varmış gibi düşünme, davranma.
Ben de öyleyim artık mutluluk hissi yok belki de büyüdügumuzden dolayıdır herkes sınıfta konuşurken ben boş boş uyuyorum yapacak bir şey yok eve gelince bir şeyler izliyorum oyun oynuyorum sizin yaptığınız gibi alisirsiniz bir süre sonra.
Bu yazıyı okuyunca kendimi gördüm hocam. Evet büyüdüğümüzden dolayı böyle hissediyoruz. Peki çevremizdeki insanlarla aramızdaki fark ne? Onlar büyümüyorlar mı? Onlar neden espri yapıldığında gülebiliyor da biz gülemiyoruz. Onlar hayattan zevk alırken neden bize hayat ızdırap gibi geliyor? Hayattan zevk alacak her şeyi yapmışız da artık zevk alacak bir şey kalmamış gibi davranıyoruz. Tahmini 80 yıl yaşayacaksak neden 80'imize kadar da gülmeyelim. Hayattan tat aldığımız tek vakit bilgisayar başında geçerken kendimizi kandırdığımız yalan bir dünyanın içinde olmak mı? Onlar bana bakıp neden bu kadar ciddisin? diyorlar. Ben de onlara bakıp neden bu kadar ciddiyetsizsiniz? diyorum. Keşke onlar gibi olabilseydik ama bunla boşuna zaman kaybetmektense alışmayı yeğlerim.

Ben de durumumu anlattığımda bir ağabeyim öyle demişti. Ben de sokağa inip evsizlere, okula bu soğukta bile yürüyerek gidenlere, karton toplayan çocuklara ve sıcacık sobalı evinde oturması gerekirken koşullar ne olursa olsun peçete satmaya çalışan insanları izledim. Maddi yerine manevi açlık çekenlere baktığımda ise durumuma şükür etmeye başladım. Gidip anne ve babasını gencecik yaşta kaybetmiş biri ile sohbet ettiğimde ise aylarca onun halini düşünüp kendime gelmiştim. Hani o yüzden derdin varmış gibi düşünme, davranma.

Bu yazıyı okuyunca kendimi gördüm hocam. Evet büyüdüğümüzden dolayı böyle hissediyoruz. Peki çevremizdeki insanlarla aramızdaki fark ne? Onlar büyümüyorlar mı? Onlar neden espri yapıldığında gülebiliyor da biz gülemiyoruz. Onlar hayattan zevk alırken neden bize hayat ızdırap gibi geliyor? Hayattan zevk alacak her şeyi yapmışız da artık zevk alacak bir şey kalmamış gibi davranıyoruz. Tahmini 80 yıl yaşayacaksak neden 80'imize kadar da gülmeyelim. Hayattan tat aldığımız tek vakit bilgisayar başında geçerken kendimizi kandırdığımız yalan bir dünyanın içinde olmak mı? Onlar bana bakıp neden bu kadar ciddisin? Diyorlar. Ben de onlara bakıp neden bu kadar ciddiyetsizsiniz? Diyorum. Keşke onlar gibi olabilseydik ama bununla boşuna zaman kaybetmektense alışmayı yeğlerim.

Bazı insanlar vardır bizim gibidir sınıfın en sessiz çocuğu bile uyum sağladı tek sessiz ben kaldım boş verin arkadaş kazığından boş işlerden iyidir her insanın kafa yapısı olmuyor artık oyun oynasam da pek bir şey değişmiyor çünkü her gün aynı sabah kalk okula git hafta sonu gelince yat zevk algimi kaybettim ama alismamiz lazım hocam bazen ileride ne yapacağımı düşünüyorum daha bir boşluk oluyor takıntılar vs arttı artık kafamda sadece huzursuzluk ve boşluk hissi var gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı