Yaşça büyük arkadaşa nasıl hitap edilmeli?

Onun bunu ne kadar önemsediği önemli ve saygıya önem veriyor mu? 10 yaş fark var ise ben örnek veriyorum Taha abi, ahmet abi derdim.

Merhaba! Böyle bir konuyu teknoloji forumunda açmak biraz garip olabilir fakat sizlerin de fikrini almak istedim. Bahsettiğim yaş farkı birkaç yaş gibi değil, 10'dan fazla bir fark söz konusu. Böyle bir durumda arkadaşıma abi/abla demek hiç benlik değil, ona ismiyle hitap etsem acaba bir problem olur mu?

Eğer kullanıcı adı kendi adı değilse kullanıcı adıyla hitap edebilirsin ama kendi adı ise.
Aga(eskiden köylerde söylenirmiş abi demekmiş ama pek belli olmuyor)
Reis(zaten bu büyüklere denir)

Amerika'da babalara ismiyle hitap ediliyor. Türkiye'de arkadaşına abi demezsen küfür yiyorsun hale bak :D
Daha önce pek tanımadığım ve benden büyük olan birine ismiyle hitap ettiğim için hakarete maruz kalmıştım. Bu nedenle 5-10 yaş büyük arkadaşlarıma bile nasıl hitap etmem gerektiği hakkında kararsız kalıyorum. Saçma ama neyse... Değiştirebileceğim bir durum değil ne yazık ki.

Belirli bir yaşa gelince arkadaşının kaç yaşında olduğunun önemi olmuyor. 25 yaşındasın o 35 yaşında, bir fark etmiyor.
Rahat ol, kasıntı olma...

Yeni konular

Geri
Yukarı