Yaşlı insanlara saygı duymuyorum

Bence konunun temeli cehalet seviyesinden kaynaklanıyor. Sevdiğimiz yaşlıların tamamı kendini hayatın en az bir noktasında geliştirmiş ve kendine bir şeyler katmış. Ben hayatımda hiç güler yüzle ''Çok yorgunum, senin için de sorun olmazsa biraz yerine oturabilir miyim'' diyen yaşlı görmedim. Bizimkilerin yaptığı da, verdiğim örnekte aynı kapıya çıkıyor aslında. Ama bizimkiler mobbing ile çözmeye çalışıyor işini. Genel anlamda hayatın her alanında böyleler. X bir kurumda sıraya girer insanlar bunlar gelir çirkeflikle öne geçmeye çalışır. Gençleri asıl rahatsız eden öne geçmeleri de değil aslında, çirkeflikle yapmaya çalışmaları.

Tek başına yaş almış olmak herhangi bir şey için saygı duyulmasını gerektirmez.

Konunun başında da belirttiğim gibi öznel düşünceli bir tartışma konusu, benimle aynı düşünmek zorunda değilsiniz. Benimle aynı düşünmüyorsunuz diye düşman da kesilecek değilim. 21. yüzyıl Türkiye'sinde yaşıyoruz, herkesin farklı fikirleri olabilir. Konu içerisinde en çok gelen sorulara toplu cevap vermek isterim:

Kıyafet konusunda laikliğin ne alakası var diye soranlar olmuş da bunlar dinimiz şu kıyafeti giymeyi yasaklıyor, şu kıyafeti giymemelisin falan falan diye baskılayıp karşısındaki insanı küçük düşürmeye çalışmıyor mu? Bunun birçok örneği mevcut. Bir tane örneğini de @Recep Baltaş'ın konusundan görebilirsiniz. Unuttukları bir şey var ki herkes Müslüman da olmak zorunda değil. Kendim adıma konuşacak olursam milletin giyimine karışma hakkını kendimde görmüyorum.

Bir de işin ekonomik boyutunu düşünecek olursak da yaşlı bireyler ekonomi için her zaman sıkıntıdır ve yüktür ekonomiye. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Bir de bu düşünceme kızan olmuş, evet biraz ağır olmuş. Zamanında da çalışan grupta rol alarak ekonomide de etkin rol oynamış olabilirler ancak bu adamlarda seçme hakkının olmasını da doğru bulmuyorum. Sebebi de hayata bakış açıları kısıtlı, çoğu insanımızın hayata bakış açısı kısıtlı. En basitinden bir genç şunu yapmak istiyorum, bunu yapmak istiyorum diyor. Yaşlı ve hayata bakış açısı kısıtlı bir birey de onları yapıp ne yapacaksın şeklinde kısıtlıyor çocuğu.

Belki çocuğa imkan tanınsa gerçekten en iyisini yapacak ama bu adamın öncelikle hayata bakış açısı kısıtlı. Buna ne dersen de kendi bildiğini okumaya devam edecektir. Bu insanlarımız için hayattaki en büyük şey 1 araba ve 1 ev olmasıdır. Gelişmemiş ülkelerin genel bir sorunu olarak insanlarının bakış açısı kısıtlı aslında. Hayatı sadece bir ev ve bir arabadan ibaret sananlar var, çevresine de bunu aşılamaya çalışıyorlar.

Uzaktan bakınca saygısız bir insan gibi gözüküyor olabilirim, benim bu konuyu açmamdaki amaç saygının hak edilen bir şey olduğunu belirtmek istemiştim. Karşımdaki kişiye sırf yaşından dolayı o ne yaparsa yapsın saygı duymayı yanlış buluyorum. Yani benim diyeceklerim bunlar, aklıma da farklı bir şey gelmiyor. Saygı hak edilen bir şeydir, karşındaki insana saygı gösteresin ki saygı görebilesin. Şunu da tekrar belirtiyorum, benimle aynı düşünmek zorunda da değilsiniz. Farklı düşünceler varsa dinlemek isterim.

Düşüncelerinizde haklısınız ancak birkaçı belki çoğu böyle yapıyor diye tüm yaşlıları yargılamanız çok yanlış.
Çoğu gencin aklı başında değil, tabiri caizse “keko” olmasından yola çıkarak başka insanların da size öyleymişsiniz gibi davranması hoş olur muydu? 😁

@706143 anlıyorum. Peki bu bakış açısıyla hangi din gibi duruyor?
@21584 birçok ilde bulundum, birçok ili gezdim de maalesef değişen bir şey yok. Ben iyisine denk gelmedim. Tabii bu iyisinin olmadığı anlamına da gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı