Yazılım Bilgisayar İşine Atılmak

NeoksiT

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba;

Benim ygs 1 puanım 225 lys ye de kaydoldum giricem fakat lys ye hiç çalişmadim suan bakiyorum geçmiş sorulara 3-5 soru anca çözebiliyorum . Yani lys den bi umudum yok girince mecbur yakın olan şiklari sallayarak ilerliyicem böyle de bi cacık olmaz yani . Benim sorum şu yazılım mobil oyunlar işte mobil programlar falan bu işlere atilsam para kazanabilir miyim ? İnternetten bu yazılım dillerini ne derecede ögrenebilirim ? Bilgisayar başinda cok zaman geçiren biriyim ve üni ye de gitmessem eger ( ki gidemicem büyük ihtimalle ) cok fazla boş zamanım olucak yani bişeyler yapmak istiyorum . Birde bu programlama işinde atiyorum komut giriyoruz örn. ''Move right 90 = false' gibi program yapmak böyle bir şey mi ? İnsanlar kodlama falan diyorlar benim aklıma direk sayılarla yapilicak uzunca işler geliyor nedir bu kodlamalar ? Bu konuda beni bilgilendirir misiniz ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir sürü programlama dili vardır, amacına uygun olana yazarsın. Kod yazmak çok çok çok basite indirgenmiş haliyle evet dediğin gibi bir şey ama hafife alınacak bir şey de değildir. Mantık konusunu iyi bilmelisin, önermeler kurabilmeli ve ingilizceyi de iyi biliyor olmalısın. 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü var, geçen yıl kaç puanla almış bir araştır.
Para kazanır mıyım kısmına gelince ise, Minecraft'ın sahibi 2 milyar dolar'a sattı o oyunu. Öte yandan da Crytek gibi sağlam bir firma, iflasın eşiğindeyken Amazon tarafından satın alındıktan sonra kurtuldu. Yani kazanır mıyım diye bir soru yok bu işte. Kendini nasıl geliştirdiğine ne kadar ilerlediğine ve ne ürettiğine bağlı. Bu işler kurgu, senaryo, tasarım gibi bir çok şeyi de beraberinde getirir, sadece kodlamayla bitmez. Kodlama bu işin iskeleti, bunun daha organları var eti var derisi var.
Yine de ben programlama öğreneceğim diyorsan, java dili biraz daha kolaydır. Java'dan başlamayı bir deneyebilirsin. Ama 2 yıllık bilgisayar programcılığını bir araştır derim.

hocam smdi yanlış biliyorsam kusura bakma üniversite daha cok yazılım bölümleri ingilizce mülakat la aliyor . Benim ingilizcem özel bi egitim almamiş herhangi bi lise ögrencisininkinden iyidir diye düşünüyorum . Ama bu mülakattan yatarsam tabi karşima ne çikar bilemiyorum 1 sene hazırlık okumak zorunda kalicam . Üstüne dersler ingilizce olarak anlatiliyor beni cok kasicak bi durum yani hani program yazarkenki ingilizce terimler vs. onları ögrenip kullanmak sıkıntı olmazda üniversiteden ingilizce açisindan korkuyorum . Microsoftun türkce açtigi egitim sitesi falan var böyle cok fazla yazılım ögretmeyi amaçlayan siteler var oralarda şansımı denesem üniversite gibi olmaz mı diyorsun ? birde bu LYS de baraj yok mu ben büyük ihtimalle yatarım o barajda .

Türkiye' de diplomasız bilgisayar işlerinden pek kimse iş sahibi olamıyor. Zaten bilgisayara gereken önem verilmiyor. Yazılımı internet yerine gidip bir kitaptan öğrenirsen daha iyi olur bu arada. Ben daha faydalı olduğunu düşünüyorum.

Kesinlikle üniversite okusan da okumasan da yazılım işleri için kitap okumalısın arkadaş güzel değinmiş. Ayrıca herhangi bir üniversiteye girerken İngilizce mülakat yapılmaz. 225 ygs1 puanı ile 2 yıllık önlisans bilgisayar programcılığı bölümüne girebilirsin. Üniversite ortamında aktif olursan kendini daha iyi geliştirirsin. Ayrıca elinde bir diplomanın olması da gittiğin yerlerde iş önceliği sağlayabilir.

Bir önceki yıl puanlarını aşağıya ekledim.
Bu aramayı yaptığım site:
DT Ön Lisans Robotu | Doğru Tercih - 14 Yıllık Tecrübe
Sayfada ygs-1 puan türünü ve bölüm kısmında ise bilgisayar programcılığını seçip, üniversite türünü de devlet olarak seçtikten sonra arama yapabilirsin. Durumun iyiyse özel üniversitelere de bakabilirsin.
Düzenleme: Bazı üniversitelerin koşulları vardır bu koşullar zaten bu sayfada arama yaptığında karşına çıkıyor, üstüne tıklarsan açıklamaları yazacaktır. Koşullara dikkat et, bazıları belli liselerden alıyor olabilir.

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    113,2 KB · Görüntüleme: 458
dogru diyorsunda istanbul içi bir üniye gitmek bu puanla hayal :) 2 senelik teknik liselerin direk geçiş yaptigi Vandaki Bitlisteki üniversitelerde ne kadar iyi egitim verir orası ayrı mevzu . Birde bu egitim için şehir dişinda tek başima okumam gerek ortaya cok kafama yatan sonuclar çikmadi açıkcası . Ben sizin bahsettiginiz kitapları merak ettim ne tür kitaplar ? Daha önce hiç duymadım nerden temin edilir bu kitaplar ?

D&R'a girip bilgisayar bölümündeki kitaplara göz atarsın, o tarz kitaplardan bahsediyorum. İstediğin programlama dilinin kitabını bulabilirsin. Üniversite içinse zaten şehir dışında üniversite okumak seni daha da geliştirir. Durumun müsaitse üniversite oku, elinde hem diploman olur hem de üniversitenin imkanlarından faydalanırsın. En basitin bir yazılım üzerinde çalışırken gidip bir doçentten veya profesörden yardım isteme imkanın olur.

Okula gitmeni tavsiye ederim. MYO bile olsa git. Gider isen vakit kaybı olur ancak elinde diploma olmadan olmuyor. İmkanın var ise kursa git. İlerlemen hızlı olur. Bir dil üzerine yoğunlaş. O dili öğren. İnternetten kaynaklar ile çalışırsın. Önerdiğim kaynaklar bunlar.
Khan Academy Türkçe
Yazılım Mühendisliği | Eğitim Kategorileri | Çizgi TAGEM
Eğitimler | Microsoft - Açık Akademi

Dedigin gibi vakit kaybi olucagını düşünüyorum . Diploma ne işe yarar onu da anlamıyorum her hangi bi şirkete girip çalişmak istemiyorum serbest piyasada mobil uygulamada sanırım günümüzde cok iyi para var o alanda projeler yapip şansimi denemek istiyorum o yüzden diplomayı gereksiz buluyorum . Önerdigin siteleri inceledim cok hoş geldi gözüme sanki cok basitmiş gibi :) teşekkürler

Yahu cok basit seylermis gibi konusuluyor ya guluyorum :D Benim universitedeki yazilim hocam mobil program yaziyordu para ona vardi :D Cunku piyasada taninmis birisiydi. Ama o taninmisliga gelene kadar cani cikmisti. 4 yil universite, 2 yil master sonrasinda doktora... Her mobil uygulama yazana para yok ne yazik ki :) Biz bosuna okuyoruz muhendislik o zaman :) Yepyeni, farkli bi fikrin olsa neyse. Zaten ortada var olan, binlerce kalifiye elemani olan, cogu 4 yillik universite mezunu adamlarin oldugu bir sektore baliklama atlamak istiyorsun. Bu isler o kadar kolay degil ne yazik ki :)

Bu arada programlama dedigin seyde biz programcilar komut girmiyoruz, kullanicinin girebilecegi her tur komuta cevap olarak sistemin tepkisini tasarliyoruz. Sanirim en acik anlatimi bu :)

Yeni ve ozel bir fikri olan herkesi desteklerim. Onlar okul okumasa da basarili olurlar. Ama ben universite kazanamadim programci olayim bari denecek kadar basit degil :)

Eger cok israrciysan universiteye falan gitme, sansini dene. Hatta oyle bir secim yaparsan basarilar dilerim sana. Ama 1 yil hazirlan sinava 2. Sefer gir(bu sefer bilgisayar basinda oturmaktansa biraz daha ders calis:) ) Ve bir universiteye yerles. Sana tavsiyem budur. Evet isi bilmek icin diploma sart degil ama sektorde tutunmak icin diploma sart :)

Uzun oldu kusuruma bakmayin iyi gunler dilerim :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı