Yazılım için MacBook Air M1 ya da M.2 alınır mı?

2015 yılından beri MacBook ile yazılım geliştiriyorum. Windows laptop da arada elime geçiyor ama hiç keyif vermiyor. MacBook'ların klavye ve Trackpad i çok rahat. Şarjı da iyi gidiyor.

Windows Laptop yerine masaüstü PC alırım klavye fare kullanırım daha iyi.

Tek güzel Windows laptop MSI Summit serisi ama o da MacBook fiyatında muadilleri

Sanal makinede Windows ya da Linux için ücretli sanallaştırma yazılımı alman lazım.
Üniversite hayatımda C , Java ve python göreceğiz. Bu dillerde sıkıntı yaşar mıyım ? Kodlama kısmında Macbook ların eksik olduğunu düşündüğün bir kısım var mı ?

Üniversite hayatımda C , Java ve python göreceğiz. Bu dillerde sıkıntı yaşar mıyım ? Kodlama kısmında Macbook ların eksik olduğunu düşündüğün bir kısım var mı ?
Şu an Java ve Python kodluyorum ve çok hızlı. C de hiçbir problem yaşayacağını sanmıyorum ama bilmediğim için kesin birşey diyemem. M1 Pro 14” var bende. Frontend vb. zaten sorun çıkarmıyor.

Eğer .Net ve SQL Server geliştireceksen sıkıntı yaşarsın.

Sanal makine için ücretli yazılım kullanman gerekiyor. Bana şirketten Parallels lisansı verdiler hiç sorun yaşamıyorum.

Yaşanan sorunlar işlemcinin ARM tabanlı olmasından, x86 uygulamalarda sıkıntı çıkar sadece.

Bunlar dışında Visual Studio Code, Intellij IDEA, Pycharm vb. sorunsuz çalışıyor.

Şu an Java ve Python kodluyorum ve çok hızlı. C de hiçbir problem yaşayacağını sanmıyorum ama bilmediğim için kesin bir şey diyemem. M1 Pro 14” var bende. Frontend vb. zaten sorun çıkarmıyor.

Eğer .Net ve SQL server geliştireceksen sıkıntı yaşarsın.

Sanal makine için ücretli yazılım kullanman gerekiyor. Bana şirketten parallels lisansı verdiler hiç sorun yaşamıyorum.

Yaşanan sorunlar işlemcinin ARM tabanlı olmasından, X86 uygulamalarda sıkıntı çıkar sadece.

Bunlar dışında Visual Studio Code, ıntellij ıdea, PyCharm vb. sorunsuz çalışıyor.

Hocam M1 Pro 14 almayı düşünüyorum. Sizin kullanımınızla kaç saat ekran süresi alıyorsunuz. Video, fotoğraf düzenlemesi ve yazılım için almak istiyorum.

Hocam M1 Pro 14 almayı düşünüyorum. Sizin kullanımınızla kaç saat ekran süresi alıyorsunuz. Video, fotoğraf düzenlemesi ve yazılım için almak istiyorum.
Valla buna hiç dikkat etmedim ama duruma göre sabahtan akşama kadar yetiyor, öğleden sonra şarja taktığım oluyor bi 15-20 dk vb. Hızlı şarj oluyor. Şarj konusunda sıkıntı yaşamadım bu güne kadar.

13 inç m1 e göre daha az tabiki batarya süresi. Render vb. için kullanacaksan daha kısa gider.

Vallahi buna hiç dikkat etmedim ama duruma göre sabahtan akşama kadar yetiyor, öğleden sonra şarja taktığım oluyor bir 15-20 dk vb. Hızlı şarj oluyor. Şarj konusunda sıkıntı yaşamadım bu güne kadar.

13 inç m1'e göre daha az tabii ki batarya süresi. Render vb. için kullanacaksan daha kısa gider.

Yani normal kullanımda ağır işler haricinde 10 saat civarı gitse bana yeterli. Parlaklığı yüksek kullanmıyorum. Render vb performans gerektiren işlerde de 5 saat bile fazlasıyla yeterlidir benim için.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisim. Yazılım, taşınabilirlik ve pil ömrü benim için daha ön plana çıktı. Önerin için teşekkür ederim ama Mac cihazlardan almak istiyorum. Bir mağazaya gidip deneyeceğim.

Sanal makine içinde Linux ve ya Windows kullansam sıkıntı yaşar mıyım ? Mac de backend çok performanslı değil mi ?
Laptopta aranılan konfor tartışılır bir durum. 8. senemi 1 ay önce doldurmuş bir yazılımcıyım ben de. Evet Mac rahat bir alet kesinlikle, ancak genel olarak laptop rahatsız bir teknolojik ürün zaten. Ben laptopun kendi klavyesini nadiren kullanırım (sadece dışarıda bir yerde çalışacaksam), mousepad ini Mac olsa dahi kullanmam açıkçası.

Logitech mx keys serisi klavye ve microsoft modern mobile mouse kullanıyorum. Tabii bunlarda karar kılmam seneler içinde farklı marka modeller deneyişim sonunda oldu. “Benim için” en konforlu olanlar bu ürünler. 6 sene değişik marka modeller kullandıktan sonra son 2 senedir aynı tech seti kullanıyorum :) ayrıca zaten laptopun kendi ekranını kullanmıyorum bile evdeyken ya da ofisteyken. Laptop a 3 ekran bağlı, laptopu çalıştırıp kapağını kapatıyorum açıkçası, 3 tane harici ekranı kullanıyorum sadece.

Sanal makine sorusu için; için ücretli yazılım kullanmalısın.

Her şeyin ötesinde; tabii ki backend yazılım geliştirebilirsin Mac laptopta. Sadece teknik rahatlık değişiyor benim deneyimlerime göre. Yani benim tercih etmiyor olma sebebim “sanal makine” örneğinde de olduğu üzere teknik rahatlık. Makina koduna yakın kod yazmak ve müdahale etmek mesela. Onun dışında örneğin db işlemleri için Workbench berbat bir arayüz bence. Workbench dışındaki tüm db gui programlar da paralı ve pahalı, tabii windows ve linuxta bunu çeşitli şekillerde aşabiliyorsun 😉
Sistem+masaüstü uygulamalar da geliştiren biri olarak kesinlikle sanal makine ile uğraşmadan bana daha geniş bir oyun alanı sağlıyor. Tercih sebeplerim bunlar aslında.

Yanlış anlaşılmasın, laptop dışında “tablet saat telefon kulaklık” dörtlüsü ile apple ekosistemi kullanan birisiyim. Apple ürünlerini severim ve kaliteli olduğunu biliyorum.

Ancak sadece normal kullanımlar için müdahaleye kapalı bir sistem (ios) çok güzel bir deneyim sunuyor. Ama eğer sisteme katkıda bulunan, yeri gelince sisteme dokunan biriysen, yani cihazı teknik amaçlarla kullanacaksan bence oyun alanını kısıtlıyor ve gereksiz paralar vermek zorunda bırakabiliyor. Ancak bu dediğim backend için geçerli. Frontend için Mac tercih edilesi bir ürün bence.

Mac sınırları içerisinde kalacaksan uzun soluklu ve verimli bir kullanım için max seviye çip kullanmanı öneririm. Ek olarak mac lerde bildiğim kadarıyla desteklenen harici ekran sayısı durumu var, ona da dikkat etmeni öneririm. Hangisini alırsan al istediğin her ürünü geliştirebilirsin. Farklı konu başlıklarında birbirlerine üstünlükleri var sadece 👍🏻

Cevaplarınız için teşekkürler. Bir mağazaya gidip deneyeceğim. Şu an aşırı kararsız kaldım. Fiyat olarak hiç ucuz değiller ama performanslı ve taşınabilirlik konusunda cidden iyiler. Üniversitede okuyorum ve ayda yılda 1-2 kez oyun oynamak istiyorum. Parallels lisansı da hiç ucuz değil. Bir süre daha düşünüp karar vereceğim. Taşınabilirlik ve şarj konusunda sıkıntı yaratmayacak performanslı windows laptop önerileriniz varsa paylaşabilirsiniz.

Şu an Java ve Python kodluyorum ve çok hızlı. C de hiçbir problem yaşayacağını sanmıyorum ama bilmediğim için kesin birşey diyemem. M1 Pro 14” var bende. Frontend vb. zaten sorun çıkarmıyor.

Eğer .Net ve SQL Server geliştireceksen sıkıntı yaşarsın.

Sanal makine için ücretli yazılım kullanman gerekiyor. Bana şirketten Parallels lisansı verdiler hiç sorun yaşamıyorum.

Yaşanan sorunlar işlemcinin ARM tabanlı olmasından, x86 uygulamalarda sıkıntı çıkar sadece.

Bunlar dışında Visual Studio Code, Intellij IDEA, Pycharm vb. sorunsuz çalışıyor.
Ücretsiz sanal makineler var mı ? Parallels cidden ucuz değil ve öğrenci olduğum için sıkıntı yaratabilir. 😅

Son düzenleme:

8-10 saat civarı gidiyor. Pil yüzdesine göre ortalama hesapladım.

Cevaplarınız için teşekkürler. Bir mağazaya gidip deneyeceğim. Şu an aşırı kararsız kaldım. Fiyat olarak hiç ucuz değiller ama performanslı ve taşınabilirlik konusunda cidden iyiler. Üniversitede okuyorum ve ayda yılda 1-2 kez oyun oynamak istiyorum. Parallels lisansı da hiç ucuz değil. Bir süre daha düşünüp karar vereceğim. Taşınabilirlik ve şarj konusunda sıkıntı yaratmayacak performanslı Windows laptop önerileriniz varsa paylaşabilirsiniz.

Ücretsiz sanal makineler var mı? Parallels cidden ucuz değil ve öğrenci olduğum için sıkıntı yaratabilir. 😅

MSI Summit E14 12. Nesil olanlara Hepsiburada'dan bakabilirsin. Hem oyun da oynarsın. E16 olanın ekranı büyük. 42000TL civarı fiyatı var ama 2K ve dokunmatik ekranı var.

Ben Mac almasam alırdım. Bir arkadaşa sipariş vereceğiz hatta ofiste .Net geliştirdiği için.

Yeni konular

Geri
Yukarı