Yazılım mühendisliği için Matematik çok mu önemli?

Yazılım mühendisi olmak istiyorum ancak matematikten fazla anlamam Yazılım mühendisliğinde matematiğin önemli olduğunu söylüyorlar. Peki gerçekten de yazılımda matematik önemli mi hangi konulara daha çok çalışmalıyım sınavlardan bahsetmiyorum sadece kazanırsam iş hayatımda yazılımın yanında matematik karşıma çıkacak mı çok mu önemli?

Yazılım mühendisi olmak istiyorum ancak matematikten fazla anlamam yazılım mühendisliğinde matematiğin önemli olduğunu söylüyorlar. Peki gerçekten de yazılımda matematik önemli mi hangi konulara daha çok çalışmalıyım sınavlardan bahsetmiyorum sadece kazanırsam iş hayatımda yazılımın yanında matematik karşıma çıkacak mı çok mu önemli?

Bir yazılımcı olduktan sonra bana göre önemsiz. Sadece bölümü yakalayabilmen için önemli yani okul için. Yazılımcı olmak istiyorsan matematik derslerine önem ver ama olduktan sonra 4 işlemden fazlası işine yaramayacak gibi.

Türkiye'deki eğitim sisteminde matematik 1-2-3 gibi dersler yüksek kredili olduğu için maalesef önemli. Mat 3 ile başı belada olan bir mühendislik öğrencisiyim. Mezuniyetini direk etkiler.

Bir yazılımcı olduktan sonra bana göre önemsiz. Sadece bölümü yakalayabilmen için önemli yani okul için. Yazılımcı olmak istiyorsan matematik derslerine önem ver ama olduktan sonra 4 işlemden fazlası işine yaramayacak gibi.
Sana göre önemsiz. Ama dünyadaki geri kalan yazılımcılara göre değil.

Matematik yazılım için bir zorunluluktur. Eğer matematiği sevmiyorsan ve yapamıyorsan şimdiden üzerinde çalışmaya başka çünkü bunun hiçbir bahanesi yok ve olmayacak.

0 ve 1'lerden oluşan bir şeyde matematik nasıl önemli olmayabilir ki? Başlangıcı bile matematikten doğuyor.

Algoritma kurmanın temeli matematikten geçiyor. Matematiği iyi olmayan birisinin direkt olarak yazılımı bırak "mühendis" olması bile çok zor zaten. Olursun olmasına da sonra "niye iş bulamıyoruz?" diye dolananlardan olursun.

Matematik olmadan bu iş olmaz, "olur" diyenler de kendilerini avutmak için ya da iyi yerlerde çalışmadıklarından söylerler.

Bence önemli matematiğinin kötü olması önemli değil. Matematiği sevmek önemli.
Ben derslerde öğretilen matematiği pek sevmiyorum ama yazılımla ilgili az çok bilgim var oradaki matematik bana çok eğlenceli geliyor.
Zaten matematiği seversen üzerine uğraştıkça sevdiğin konuları yaparsın bence.

Geri
Yukarı