Yazılım mühendisliği mi, bilgisayar mühendisliği mi?

Furylânders

Hectopat
Merhaba, daha lisenin başındayım ve şimdiden tam olarak hedef koymak istiyorum kendime. Bilgisayara ve yazılımsal şeylere karşı ilgi alakam olduğu için ya bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği okumak istiyorum. Ama hangisini seçmem gerektiğini tam olarak bilemiyorum ve yazılıma kayarsam hangi dilleri kesin olarak bilmemin bana iş kariyerimde fayda sağlayacağını bilmiyorum. Bu bölümlerden birisini seçtikten sonra geriye dönüp bakınca pişman olduğunuz (keşke şu yazılım dilini daha çok öğrenseydim, bu alanda kendimi geliştirseydim gibi) şeyleri de söylerseniz çok yararlı olur.

Üniversiteye bağlı. İyi bir sıralama gelirse her türlü bilgisayar daha iyi. Geleceğe yönelik olarak yazılımın önü daha çok ve kazanması çok daha kolay. Ama ilerleyen yıllarda (10-30 yıl vs) elektrik kesintisi ya da internet kesintisinin olmayacağının garantisi yok. O yüzden mekaniksel mühendislikler daha garanti. Zaten bilgisayar mezunu olursan yazılımcı da olabilirsin. Ama yazılım mezunu olursan sadece yazılımcı olursun. Aybü yazılım öğrencileri derslerden fazla memnun değilmiş.

Şu dil iş kazandırır, şu dil kazandırmaz diye bir şey yok. Her dil para kazandırır. İş sende bitiyor. Tabii böyle dedim diye de gidip ölü dillerden olan Ruby gibi dillere de çalışma.

Benim tavsiyem Swift, Python ve C++ olacaktır.

Ama şöyle de bir gerçek var: Yazılımcı olmak için okul okumaya ihtiyacın yok. Ama Bilgisayar Mühendisliği'ni okumadan öğrenemezsin, öğrensen bile çok zorlanırsın.

Bilgisayar Mühendisliği öneririm.

Yani demek istediğim şey bilinmesi en mantıklı diller olarak demiştim.
Şu an okuduğum üniversitede R, C#, Python ve Visual Basic gördüm. 1-2 dil daha göreceğim. Hepsinin kendince gariplikleri var. Ama Python gerçekten çok esnek bir dil. Ve çok fazla aktif kullanıcısı olduğundan dolayı da geliştirilebilmesi kolay. Mesela internetten birisinin yazdığı kodu rahatlıkla devam ettirebiliyorsun.

Şu an okuduğum üniversitede R, C#, Python ve Visual Basic gördüm. 1-2 dil daha göreceğim. Hepsinin kendince gariplikleri var. Ama Python gerçekten çok esnek bir dil. Ve çok fazla aktif kullanıcısı olduğundan dolayı da geliştirilebilmesi kolay. Mesela internetten birisinin yazdığı kodu rahatlıkla devam ettirebiliyorsun.
Peki bahsettiklerime ek olarak yaptığım işi anlarken ve sadece Türkçe kurslardan, videolardan vs. yararlanmama gerek kalmayacak şekilde İngilizce dilini ne kadar iyi bilmem gerekiyor?

Bilgisayar Mühendisliği okuyup genel bir eğitim alıp yazılım/donanım hangi dalda ilerleyeceğine kendin karar vermen en doğru olur. Yani, Bilgisayar Mühendisliği okuyup istediğin bölümde yüksek lisans yapmak en doğru şeydir.

Ama şöyle de bir gerçek var: Yazılımcı olmak için okul okumaya ihtiyacın yok. Ama Bilgisayar Mühendisliği'ni okumadan öğrenemezsin, öğrensen bile çok zorlanırsın.
Yanlış bilgi.
Yazılım mühendisliği ile programcılık çok karıştırılıyor.
Dışarıdan kendin öğrenmekle yazılımcı olamazsın programcı olursun.

Yazılım mühendisleri 0'dan yazılım uygulamaları ve sistemleri yapabilir. Hatta dil bile geliştirebilir.
Programcılar ise yazılım mühendislerinin yaptığı uygulamaları ve sistemleri geliştirir.

Daha detaylı anlatım için:

Yanlış bilgi.
Yazılım mühendisliği ile programcılık çok karıştırılıyor.
Dışarıdan kendin öğrenmekle yazılımcı olamazsın programcı olursun.

Yazılım mühendisleri 0'dan yazılım uygulamaları ve sistemleri yapabilir. Hatta dil bile geliştirebilir.
Programcılar ise yazılım mühendislerinin yaptığı uygulamaları ve sistemleri geliştirir.
Kendini geliştiren iyi bir yazılımcı, kendi dilini de oluşturabilir.
Peki bahsettiklerime ek olarak yaptığım işi anlarken ve sadece Türkçe kurslardan, videolardan vs. yararlanmama gerek kalmayacak şekilde İngilizce dilini ne kadar iyi bilmem gerekiyor?
İngilizce, senin için Türkçe'den daha önde olmalı eğer yazılım öğreneceksen.

Peki, şuanda gittiğiniz üniversiteden ne kadar memnunsunuz?
Değilim :D Çünkü dil hocayla veya üniversiteyle öğrenilecek iş değil. Zaten her dilin toplasan 1-2 sayfalık kuralı var, onları bilsen dili bilmiş oluyorsun. Önemli olan o dili kullanmayı gerektirecek olan kafadır. Hazırda olan bir kodu yazmakla kendi fikrinle oluşturduğun kodu harekete geçirmek çok farklı şeyler. Okulda genelde hazır kodlar yazdırılıyor. Çok iyi üniversitelerde tabii ki kendini daha çok geliştirebiliyorsun. Ben düşük seviye bir üniversitede okuduğum için böyle memnuniyetsizlikleri normal buluyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı