Yazılım Mühendisliği vs Gastronomi

Gastronomi ile ilgilenmenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum, çok fazla zor bir iş ancak maaşı mühendislikten daha yüksek yurt dışında ancak herkesi de işe almıyorlar. Kesinlikle yazılım mühendisliğini, ayrıyetten paraçlarla ilgileniyorsanız Bilgisayar mühendisliğini öneririm. Genetik bilimi gibi her türden ayrım var.
Hocam para kısmı hariç katılıyorum gastronomide özellikle başlangıçta çok az para kazanıyorsunuz ayrıca 20 yıl tecrübeli bir mühendis rahatça yılda abd de 300k üzerine çıkabilirken bir baş şef anca 60.000 dolar civarı alıyor bizzat bunu kendi söyleyen şeflerin dediklerini iletiyorum.

Değil, kesinlikle yanlış yorum, raporlandınız. Bu insanları görüp görüp hevesinizi bozmayın, ünlü şirketler şuan başvuru için mezuniyet belgenizi, yüz id nizi, diplomanızı ve sertifikalarınıza, en önemlisi DCPI Belgeniz var mı yok mu diye bakıyor.

Ben mi heves bozuyorum? Piyasada iki üç kurs izleyip yazılımcıyım diye gezen çok fazla insan var, bunda yanlış bir bilgi yok. Arkadaşın dediği gibi bu adamla bölümünü bitirmiş ve kendini geliştirmiş bir yazılımcı arasında dağlar kadar fark olur. Bu ifade de kimsenin hevesini kıracak bir şey yok.

Hocam para kısmı hariç katılıyorum gastronomide özellikle başlangıçta çok az para kazanıyorsunuz ayrıca 20 yıl tecrübeli bir mühendis rahatça yılda abd de 300k üzerine çıkabilirken bir baş şef anca 60.000 dolar civarı alıyor bizzat bunu kendi söyleyen şeflerin dediklerini iletiyorum.
Merhaba, araştırma yapmadan yorumunuzu yazmayın lütfen, yurt dışındaki asgari yazılım maaşları 37K dan başlayıp Freelancer kazanımları 11K dan başlayıp Bunlar deneyimli kişilerde (55K) da son bulur, sizin dediğiniz 300K nasa bile vermiyordur diye düşünüyorum. Veriyorsa verdikten sonra soğuk su içiyordur.

Merhaba, araştırma yapmadan yorumunuzu yazmayın lütfen, yurt dışındaki asgari yazılım maaşları 37K dan başlayıp Freelancer kazanımları 11K dan başlayıp Bunlar deneyimli kişilerde (55K) da son bulur, sizin dediğiniz 300K nasa bile vermiyordur diye düşünüyorum. Veriyorsa verdikten sonra soğuk su içiyordur.
Sayıları bir taraflarımdan çıkarmıyorum bende istatistik ve ortalamalara + işin içinde ki kişilere göre yazıyorum. Bence siz araştırmanızı bir daha yapın. 300.000 yıllıktı bu dikkat etmediyseniz.
1697138701218.png

Ben mi heves bozuyorum? Piyasada iki üç kurs izleyip yazılımcıyım diye gezen çok fazla insan var, bunda yanlış bir bilgi yok. Arkadaşın dediği gibi bu adamla bölümünü bitirmiş ve kendini geliştirmiş bir yazılımcı arasında dağlar kadar fark olur. Bu ifade de kimsenin hevesini kıracak bir şey yok.
Merhaba, yorumunuz da detay olmadığı için "Her şirket kendine yazılımcı diyen insanları alıp diploması olan insanları kırıyor" anladım, yorumumdan dolayı özür dilerim.

Amazon, Apple, Tesla, Microsoft gibi yerlerde işe yeni giren bir yazılım veya bilgisayar mühendisi yıllık 150-190K dolar arası kazanıyor. Bu rakamlara AMD, Intel gibi şirketlerde 100K seviyesinde. ABD’de yazılımcılar çok kazanıyor. Öte yandan bu rakamlar UK’de yıllık 30-35K civarı poundken Avrupa’da 40K Euro civarı.

Sayıları bir taraflarımdan çıkarmıyorum bende istatistik ve ortalamalara + işin içinde ki kişilere göre yazıyorum. Bence siz araştırmanızı bir daha yapın. 300.000 yıllıktı bu dikkat etmediyseniz.
O zaman yazılım kısmı değilde aşçılık kısmı yanlış, çok bir fark olmadı.

Amazon, Apple, Tesla, Microsoft gibi yerlerde işe yeni giren bir yazılım veya bilgisayar mühendisi yıllık 150-190K dolar arası kazanıyor. Bu rakamlara AMD, Intel gibi şirketlerde 100K seviyesinde. ABD’de yazılımcılar çok kazanıyor. Öte yandan bu rakamlar UK’de yıllık 30-35K civarı poundken Avrupa’da 40K Euro civarı.
Yorumu Sacrimini kişisine yazacaktınız sanırım.

300K üzerine çıkamıyor demişsin. ABD’de senior bir mühendis için 300K para değil. Yurtdışının neresi olduğuna göre değişir.
Bende onu anlatmaya çalışıyordum 30 lu yaşlarda 300.000 üstüne çıkan bir sürü örnek insan var amerikada.
Avrupada çok daha düşükmüş gibi gözükebilir ama avrupanın iyi tarafı maaşınızdan vergiyi çıkarınca maaş yarıya düşmüyor yani gene aynı hesap avrupadada iyi para alıyorsunuz aslında.

Ana mesleği aşçılık olan adam başka hiçbir şey yapamaz ne hafta sonu tatili var haftanın 6 günü yaptığı ortalama 12 saat ayak üstü yorucu mesai. Kalan vakti gidip koltuğa devrilir gibi geliyor bana.

Bunun yanına yurt dışında mutfakta tutunmak öyle basit değil. İyi eğitim almış bir aşçı olarak iyi olan restoranların mutfağına girmek isteyeceksin ve doğal olarak yüksek gelirler oralardan gelecek. Bu restoranların da bir şeften beklentisi tabii ki de yüksek ve kusursuza yakın bir işçilik olacak.

Hocam para kısmı hariç katılıyorum gastronomide özellikle başlangıçta çok az para kazanıyorsunuz ayrıca 20 yıl tecrübeli bir mühendis rahatça yılda ABD de 300k üzerine çıkabilirken bir baş şef anca 60.000 dolar civarı alıyor bizzat bunu kendi söyleyen şeflerin dediklerini iletiyorum.

Ortalama bir restoranda çalışan şef ile iyi bir restoranda çalışan şefi kıyaslayamazsın.

Sen ne kadar iyi ve prestijli bir yerde çalışırsan o kadar çok kazancın olur. ABD'de iyi bir restorandaki baş şef aylık 150-200k yapabilecekken ortalama bir yerdeki baş şef 60-70k yapabilir.

Merhaba, araştırma yapmadan yorumunuzu yazmayın lütfen, yurt dışındaki asgari yazılım maaşları 37kdan başlayıp freelancer kazanımları 11kdan başlayıp bunlar deneyimli kişilerde (55k) da son bulur, sizin dediğiniz 300k NASA bile vermiyordur diye düşünüyorum. Veriyorsa verdikten sonra soğuk su içiyordur.

Yıllık ortalamadan bahsediyor arkadaş.

Yeni konular

Geri
Yukarı