Yazılım Mühendisliğinde İkinci Dil olarak ne seçilebilir?

chnnhc67

Hectopat
İngilizce ne kadar global bir dil olsa da yaşamayı/çalışmayı düşündüğümüz ülkenin dilini de bilmemiz gerekiyor. Yazılım mühendisi olarak, önümüzdeki senelerde hangi ülkelerde çalışma fırsatı sizce daha fazla? Buradan da 2. yabancı dil olarak hangi dili öğrenmemiz daha mantıklı olur sorusuna geçiş yapmayı uygun gördüm :). Sektörde deneyimli kişiler veya yurt dışında yazılımcı olarak çalışanlar cevaplayabilirse memnun olurum

Rusça. Webin karanlık yüzünde gruplaşan Rus siber korsanlarının yazılarını ve çalışmalarını anlamayabilmede çok işe yarar diye düşünüyorum. Rus yazılımcılar kirli işlere bayağı bulaşmış görünüyor.

Fakat geleceğin hakkında stratejik bir hamle yapmak istiyorsan Almanca olabilir. Zira Almanya'daki yaşam şartları sana uygun geliyorsa Almanca öğrenip o ülkede yaşamak daha verimli olabilir.

Rusça. Webin karanlık yüzünde gruplaşan Rus siber korsanlarının yazılarını ve çalışmalarını anlamayabilmede çok işe yarar diye düşünüyorum. Rus yazılımcılar kirli işlere bayağı bulaşmış görünüyor.

Fakat geleceğin hakkında stratejik bir hamle yapmak istiyorsan Almanca olabilir. Zira Almanya'daki yaşam şartları sana uygun geliyorsa Almanca öğrenip o ülkede yaşamak daha verimli olabilir.
Dostum şuan Rusçanın kendine hayrı yok sırf onun için o kadar zahmet çekmemeli. Kiril alfabesi falan öğrendim ondan diyorum.

Dostum şuan Rusçanın kendine hayrı yok sırf onun için o kadar zahmet çekmemeli. Kiril alfabesi falan öğrendim ondan diyorum.
Hocam Rusça'ya bayıldığım için önermedim zaten. Eğer biraz daha böyle derinlerde karanlık işler yapmak istiyorsa oralarda genellikle Ruslar takılıyor. Yazıları da Rusça oluyor. O yüzden önerdim. Yoksa bana kalırsa Almanca daha mantıklı. Buna ek olarak Japonca diye düşündüm. Hani Japonların robotik, mekanik yazılımlarda iyi olduğunu düşünüyorum ama kesin bir bilgim ve tecrübem yok.
İş hayatında Çince'nin yeri ayrıdır. Almanca ve Çince kesinlikle İngilizce'den sonra öğrenilmesi gereken iki dildir.
Neden Çince hocam?

Bu Cince mince diyenler cok net bilmeden konusuyor.
Sadece Ingilizce bilmeniz yazilim gelistirmeniz icin yeterli ve gerekli.

Yurt disinda yasadiginiz ulkenin sosyal normlarina ayak uydurmak icin ikinci bir dil dusunebilirsiniz, yazilim icin gerek yok. Bir suru Hint ve Rus muhendisle ortak projede bulundum 1 tane Ingilizce olmayan comment dahi gormedim. Zerre ihtiyaciniz yok.

High clearance islerde calisacaksaniz bulundugunuz ulkenin anadilini bilmeniz gerekir ama zaten bu islere de vatandasi degilseniz kolay kolay giremezsiniz.

Son düzenleme:
Bence İspanyolca çünkü ingilizceden sonra en çok bu konuşuluyor.
(Almanca da olabilir 2.dil olarak)
İspanyolcayı ben de düşündüm de. Biraz araştırdım İspanya'da şu an kendi vatandaşları doğru dürüst iş bulamıyor. Amerika'da yaşayınca iyi olur çünkü güneyde bütün ülkeler İspanyolca konuşuyor. Rusça, Çince ve Almanca arasında da öğrenmesi en rahat Almanca oluyor tabii. Geçenlerde bir tweet görmüştüm. "Almanca yerine İsveççe öğrenin daha kolay." diye. "Yazılımcı olarak hangi ülkelerde daha rahat iş bulunur?" aslında asıl soru :)

Yeni konular

Geri
Yukarı