Yazılım nasıl öğrenilir, nereden öğrenilir ve ne kadar sürede öğrenilir?

Tersgenclik

Hectopat
Daha fazla  
Yazılım öğrenmek istiyorum nereden nasıl ne kadar zamanda en iyi şekilde öğrenebilirim ve 15 yaş yazılım öğrenmek için geç mi?

@Tersgenclik öncelikle temel seviyede matematik ve İngilizce bilmelisin C veya Python ile başlamanı öneririm Udemy'de kurslar var ama sadece bir tane kursa bağlı kalma Stack Overflow'dan sorularını araştır başka sorun olursa yazabilirsin 15 hiç geç değil aslına erken bile denilebilir.

Yazılım öğrenmek istiyorum nereden nasıl ne kadar zamanda en iyi şekilde öğrenebilirim ve 15 yaş yazılım öğrenmek için geç mi?
Geç değil. Bol bol araştırarak (youtubeden izleyerek değil) kendin çözerek öğrenebilir. Udemy'de güzel paketleri alabilirsin.
Yaşını yanlış girdi isen @Emre C hocamız yardımcı olabilir.

13 yaşındayım; birkaç ay önce Python'a Youtube'den Türkçe tutoriallar izleyerek başladım, şu an lise sınavından dolayı bir süreliğine ara verdim. Bence Python ile başla. İlk olarak yazılımın ve Python'un mantığını anlamak için bu videoyu izle. Ondan sonra Udemy'den kurs alarak ilerlemeni öneririm. En önemlisi de ChatGPT'yi kullan, Python için en iyi kaynak olduğunu söyleyebilirim. İstediğin her soruyu sorabilirsin, uzun anlatmasını istemezsen özetlemesini söyleyebilirsin, kodunda hata çıkarsa çözümünü sorabilirsin, çok iyi anlatıyor ve üstelik Türkçe de anlatabiliyor.
...ve 15 yaş yazılım öğrenmek için geç mi?
Hayır, hiç de geç değil.

13 yaşındayım; birkaç ay önce Python'a Youtube'den Türkçe tutoriallar izleyerek başladım, şu an lise sınavından dolayı bir süreliğine ara verdim. Bence Python ile başla. İlk olarak yazılımın ve Python'un mantığını anlamak için bu videoyu izle. Ondan sonra Udemy'den kurs alarak ilerlemeni öneririm. En önemlisi de ChatGPT'yi kullan, Python için en iyi kaynak olduğunu söyleyebilirim. İstediğin her soruyu sorabilirsin, uzun anlatmasını istemezsen özetlemesini söyleyebilirsin, kodunda hata çıkarsa çözümünü sorabilirsin, çok iyi anlatıyor ve üstelik Türkçe de anlatabiliyor.

Hayır, hiç de geç değil.
ChatGPT'yi kullan demek yazılıma yeni başlıyacak birine yapılacak en büyük kötülüktür bence. Kodunda hata çıkarsa çözümünü ona sormak yerine dönen hata mesajlarıyla araştırmalarla kendi çözdüğü zaman aklında kalıyor ve yazılımı öğrenme dediğimiz şey bu oluyor. Yeni başlayacak arkadaşlar varsa kesinlikle ChatGPT' yi önermiyorum. Bol bol hata yapın. Hatayı çözmeniz gerekirse uzun sürsün ama çözdükten sonra bir daha karşılaştığınızda çözümü artık biliyor olacaksınız. İşte yazılımı öğrenmek de budur aslında kod yazmak işin %30 u diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı