Yazılım Öğrenmek İçin Linux'a Geçilmeli mi?

Bilgisayarım oyun bilgisayarı ama oyun oynamıyorum. Başlığım değiştirilmiş o yüzden pek açıklyıcı olmamış ben yazılımdan çok kendimi geliştirmek istiyorum bu arz konularda yoksa Windows benim için basit seviyede yazılıma başlamış biri için yeterlidir :)
Biraz ilerisini düşünerek sordum hocam hani şimdiden alışmaya gerek var mı onu öğrenmek istedim. Birde bilgisayarım oyun bilgisayarı ama oyun oynayan biri değilim şuan için. Başlık ilk başta ''Kendimi Geliştirmek İçin Linux'a Geçmeli miyim?'' şeklindeydi. Değiştirilince tam anlatmak istediğim şeyi anlatamamış oldum :)

Eger bilgisayar muhendisligi yapacaksan Linux, MacOS ve Windows'a hakim olman gerek. Ben her ikisinde de calisan sistemler uzerinde calistim. O sebeple, evet Linux ogrenmen sana faydali olur.

Ama gunluk islerin icin Linux kurarak tam ogrenemezsin, dosya yapisi nasil kurulmus, inode nedir, ext4 nedir NTFS nedir vs gibi isletim sistemi spesifik meseleleri ogrenmen yararli olur bunun yaninda. Hani Ubuntu kurdum, Technopat'a artik Ubuntu kullanarak giriyorum ya da ayni IDE'yi Linux uzerinde calistiriyorum diyerek tam anlamis olmazsin.

Server dunyasinin krali Linux zira, back-end programming yapacaksan Linux bilmezsen olmaz.

Ama amacin programlama ogrenmekse Linux sart degil. Hatta Windows'da daha rahat bile edebilirsin, alistigin bildigin ortam oldugu icin.

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğinde okuyorum ve şimdiden çalışmaya başladım. Meslekte tecrübe ne kadar önemli olsa da yaratıcılık ve geniş düşünebilmek de önemli. Maaş gayet yeterli seviyelerde, size sorun olmaz. İngilizce becerinizi geliştirip yurt dışında çalışabilirsiniz.
Kaçıncı sınıftasınız? Örneğin şu an size ödenen ücret ne civarlarda?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı