31 yaş yazılım öğrenmek için geç mi?

Geç değil, illa bir şirkete girip yazılımcı olarak çalışacağım diye kendine sınırlama koymana da gerek yok. O kadar farklı para kazanma yolu var ki yazılımcılık ile hayal bile edemezsin.

Neden bilgisayarını satıp başlıyorsun? Seni gaza getirme olayı mı? Daha makul bir laptop al iş yerinde onla çalışırsın, eve gelince ana bilgisayarında devam edersin. Bastırın hocam, algı düzeyiniz iyi ise halen rahat rahat yaparsınız. Kendinizi tutan sadece kendinizsiniz.

Bilgisayarımı satmazsam oyun oynamaya devam ederim, şeytan dürtükler sürekli. Komple Gaming olayını kaldırmam lazım evden. İş yerimin verdiği Thinkpad T490 var onunla da başlayabilirim.

Mesleğim bu olsun istiyorum, çok özeniyorum yazılımcılara. Bilgisayarımı satmazsam oyun oynamaya devam ederim. Laptop olarak aslında iş yerimin verdiği Thinkpad T490 var onunla da sanki yapılabilir.

Sana sormak istediğim soru şuydu abi, web alanında mı ilerlemek istersin, uygulama mı geliştirmek istersin, oyun mu geliştirmek istersin vb. ne yapmak istersin yani ileride?

Hocam başarılar dilerim. Neden geç olsun? Geç değil. 82 yaşında kod öğrendi, uygulama yazdı - BBC News Türkçe
Teşekkür ederim, Motive etti beni bu :)

Sana sormak istediğim soru şuydu abi, web alanında mı ilerlemek istersin, uygulama mı geliştirmek istersin, oyun mu geliştirmek istersin vb. ne yapmak istersin yani ileride?

Karar veremediğim asıl nokta bu aslında, basit olan birinden başlayıp kavramı çözüp kafama yatanla devam etmek istiyorum.

Hocam, boş vaktiniz oluyormuş bunu değerlendirmek için mükemmel bir fırsat asla geç değil emin olun en azından bir yere girmeseniz bile freelancer olarak çalışma imkanınız var.
İş yerinde 8 saatlik mesaimin neredeyse 5 saati boş geçiyor, istediğimi yapabilirim. İyi bir fırsat aslında :)

Teşekkür ederim, motive etti beni bu :)

Karar veremediğim asıl nokta bu aslında, basit olan birinden başlayıp kavramı çözüp kafama yatanla devam etmek istiyorum.

Ben 11-12 yaşlarımdayken HTML CSS ve JavaScript öğrenmiştim. Eğer kolay bir başlangıç isterseniz bunları öğrenebilirsiniz, bunlar frontend dediğimiz kavrama giriyor (web alanı). Bunlar tam olarak programlama dilleri değiller. Eğer tamamen programlama öğrenmek istiyorum dersen Python veya C# ile başlayabilirsin.

Ben 11-12 yaşlarımdayken HTML CSS ve JavaScript öğrenmiştim. Eğer kolay bir başlangıç isterseniz bunları öğrenebilirsiniz, bunlar frontend dediğimiz kavrama giriyor (web alanı). Bunlar tam olarak programlama dilleri değiller. Eğer tamamen programlama öğrenmek istiyorum dersen Python veya C# ile başlayabilirsin.

Python kafama yatan en iyi seçenek gibi duruyor şu anlık. Sanırım diğer dilleri de az da olsa bilmem gerekiyor.

Python kafama yatan en iyi seçenek gibi duruyor şu anlık. Sanırım diğer dilleri de az da olsa bilmem gerekiyor.

Genel olarak ne yapmak istediğine bağlı abi ama tabii bir yazılımcının en az 2-3 dil bilmesi gayet iyi olur kariyeri için.

Bu arada Python mantıklı karar olabilir abi, hem güzelce temelini atmış olursun. Sonrasında ne yapmak istediğine karar verir ona göre ilerlersin.

İş yerinde 8 saatlik mesaimin neredeyse 5 saati boş geçiyor, istediğimi yapabilirim. İyi bir fırsat aslında :)

Şahsen ben günde 3-4 saat, bazen 5 saat, bazen 1 saat ayırarak HTML, CSS, JavaScript öğrendim. Daha da devam ediyorum gayet yeterli makul bir süre şimdiden size kolay gelsin derim.

ilk denemelerimden ;

Öyle olmasına sevindim.

Hocam yanlış anlamadıysam bilgisayarınız masaüstü. Bilgisayarı satacağınızı belirtmişsiniz. Bu işlerde çift ekran işinizi ciddi anlamda kolaylaştırıyor. O yüzden en azından monitörü satmayın.

Evet bilgisayarımı satacağım aksi halde başlayamam bu işe sürekli oyun oynayasım gelir. Monitörden yana sorun yok fazlasıyla elimde mevcut, ikinci ekran olarak kullanacağım.

Genel olarak ne yapmak istediğine bağlı abi ama tabii bir yazılımcının en az 2-3 dil bilmesi gayet iyi olur kariyeri için.

Bu arada Python mantıklı karar olabilir abi, hem güzelce temelini atmış olursun. Sonrasında ne yapmak istediğine karar verir ona göre ilerlersin.
Aynen, İngilizce aşırı iyi olmasa da idare edecek düzeyde var. Matematik gerektiriyorsa o sıkıntı :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı