21 yaş yazılım öğrenmek için geç mi?

Eğer yazılıma meraklıysanız ve kısa sürede soğumak istemiyorsanız 4 saat biraz fazla olur. Yavaş yavaş başlayın ki detaylarda boğulmayın. Şahsen mühendisim ve hala öğrendiklerimin yanına ekstra bir dil eklemek için çalışıyorum. Hiçbir zaman geç değildir. @deustemporis ben de AR-GE içerisine karışmadan öncesizin gibi düşünüyordum. Şu anda çalıştığım ekipte en az 10 kişi mühendislik mezunu bile değil. Takım liderimiz lise mezunu delinin(!) teki. Adam hayatını adamış. Benim aldığım 5 haneye yakın maaşın belki 5-6 katı kazanıyor. Şimdi 5 sene üniversite okumuş ve üzerine yüksek lisans yapan benim gibilere direktifler veriyor.
Aylardır ortalıkta yoktum. Bayağı bir değişiklik olmuş forumda.

1-temel bilgisayar şeyleri öğrenerek başlayacağım temel şeyler pek bilmediğim için
2-algoritma öğreneceğim
3-HTML+CSS+JavaScript bitireceğim
4-Python geçeceğim
5-bunları bitirdikten sonra nereye yönelmek istiyorsam ona karar vereceğim bu sıralama gitmeyi düşünüyorum sıralamada yanlışlıklık veya eksik var mıdır kral

1-temel bilgisayar şeyleri öğrenerek başlayacağım temel şeyler pek bilmediğim için
2-algoritma öğreneceğim
4-Python geçeceğim
5-bunları bitirdikten sonra nereye yönelmek istiyorsam ona karar vereceğim bu sıralama gitmeyi düşünüyorum sıralamada yanlışlıklık veya eksik var mıdır kral
Başlangıç için fena bir yol değil. Günümüzde Python çok rağbet gören ve iş alanı bir hayli geniş bir dil. Görüntü işleme gibi daha kompleks alanlara yönelebilir, donanımda da kendinizi geliştirebilirseniz otomasyonda, kontrol sistemlerinde uzmanlaşabilirsiniz. Derseniz ben sadece yazılım tarafındayım, o da sizin tercihiniz olur. Umarım başarılı olursunuz 🙏.

Geç değil bence günde kendinize saat belirlemekten çok öğrenirken bol bol pratik yapmanız size daha faydalı olur diye düşünmekteyim. Hangi programlama dilini öğrenmeyi düşünüyorsunuz?

1-temel bilgisayar terimlerini öğrenerek başlayacağım temel şeyler pek bilmediğim için
2-algoritma öğreneceğim
4-Python geçeceğim

Başlangıç için fena bir yol değil. Günümüzde Python çok rağbet gören ve iş alanı bir hayli geniş bir dil. Görüntü işleme gibi daha kompleks alanlara yönelebilir, donanımda da kendinizi geliştirebilirseniz otomasyonda, kontrol sistemlerinde uzmanlaşabilirsiniz. Derseniz ben sadece yazılım tarafındayım, o da sizin tercihiniz olur. Umarım başarılı olursunuz 🙏.
teşekkür ederim herhangi bir yanlışlık yok değil mi sıralamada böyle gitmeyi düşünüyorum mantıklı mıdır ?

1-temel bilgisayar terimlerini öğrenerek başlayacağım temel şeyler pek bilmediğim için
2-algoritma öğreneceğim
4-Python geçeceğim

teşekkür ederim herhangi bir yanlışlık yok değil mi sıralamada böyle gitmeyi düşünüyorum mantıklı mıdır ?
Gidebilirsiniz. Zaten bu alana yeteneğiniz varsa 3. seçenek birkaç ayınızı alacaktır ancak yine de uzmanlaşmanız biraz daha fazla süre alabilir.

Gidebilirsiniz. Zaten bu alana yeteneğiniz varsa 3. seçenek birkaç ayınızı alacaktır ancak yine de uzmanlaşmanız biraz daha fazla süre alabilir.

Yok zaten 2-3 saatttir araştırma yapıyorum yazılım öyle ezber değil tamamen bitmez sürekli açık çıkar ama önemli ölçüde hakim olmak yeterli son olarak 2-3 sorum bilginiz varsa cevaplar mısınız?
1-HTML+CSS+JavaScript öğrendikten sonra bazen PHP lazım oluyormuş Python öğrenirsem PHP bilmeme gerek var mı
2-Eylül gibi 5-6 aylık yazılım kursları oluyormuş sizce gitmeye gerek var mıdır
3-bu yıl Anadolu üniversitesi bilgisayar programcılığına kayıt yaptıracağım açık öğretim biliyorum değersiz diploması ama yurt dışında geçerli oluyor o yüzden yazılıcağım mantıklı mı madde şeklinde yazarsan sevinirim abi saygılar

Bazı meslekler için yaş önemli ama bu alanda yaşın önemi yok. İstersen 60 yaşında ol. Sabırlı, öğrenmeye açık, iletişimi kuvvetli, araştırmayı ve matematiği seviyorsan bu alanda iş yaparsın.

Yok zaten 2-3 saatttir araştırma yapıyorum yazılım öyle ezber değil tamamen bitmez sürekli açık çıkar ama önemli ölçüde hakim olmak yeterli son olarak 2-3 sorum bilginiz varsa cevaplar mısınız?
1-HTML+CSS+JavaScript öğrendikten sonra bazen PHP lazım oluyormuş Python öğrenirsem PHP bilmeme gerek var mı
2-Eylül gibi 5-6 aylık yazılım kursları oluyormuş sizce gitmeye gerek var mıdır
3-bu yıl Anadolu üniversitesi bilgisayar programcılığına kayıt yaptıracağım açık öğretim biliyorum değersiz diploması ama yurt dışında geçerli oluyor o yüzden yazılıcağım mantıklı mı madde şeklinde yazarsan sevinirim abi saygılar
PHP bilmenizde fayda var. Çünkü sunucu tarafında çalıştırıldığı için çok daha güvenli oluyor. PHP'ye vakit ayırmanız iyi olur. PHP hakkında çok bir bilgi sahibi değilim ancak web geliştirme üzerine çalışan çoğu arkadaşım biliyor. Zaten anladığım kadarıyla hayatınızı yazılıma adamayı düşünüyorsunuz. Bunu bir meslek olarak yapacaksınız. Bilmekte fayda var. Yazılım kurslarının çok faydası olduğunu düşünmüyorum ancak bazı ünlü firmalar sıfırdan yetiştirmek üzere siber güvenlik uzmanları alıyorlar. Örneğin reklama girmeyecekse bazı devlet kurumlarının güvenlik danışmanlığını yapan PriviaHub, öğrencileri 5 yıl Privia bünyesinde çalışmak kaydıyla stajyer olarak alıyor ve yetiştiriyor. Şahsen şirketin kurucusu Eyüp Bey ile bir konferansta sohbet etme imkanı yakaladım. Konferansa katılan birkaç öğrenciyi bu programlarına kabul etmişlerdi. Ayrıca yılda 4 kere olmak üzere 3 aylık periyotlarla siber güvenlik dersleri veriyorlarmış ve alanlar çok memnun. Diplomanızın olması iyi olur ancak yurt dışında geçerli olması için bildiğim kadarıyla "Bachelor" programlarında bölümü tamamlayarak denklik almanız gerekiyor. Ancak diplomanız olması hiç yoktan iyidir.

Hayir degil. Efektif ogrenmek zaten sanattir. 11 yasinda baslayan ama dogru duzgun yontemlerle ogrenemeyen insanin 10 senede ogrendigini sen 1 senede ogrenebilirsin.

Baskasinin 2 saatlik videoda ogrendigi seyi ( hatta ogrenemedigi) 10 dakika okuma yaparak ogrenebilirsin.

Burada bir opportunity cost var. 21 yasina kadar ne uzerine calisiyordun? Bu tercihi yaparak neyden vazgecmis olacaksin? Her yaptigin tercih, baska bir tercihten vazgecmek demektir ve bunun hesabini kisi dogru yapmali.

2 senedir kimya muhendisligi okuyup sonra alan degistirip CS'de basarisiz olursan yazilim sektorunde basarili olamadigin gibi kimyada da olamamis olacaksin.

Bunun icin insanlardan tavsiye al ama sadece basari hikayelerine odaklanma. Herkesin bir arkadasinin arkadasinin cok super kazanimlar yaptigi iddiasi dolanir da, kimse arkadasim totosunun ustune oturdu diye anlatmaz. Realist ol.

1-temel bilgisayar terimlerini öğrenerek başlayacağım temel şeyler pek bilmediğim için.
2-algoritma öğreneceğim.
3-HTML+CSS+JavaScript bitireceğim.
4-Python geçeceğim.
5-bunları bitirdikten sonra nereye yönelmek istiyorsam ona karar vereceğim bu sıralama gitmeyi düşünüyorum sıralamada yanlışlıklık veya eksik var mıdır kral.

Teşekkür ederim herhangi bir yanlışlık yok değil mi sıralamada böyle gitmeyi düşünüyorum mantıklı mıdır?

Bence öncelikle hangi alanda çalışmak istediğinize karar vermeniz daha önemli daha sonra seçtiğiniz bölüme göre başlamak daha doğru olur gibi .

Yeni konular

Geri
Yukarı