21 yaş yazılım öğrenmek için geç mi?

melkorrr

Femtopat
Selam arkadaşlar, 21 yaşındayım yazılım öğrenmek istiyorum ama sıfırım yazılım konusunda hiçbir şey bilmiyorum günde 4 saatimi yazılıma ayırmayı düşünüyorum sizce 21 yaş yazılım için çok mu geç?

İşverenler tecrübeli kişilerle çalışır, üniversite bitirmiş kişilerle çalışır. Önüne gelen rastgele biriyle çalışmaz. Bunun için bu işe yıllarını vermen lazım ve bilgisayarla haşır neşir olmaz lazım.

Geç değil bence günde kendinize saat belirlemekten çok öğrenirken bol bol pratik yapmanız size daha faydalı olur diye düşünmekteyim. Hangi programlama dilini öğrenmeyi düşünüyorsunuz?

Selam arkadaşlar, 21 yaşındayım yazılım öğrenmek istiyorum ama sıfırım yazılım konusunda hiçbir şey bilmiyorum günde 4 saatimi yazılıma ayırmayı düşünüyorum sizce 21 yaş yazılım için çok mu geç?
Geç diye birşey yoktur. Azim ve uğraş vardır. Siz öğrenmeye başlayın gerisi gelecektir.

Hiçbir şey için geç değil lakin bunu iş olarak istiyorsanız bu bölümden mezun tecrübeli kişileri isterler.

Hiçbir zaman geç değil. Kimse sizin kaç yaşında yazılıma başladığınızla detaylıca ilgilenmeyecek, tecrübe dediğimiz şey kişiden kişiye değişir. Kimisi 6 yılda öğrenir, kimisi 1-2 yılda düzenli bir çalışmayla epey yol kateder. Bu tamamen sizin çalışma düzeninize, yol haritanıza ve disiplininize, iradenize bağlı bir şey. İstemediğiniz bir mesleği ömür boyu yapmaktansa, istediğiniz bir şeyi yapmanız yaşınız kaç olursa olsun daha doğru bir şey. Öğrenmemizi üniversiteye şartlamamız da her zaman doğru değil, o şansı kaçırdıysanız alaylı olarak (bireysel çalışmayla)
sektöre girmeniz de mümkün. Umudunuzu ve hevesinizi yitirmeden istikrarlı bir şekilde çalışırsanız, üniversite okuyanlardan öne bile geçmeniz mümkün. Ama unutmayın ki kimseyle yarışmıyorsunuz bu yüzden acele etmeyin. Konuları, yazılımı, öğrendiğiniz dilin mantığını, yapmak istediğiniz işin amacını kavrayın, sindire sindire ilerleyin. umarım başarılı olacaksınız, bol şans.

Eğer yazılıma meraklıysanız ve kısa sürede soğumak istemiyorsanız 4 saat biraz fazla olur. Yavaş yavaş başlayın ki detaylarda boğulmayın. Şahsen mühendisim ve hala öğrendiklerimin yanına ekstra bir dil eklemek için çalışıyorum. Hiçbir zaman geç değildir. @deustemporis ben de AR-GE içerisine karışmadan öncesizin gibi düşünüyordum. Şu anda çalıştığım ekipte en az 10 kişi mühendislik mezunu bile değil. Takım liderimiz lise mezunu delinin(!) teki. Adam hayatını adamış. Benim aldığım 5 haneye yakın maaşın belki 5-6 katı kazanıyor. Şimdi 5 sene üniversite okumuş ve üzerine yüksek lisans yapan benim gibilere direktifler veriyor.
Aylardır ortalıkta yoktum. Bayağı bir değişiklik olmuş forumda.

Yeni konular

Geri
Yukarı