Yazılım öğrenmeye nasıl başlanılabilir?

Ben bilgisayar yüksek mühendisiyim yazılıma başlamanın bir yeri yoktur temelden bilgisayara az çok hakimsen içine girdin mi alışıyorsun zaten yavaş yavaş. Sadece ağır dilleri tercih etme ve olabildiğince çevre yapmaya çalış takıldığın yerde yazılımcı arkadaşlarına sor bilgi al öğrenmeye çalış. BTK Akademi iyi ama çok temelden öğretiyorlar diye duydum oradan ilerlemek nasıl olur bilemedim.

Oyun vs yapmak için hangi dil öğrenmek gerekiyor ve Mac alayim mi boş zaman oluyor onun için yazılım öğrenmek istiyorum.

Son düzenleme:
@AMDİslemci bana kalırsa YouTube üzerinden birkaç video izle şimdi buradan şu dil böyledir dersek çok karmaşık olur. Oyun için istiyorsan Java öğrenebilirsin ilk aşamada. Yanında mutlaka ya bir C, C#, biraz daha zordur ama C++ bunlar olmazsa da Python çalış faydasını çok görürsün. Yazılım için Mac avantajdır ama arayüzünü ben çok ustaca kullanamam mesela o senin kişisel tercihin maddi durumuna göre değişir. İşlemcisi iyi olsun yeter. Çok yoğun tekrarlı algoritmalar çalıştıracaksan veri analizine yapay zekaya falan da kayarım diyorsan iyi bir sistem şart olabilir ama.

Boş zamanlarda programlama öğrenmek zor iş (imkansız). O boş zamanlar yetmez. Ve zihnin açık olmalı. Programlama için MAC gereksiz. MAC programları ne Windows'ta çalışır, ne de Android'te. Ne de Linux'ta. Kendi halinde bir sistem.

Al bir, en az 800 sayfalık C# kitabı, orada kurulumdan başlar ve her detay anlatılır. Bize bir şey sormana gerek kalmaz.

@OnlyLucky kısmen katılıyorum kısmen katılmıyorum. Binlerce insanın fayda sağladığı bir platforma sallamak çok doğru değil. Doğruluk payı var mı var. Ben udemy üzerinden 10 saat kurs alıp hâlâ ne diyor bu dediğimi 10 dakikada öğrendiğim de oldu. Şans işi biraz.

Çok profesyonele kayacaksan yazılım kursları var birebir öğrenirsin grup olarak proje yaparsın githubdan iyidir. Hem daha hevesli başlamanı sağlar ama onda da paracılara dikkat et.

https://www.udemy.com/course/sfrdan-yazlm-muhendisi-olma-kursu/ misal bu şekilde başlığı olan kurslara ne kadar sıcak bakılabilir bilemedim 😂 sen en iyisi seni en çok şevke getirip devamında disiplin sağlayabileceğini düşündüğün yoldan git. Yazılım sevgi ister sevmezsen sıkılırsın ileride. Kolay gelsin şimdiden.

Son düzenleme:
Bu işlerin başında sayılabilecek biri olarak şunları tavsiye edebilirim.

Öncelikle bilgisayar konusunda Apple ekosistemine girmene gerek yok Windows bir bilgisayar daha rahat işini görür özellikle oyun geliştirme tarafında Mac de çok zorlanırsın.

Öncelikle algoritma kurmayı öğrenmen önemli bence bunun için BTK da güzel bir ders var sanırım onu izleyebilirsin. BTK Akademi de Udemy de güzel kaynaklar bence özellikle popüler diller için güzel dersler var gayet açıklayıcı ve temelden başlıyor.

Dillerin çoğunlukla nerelerde. Kullanıldığını öğrenmeye başla sonra ilerlemek istediğin alana göre bir dil seçebilirsin tabii ki işin en başında alan seçmek biraz kafa karıştırıcı olabilir seçmek istemezsen Python, C dillerinden başlayabilirsin ya da yine canının istediği çok komplike olmayan herhangi bir dili seçebilirsin öncesinde dilin zorluğu hakkında bilgi edinmeye çalış mesela C++ zor bir dildir tavsiye etmem.

Web alanı için yazılım dili değil ama HTML+CSS öğrenebilirsin sonra JavaScript öğrenip web alanında da ilerleyebilirsin.

Tabii ki her şey dil öğrenmekle bitmiyor ancak bir dil öğrenerek başla özellikle internetteki dersler sana ilerledikçe derin konuları da öğretmeye başlıyor zaten sonrasını kendin getirebilirsin.

Geri
Yukarı