Yazılım okumadan meslek olarak yazılım işini yapan var mı?

Yazılım okumadan yazılımcı olan bir arkadaşla arge işine giriyoruz mesela. Ben henüz yazılım öğrenme kısmındayım, ancak 1 yıl sonra arge işinde olacağız. O da, ben de yazılım okumadık. Okumayı da düşünmüyoruz.

Çevremde çok var ama sağlam bir geçmişiniz olmalı. Geçmişiniz derken geçmişte yaptığınız size ait olan çalışmalar. Diplomanız olmazsa kendinizi çok iyi pazarlamanız gerekiyor. Github gibi platformlara içeriklerinizi kayıt edebilirsiniz, internet sitesi açıp blog yazabilirsiniz ve içeriklerinizi paylaşabilirsiniz. Sosyal medya üzerinden kendinizi pazarlayabilirsiniz.

Hocam yaşınız kaç?
18 yaşına girdim bir ay öncesinde. Fakat okulda bir sene geriden geliyorum, sebebi ise doğum tarihimden dolayı iki kez anasınıfı okumamdan kaynaklı.

Nasıl buralara geldiniz?
Ortaokuldan beridir ilgim olan bir alanda. Fakat ilk hedefimin üniversite olması gerekliydi. Ortaokulda çalışkan birisiydim ve 8.sınıf sonunda fen lisesine girmeyi başardım. Okul devam ederken işte 2 yıl önce pandemi patlak verdi ve benim hobi olarak ilgilendiğim alana ilgim arttı.

İlk başlarda aslında consol uygulamaları üzerine çalışıyordum ama istediğim şekilde şeyler çıkartmayınca JavaScript öğrenmeye karar vermiştim. O sırada web alanında çalışmayı düşündüm ve HTML, CSS, JS öğrendim. Ondan sonra kendi kendime projeler yapmaya başladım, müşteri bulamıyordum fakat git gide daha iyi şeyler ortaya çıkartıyordum.

Ondan sonra yavaş yavaş müşteri bulmaya başladım. Sonrasında iyi senior developerlarla tanıştım. Kendileri çalışma stilimi ve yaptılarımı beğendiler, birlikte işler yapmaya başladık. Halen de kendileriyle çalışıyorum freelancer olarak.

Şu anda okul ve programlamayı birlikte götürebiliyorum. Üniversiteye de hazırlık yapmaktayım bir yandan. Üniversiteye de gitmeyi planlıyorum. Hem kendimi geliştirmek hem de daha iyi geliştirme ekiplerine katılabilmek için bir fırsat benim için. Diplomaya o kadar anlam yüklediğim yok ama işe girişte işe yarıyor.

18 yaşına girdim bir ay öncesinde. Fakat okulda bir sene geriden geliyorum, sebebi ise doğum tarihimden dolayı iki kez ana sınıfı okumamdan kaynaklı.

Ortaokuldan beridir ilgim olan bir alanda. Fakat ilk hedefimin üniversite olması gerekliydi. Ortaokulda çalışkan birisiydim ve 8.sınıf sonunda fen lisesine girmeyi başardım. Okul devam ederken işte 2 yıl önce pandemi patlak verdi ve benim hobi olarak ilgilendiğim alana ilgim arttı.

İlk başlarda aslında consol uygulamaları üzerine çalışıyordum ama istediğim şekilde şeyler çıkartmayınca JavaScript öğrenmeye karar vermiştim. O sırada web alanında çalışmayı düşündüm ve HTML, CSS, JS öğrendim. Ondan sonra kendi kendime projeler yapmaya başladım, müşteri bulamıyordum fakat gitgide daha iyi şeyler ortaya çıkartıyordum.

Ondan sonra yavaş yavaş müşteri bulmaya başladım. Sonrasında iyi senior developerlarla tanıştım. Kendileri çalışma stilimi ve yaptılarımı beğendiler, birlikte işler yapmaya başladık. Halen de kendileriyle çalışıyorum freelancer olarak.

Şu anda okul ve programlamayı birlikte götürebiliyorum. Üniversiteye de hazırlık yapmaktayım bir yandan. Üniversiteye de gitmeyi planlıyorum. Hem kendimi geliştirmek hem de daha iyi geliştirme ekiplerine katılabilmek için bir fırsat benim için. Diplomaya o kadar anlam yüklediğim yok ama işe girişte işe yarıyor.

Gerçekten etkileyici. Ben 19 yaşına gireceğim ama geçmişim bomboş. Web alanına başlamak için hangi programlama diline başlamamı önerirsiniz?

Web alanına başlamak için hangi programlama diline başlamamı önerirsiniz?
Temel olarak front ve back olarak ikiye ayrılır. Ben ön tarafta çalışıyorum. Temel olarak HTML, CSS ve JavaScript bilmen gerekiyor. Bunun dışında kütüphaneler ve frameworkler önemli oluyor.

18 yaşına girdim bir ay öncesinde. Fakat okulda bir sene geriden geliyorum, sebebi ise doğum tarihimden dolayı iki kez anasınıfı okumamdan kaynaklı.

İlk başlarda aslında consol uygulamaları üzerine çalışıyordum ama istediğim şekilde şeyler çıkartmayınca JavaScript öğrenmeye karar vermiştim. O sırada web alanında çalışmayı düşündüm ve HTML, CSS, JS öğrendim. Ondan sonra kendi kendime projeler yapmaya başladım, müşteri bulamıyordum fakat git gide daha iyi şeyler ortaya çıkartıyordum.

Bir şey olmaz hocam. Ben de 3 4 ay sonra 17 yaşına göreceğim ama 9. sınıfım. N'apalım?😔

Geri
Yukarı