Yazılım okumadan ne kadar gelişilebilir?

• Konuyu başlatan AIroe
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 958

AIroe

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen RX 580 - 8 gb
MSI Z390 A PRO
İntel i7 9. Nesil
16 GB Ram
1.5 TB HDD
500 GB SSD
Meslek
Öğrenci
Selam, artık hepimiz biliyoruz ki yazılım "öğrenmek" için birçok kaynak var, YouTube - Udemy vb. fakat bir şeyi merak ediyorum, yazılım okumadan kendimizi yazılımda nereye kadar geliştirebiliriz? Daha detaylı açıklamam gerekirse, bir Python yazarıysak siber güvenlik ile alakalı projeler yapabilir miyiz? Bir C# yazarıysak günümüz oyunları kadar olmasa da onlara benzer şeyler yapabilir miyiz? Yorumlarda bunlar gibi örnekler vererek anlatırsanız çok memnun olurum, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Selam, artık hepimiz biliyoruz ki yazılım "öğrenmek" için birçok kaynak var, YouTube - Udemy vb. fakat bir şeyi merak ediyorum, yazılım okumadan kendimizi yazılımda nereye kadar geliştirebiliriz? Daha detaylı açıklamam gerekirse, bir Python yazarıysak siber güvenlik ile alakalı projeler yapabilir miyiz? Bir C# yazarıysak günümüz oyunları kadar olmasa da onlara benzer şeyler yapabilir miyiz? Yorumlarda bunlar gibi örnekler vererek anlatırsanız çok memnun olurum, teşekkürler.

Aşırı fazla profesyonel derecesi zor ama temelleri genel olarak öğrenebilirsiniz bu da çok gemiş olmasa bile küçük oyunlar yapmanız ve küçük güvenlik işlemleri sağlayabilir ben çok zor bir dil olmasabile sadece bir uygulamadan htlm de ilerlemiştim.

Excel formülleri bile yazarken matematik gerekli. Gerçek zamanlı render almak için de çok daha fazlası gerekli. Bir programcının algoritma ve veri yapılarını anlaması için lise matematiğinin iyi olması gerekir, daha fazlasını yapması için de üniversite matematiği gerekir.

Bilgisayar grafikleri diyorsun, oyun programlama diyorsun. Hazır oyun motoru kullanacaksan bile Unity'de en basitinden jiroskoptan veri alırken bile kuvaterniyon şeklinde sana o veriyi sunacaktır. 20 yıldan yaşlı bir oyun olan Half-Life'a bakalım, kamerayı ayarlarken bile 3D vektör aritmetiği kullanarak ayarlıyor. Hele şu dosyaya da bir bak, interpolation yapan fonksiyonlar içinde.

Kendini verirsen aşamayacağın sınır yok zaten Türkiye'deki belli başlı üniversiteler dışında hangisinde adamakıllı eğitim veriliyor? Ama diploma eksikliği her zaman sıkıntı çıkarır.

Aşırı fazla profesyonel derecesi zor ama temelleri genel olarak öğrenebilirsiniz bu da çok gemiş olmasa bile küçük oyunlar yapmanız ve küçük güvenlik işlemleri sağlayabilir ben çok zor bir dil olmasabile sadece bir uygulamadan htlm de ilerlemiştim.
teşekkürler
Sonsuza kadar ama Udemy ya da YouTube ile olmaz.
doğrudur teşekkürler
Sonsuza kadar ama Udemy ya da YouTube ile olmaz.
doğrudur teşekkürler
Üniversitede size her şeyi öğretmiyorlar ve üst düzey bir eğitimi yok. Sadece temelini veriyorlar. Yani Udemy'den alacağını kursta ne öğretiyorlarsa aynısını size resmi olarak öğretiyorlar gibi düşünün. Bunlardan sizden ödevler istiyorlar.
doğrudur , udemyde python ve c# kurslarım var ve yakında python ile alakalı aldığım kitapda gelince gerçekten güzel şeyler öğreneceğime inanıyorum , ayrıca udemy hakkında söylediklerinize katılıyorum
Excel formülleri bile yazarken matematik gerekli. Gerçek zamanlı render almak için de çok daha fazlası gerekli. Bir programcının algoritma ve veri yapılarını anlaması için lise matematiğinin iyi olması gerekir, daha fazlasını yapması için de üniversite matematiği gerekir.

Bilgisayar grafikleri diyorsun, oyun programlama diyorsun. Hazır oyun motoru kullanacaksan bile Unity'de en basitinden jiroskoptan veri alırken bile kuvaterniyon şeklinde sana o veriyi sunacaktır. 20 yıldan yaşlı bir oyun olan Half-Life'a bakalım, kamerayı ayarlarken bile 3D vektör aritmetiği kullanarak ayarlıyor. Hele şu dosyaya da bir bak, interpolation yapan fonksiyonlar içinde.
bu tür fonksiyonlar olsun , algoritmalar olsun , bunların hepsinin okul dışında udemy gibi eğitim platformlarında öğrenebileceğimize inanıyorum , haksızsam düzeltin

Dogru duzgun okulun sana verecegini verecek Udemy, Youtube, vs yok.
Okulda isin uzmani hocadan ders alirsin, Turkiyenin ya da yurt disinin en kritik noktalarinda gorev alacak arkadaslarinla network yaparsin.
Akademik formasyon alirsin.
Benim telefon rehberimdeki okul arkadaslarimin yarisindan cogu silikon vadisi sirketlerinde calisiyor ki aralarinda Google, Amazon, Microsoft vs bolca var. Basvuru yapmak istesem birine CV iletmem yeterli.
Bunu sana okul verir, Udemy vs degil.

Dogru siralama ile egitim alman gerekir. Once X ogrenirsin, Sonra Y. Sirayi karistirirsan ikisini de ogrenemezsin.
Dogru sekilde egitim alman gerekir. Kiminde odev yapman gerekir, kiminde bir makaleyi analiz edip implemente etmen gerekir. Buna da hoca karar verir.
Dogru insanlarla, dogru materyal uzerinde egitim alman gerekir. Gidip sacma sapan bir siteden 2 sene onceki dokumantasyon uzerine egitim alirsan yine cop.

Tum bu engellere ve yuksek gereksinime ragmen azimle kendini gelistirip cok iyi yerlere gelmis alayli insanlar var. Ama cogu cop. Okul okuyanlarin da cogu cop, cunku okullarin cogu cop.

Yine de bu isin raconu, duzgun dil egitimi almak, duzgun muhendislik egitimi almak ( matematik - fen ) ve uzerine bilgisayar bilimleri egitimini ekleyip is hayatina atilmaktir. Meraklisi acip baksin, bilindik; herkesin ulasmak istedigi firmalarda kritik pozisyonlardaki insanlar hangi egitimleri almislar. Linkedin'de var hepsi.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı