Yazılım okumadan yazılım öğrenilir mi?

Amaç öğrenmekse öğrenilir birşekilde. Ama kamu ya da iyi bir kurumsal bir şirkete gireceğin zaman diploma sorulur.

ODTÜ Bilgisayar mühendisliğinde bir hoca ile bu konu konuşulmuştu. Soru şuydu: "X bölümünden mezun biri, Y şirketinde bilgisayar mühendisi olarak çalışıyor. O halde ben niye burada okuyorum?"
Hocanın cevabı: "Bu mümkün değil. Elbette internette büyük miktarda içerik mevcut ama o içerikleri öğrenerek bilgisayar mühendisi olamazsınız. Onlarla programlamayı öğrenip bir yere kadar gelebilirsiniz. Bizim burada sizler için hazırladığımız tüm bilgisayarı kapsayan eğitim içeriğimiz mevcut, sadece tek bir konuya yoğunlaşmıyoruz."
Şöyle de bir örnek vermişti: "Kendini internetten yetiştiren insanlar belki küçük bir köy evi inşa edebilirler ancak bir gökdelen inşa etmeleri çok zordur."

ODTÜ bilgisayar mühendisliğinde bir hoca ile bu konu konuşulmuştu. Soru şuydu: "X bölümünden mezun biri, y şirketinde bilgisayar mühendisi olarak çalışıyor. O halde ben niye burada okuyorum?"
Hocanın cevabı: "bu mümkün değil. Elbette internette büyük miktarda içerik mevcut ama o içerikleri öğrenerek bilgisayar mühendisi olamazsınız. Onlarla programlamayı öğrenip bir yere kadar gelebilirsiniz. Bizim burada sizler için hazırladığımız tüm bilgisayarı kapsayan eğitim içeriğimiz mevcut, sadece tek bir konuya yoğunlaşmıyoruz."
Şöyle de bir örnek vermişti: "kendini internetten yetiştiren insanlar belki küçük bir köy evi inşa edebilirler ancak bir gökdelen inşa etmeleri çok zordur."

Tamamen saçmalık. İstatistiklere bakarsan iyi yerlerde çalışan kişilerin büyük çoğunluğu bilgisayar alanı mezunu değil.

@erme

Benim şu an diploma yok. İlla türkiyede çalışmalısın diye bir şey yok ki. Londra da bir oyun firmasında remote oyun geliştiricisi olarak çalışıyorum. Türkiyede büyük yerlerde çalışanlardan daha iyi maaşım var. Bu tamamen kişiye bağlı. Hedefini küçük tutarsan küçük kalırsın.

Üniversite Türkiye'de artık zaman kaybı olmaya başladı.

Bu forumda defalarca kez söyledim halada söyleyeceğim. Üniversite ile eğitim aynı şey değil öğrenmek isteyen her şekilde de öğrenir. Yazılım sadece kod değil bunun matematiğide var onlarda kendi kendine öğrenilir.
Bu arkadaş dediklerinde kesinlikle haklı ama bu arkadaş ya yaşı büyük dolayısıyla sektöre eskiden girmiş bir arkadaş ya da gerçekten disiplinli çalışan ve bilgisi fazla bir arkadaş. Yani her dışarıdan kendini geliştiren bu arkadaşın yaptıklarını yapamaz çünkü sadece ülkemizde değil dünyada artık özellikle mühendislik alanları kurtlar sofrasına dönmüş vaziyette siz kendinizi geliştirmiş 1 yazılımcı olabilirsiniz ama dünyanın dört bir yanından ayrıca sizin ülkenizden binlerce kendini geliştirmiş üstüne bu konuda dünyanın en iyi 1000 okulundan birinden mezun olmuş insanlarla rekabet etmeniz gerekecek.

Yurt içinde artık çok fazla gerçekten kaliteli eğitim veren yazılım mühendisliği bölümleri açıldı ve nedense üniversite okumadan kendini geliştirmeyi planlayan arkadaşlar bu mühendislikleri kazananların hep 4 senesini sadece okul dersleri için uğraşarak geçirdiğini, kendilerini geliştirmediklerini, projeler yapmadıklarını ve firmalarda staj, kısa süreli çalışma veya direkt çalışma gibi olaylarla geliştirmediğini zannediyor. Eğer gerçekten bu işe bir hevesiniz varsa sınava adam gibi hazırlanıp bir bölüm kazanın, çünkü kendi kendine çalışarak kendini gerçekten geliştirebilecek adam o üniversite sınavını da hayli hayli yapar. Eğer yapamıyorsa demektir ki kendi kendine yazılım alanında da geliştirecek disipline, çalışma bilgisine ve altyapıya sahip değildir.

ODTÜ Bilgisayar mühendisliğinde bir hoca ile bu konu konuşulmuştu. Soru şuydu: "X bölümünden mezun biri, Y şirketinde bilgisayar mühendisi olarak çalışıyor. O halde ben niye burada okuyorum?"
Hocanın cevabı: "Bu mümkün değil. Elbette internette büyük miktarda içerik mevcut ama o içerikleri öğrenerek bilgisayar mühendisi olamazsınız. Onlarla programlamayı öğrenip bir yere kadar gelebilirsiniz. Bizim burada sizler için hazırladığımız tüm bilgisayarı kapsayan eğitim içeriğimiz mevcut, sadece tek bir konuya yoğunlaşmıyoruz."
Şöyle de bir örnek vermişti: "Kendini internetten yetiştiren insanlar belki küçük bir köy evi inşa edebilirler ancak bir gökdelen inşa etmeleri çok zordur."
Burada ki asıl olay anlam karmaşası olması. İnternetten öğrenerek programlamacı olursunuz, mühendis değil. Üniversitelere de yine sallanmış konuda gördüğüm kadarıyla. Üniversite sadece okumaya gittiğiniz yer değil bağlantılar kurduğunuz, sizinle aynı düşünceyi paylaşan öğrencilerle öğrenim gördüğünüz yerine göre pırlanta gibi bir fırsattır.

Üniversite okumadan olur ancak tamamen kişiye kalmış bir durum. Kendisinde o iradeyi buluyor mu? Hobi olarak yaklaşılmamalı bu işe. Yol çok çetrefilli ne yazık ki.

Tamamen saçmalık. İstatistiklere bakarsan iyi yerlerde çalışan kişilerin büyük çoğunluğu bilgisayar alanı mezunu değil.
Yine haklı bir yorum ama özellikle ülkemizde yazılım bölümlerinin çoğalmasının geçmişi 5 yıl bile yok yani daha adamlar ilk mezunlarını dahi yeni yeni vermeye başladı. Dolayısıyla yazılım mühendisi olmayan kişilerin iyi yerlerde olması gayet normal ona bakarsanız çevre mühendisliği konusunda da çoğu firma yetkilisi kimya mühendisidir çünkü çevre mühendisliği kimya mühendisliğinden sonra açıldığı için çevre ilk mezunu verene kadar kimyacılar sektörde 10-15 yıl tecrübe elde edinmiş vaziyette.

Yeni konular

Geri
Yukarı