Yazılım piyasası düzelir mi?

filozofunpiri

Centipat
Merhaba. Pandemiden sonra yazılım sektöründe epey yığılma oldu. Bilgisayarla ilgili üniversite bölümü okuyan ve okumayan pek çok insan bu sektöre yöneldi. İş bulmak çoğu yazılımcıyı etkiledi özelliklede juniorları etkiledi. Çoğu senior geliştiriciler bile aylarca iş bulamayabiliyor. Sizce bu sektörde iş bulma konusu düzelecek mi yoksa daha da daralacak mı? Malum yapay zekada hızla katlanarak gelişiyor.
Ben junior geliştiriciyim ve bilgisayar programcılığı mezunuyum iş bulamadım. İş başvurularında hatta staj başvurularında bile geri dönüş alamıyorum. Staj başvurularında kendini geliştirmiş arkadaşlarımın da staj veya iş bulamadığını görüyorum. Sektörün bu durumda olduğunu görünce DGS'ye yönelmeye karar verdim. Belki sektör düzelir diye.
Okulu uzatıp iş bulamama durumu da var. Başka bir alana mı yönelsem diye düşünmeye başladım fakat bu işi seviyorum.

Merhaba. Pandemiden sonra yazılım sektöründe epey yığılma oldu. Bilgisayarla ilgili üniversite bölümü okuyan ve okumayan pek çok insan bu sektöre yöneldi. İş bulmak çoğu yazılımcıyı etkiledi özelliklede juniorları etkiledi. Çoğu senior geliştiriciler bile aylarca iş bulamayabiliyor. Sizce bu sektörde iş bulma konusu düzelecek mi yoksa daha da daralacak mı? Malum yapay zekada hızla katlanarak gelişiyor.
Ben junior geliştiriciyim ve bilgisayar programcılığı mezunuyum iş bulamadım. İş başvurularında hatta staj başvurularında bile geri dönüş alamıyorum. Staj başvurularında kendini geliştirmiş arkadaşlarımın da staj veya iş bulamadığını görüyorum. Sektörün bu durumda olduğunu görünce DGS'ye yönelmeye karar verdim. Belki sektör düzelir diye.
Okulu uzatıp iş bulamama durumu da var. Başka bir alana mı yönelsem diye düşünmeye başladım fakat bu işi seviyorum.
Freelance deneyebilirsin, yazılım bilgilerini paraya dönüştürmenin kolay yolları vardır

Freelance yap hocam. Bir şirkete girip saatlerce ineklemek yerine kendi işini yaparsın. Belki daha az, belki de çok daha fazla kazanırsın.

Hatta işinde iyiysen saas projelerde çok iyi para var.

Freelance için önerebileceğim birkaç site var

Türkiye
Bionluk
Zyrein
Wmaraci

İngilizcen var ise
Upwork
Freelancer
Fiverr

Freelance yap hocam. Bir şirkete girip saatlerce ineklemek yerine kendi işini yaparsın. Belki daha az, belki de çok daha fazla kazanırsın.

Hatta işinde iyiysen saas projelerde çok iyi para var.

Freelance için önerebileceğim birkaç site var

Türkiye
Bionluk
Zyrein
Wmaraci

İngilizcen var ise
Upwork
Freelancer
Fiverr
Hocam bu tarz sitelerde iş alabilmek kolay değil özellikle fiverr upwork gibi sitelerde 1 senedir üyeyim hala iş gelmedi oralardan :D bionluk gibi sitelerde malum ucuza iş kitliyorlar.

Hocam bilgisayar programcılığı mezunuyum mezun olduktan sonra alakasız bir bölümde çalıştım muhasebe 5 sene çalıştım kendimi geliştiremedim bile sonra askerlik sonrası felan o meslekten ayrıldım şimdi kendi alanıma yönelmek istiyorum ama hiç bir şey bilmiyorum yazılıma sıfırdan başlıcam nerden başlayacağımı bile bilmiyorum udemy eğitimmi alsam diye düşünüyorum ama sizin dediğiniz gibi sektörde yapay zeka vs aldı başını gitti alakasız bölümlerde okuyan insanlar bile bu sektöre girdi ama bu sektörün hiç bir zaman biteceğini zannetmiyorum farklı olarak devam eder ama şöylede bir gerçek var her gün yazılım alanında farklı şeyler çıkıyor bu meslekte kendini yenilemezsen hiçsin gibi

Hocam bu tarz sitelerde iş alabilmek kolay değil özellikle fiverr upwork gibi sitelerde 1 senedir üyeyim hala iş gelmedi oralardan :D Bionluk gibi sitelerde malum ucuza iş kitliyorlar.

Aslında mantığın şu olacak.

Yavaş yavaş kendine birçok kategoride uzmanlık edineceksin. Gerekirse ucuz çalışacaksın fakat geliştikten sonra kendin bir proje çıkarıp oradan kazanç elde edeceksin.

Ömür boyu bir yerde çalışmayı düşünmüyorsundur diye düşünüyorum. Kendi işini yapman elbet gerekir.

Ama bazen az kazanmak hiç kazanmamaktan ve ağız kokusu çekmekten iyidir.

Bionluk alım satım hizmet sitesi.
Zyrein ve wmaracına bir göz at.

Birçok örnek var çevremde.

Saatlik 20 TL'ye çalışıp, şu anda tek bir projeden ayda 250K kazanıyor pasif olarak.
Ama pasif olana kadar o kadar aktif çalıştı ki bir bilsen.

Hocam birazda senden kaynaklı olabilir durum, üniversitede ve sonrasında kendini geliştirmediysen sonrasında niye iş gelmiyor dememelisin
Hocam kendimi junior seviyesinde geliştirdiğimi düşünüyorum. Birkaç kişiye danıştığımda github hesabımı gösterdiğimde bazı eksikliklerim dışında yeterli seviyede olduğumu söylemişlerdi

Hocam kendimi junior seviyesinde geliştirdiğimi düşünüyorum. Birkaç kişiye danıştığımda GitHub hesabımı gösterdiğimde bazı eksikliklerim dışında yeterli seviyede olduğumu söylemişlerdi

GitHub'da proje kas sürekli yeni scriptler geliştir. Ama tabii boş şeyler değil. Değerli projeler çıkarırsan sana ek geliştirme için yabancılar elbet ulaşır.

Bir arkadaşım sadece bu işten para kazanıyor. Mesela blog yazılımı yayınlıyor, bloga widget ekleme duyuru ekleme addonu için 100$ istiyor gibi gibi.

Geri
Yukarı