Yazılıma başlarken hiç zorlandınız mı?

Elontidirax

Picopat
Daha fazla  
Merhaba, ben yazılım veya bilgisayar mühendisi olmak istiyorum, HTML, CSS başlangıç seviyesinde biliyorum, fakat bazen yapamadığım veya istediğim gibi yapamadığım yerler oluyor, bunlar olunca devam etmeye çok motive olamıyorum, böyle şeyler yüzünden ara sıra bırakıp tekrar başlıyordum, sorunlarımın çoğunu kendim çözdüm, bazıları hala duruyor. Sizde böyle başlarda zorlandınız mı ve şu an nasılsınız?

Başlarda zorlanmadım sanki bu iş için doğmuş gibiydim 4. sınıfta başladım ben bu yazılım işine nasıl gelişti neler oldu hatırlamıyorum bile kendimi çok geliştirmişim farkında olmadan. Sorunları kendiniz çözmeye başladıysanız çoğu yolu tamamladınız demektir. Yapamadığınız bir şey olunca motivasyonunuz düşmesi ise kötü bende tam tersi yapamadığım bir şey olunca daha çok hırs yapıyorum daha çok araştırıyorum sırf 1 proje için 1.5 gün uyumadığımı hatırlıyorum.

Merhaba, ben yazılım veya bilgisayar mühendisi olmak istiyorum, HTML başlangıç seviyesinde biliyorum, fakat bazen yapamadığım veya istediğim gibi yapamadığım yerler oluyor, bunlar olunca devam etmeye çok motive olamıyorum, böyle şeyler yüzünden ara sıra bırakıp tekrar başlıyordum, sorunlarımın çoğunu kendim çözdüm, bazıları hala duruyor. Sizde böyle başlarda zorlandınız mı ve şu an nasılsınız?
İnstgramda bir çok yazılım sayfasında bu tür soruları görebilrisin. Yazılım psikolojik açıdan da insanı yoran bir iş. Severek yapman gerekiyor saatlerce satır satır kodlar yazacaksın. Sakin rahat olmalısın çabuk sıkılan biri bana kalırsa oldukça zorluk çekecektir. Her zaman eğlenceli kodlar yazmayacaksın. Bazen tekrara çok düşebilirsin. Yazılımı HTML gibi düşünmen pek doğru olmaz çünkü HTML aşırı kolay. Kısaca soruna cevap evrecek olursam. Öğreneceksin ama yazamayacaksın. Sürekli çabalaman ve pratik yapman gerekecek. Sürekli basit şeyleri tekrar tekrar yazman gerekecek. Kolay olsaydı herkes yazardı...

Başlarda zorlanmadım sanki bu iş için doğmuş gibiydim 4. sınıfta başladım ben bu yazılım işine nasıl gelişti neler oldu hatırlamıyorum bile kendimi çok geliştirmişim farkında olmadan. Sorunları kendiniz çözmeye başladıysanız çoğu yolu tamamladınız demektir. Yapamadığınız bir şey olunca motivasyonunuz düşmesi ise kötü bende tam tersi yapamadığım bir şey olunca daha çok hırs yapıyorum daha çok araştırıyorum sırf 1 proje için 1.5 gün uyumadığımı hatırlıyorum.

Motivasyonumun düşmesi küçüklükten kalan bir şey gibi diyebilirim sanırım, sanki bir şeyi hatalı yaparsam o alanda başarısız olucağım gibi hissedebiliyorum.

Tam hatırlamıyorum nasıl öğrendiğimi ama kendi kendime deneye deneye oluşan bir şeydi sanırım. Zaten merakım vardı o şekilde gelişti. Çok üst düzey bir bilgim yok fakat ortalamadayım diyeyim. Fakat sorunun cevabına gelecek olursak büyük ihtimalle zorlanmışımdır, hala da zorlanıyorum :D

Motivasyonumun düşmesi küçüklükten kalan bir şey gibi diyebilirim sanırım, sanki bir şeyi hatalı yaparsam o alanda başarısız olucağım gibi hissedebiliyorum.

O zaman bir gün kendinizi zorlayın uyumayın sabahlayın çabalayın ve aklınızdaki şeyi yapmaya çalışın inanın yaptığınızda o kadar rahatlıyorsunuz ki daha çok kod yazasınız geliyor.

Herkesin sürekli zorlanıyor olmasının sebebi asla bitmiyor olması. Bir dili asla bitiremeyeceksin. Sürekli kütüphaneler vb. derken sürekli bir çalışma içerisinde geçecek. Çok istemelesin ancak o zaman başarı kaçınılmaz olur.

Geri
Yukarı