Yazılıma Giriş İçin Kursu Önerisi

Merhaba bilge iş adlı platformu öneriiyorum Python dersi alabilirsniz kursu bitirdiğinizde ODTÜ logolu bir sertifikaya sahip olacaksınız ki bu meslek hayatında büyük bir avantaj ve proje Avrupa Birliği tarafından finansal şekilde desteklenmekte
Hocam siteyi beğendim kayıt oldum ben zaten hobi amaçlı olarak yazılıma ilgisi olan birisiyim başka önerileriniz varsa ilgileniyorum şahsen. Sertifika olayı güzel olmuş.

Yine yürümeden koşmaya çalışan birisini görüyorum. Yaptığı şeyler sana sıkıcı geliyorsa daha iyisini yapmaya çalış bakalım yapabilecek misin? Eğer yapamıyorsun demek ki sıkıcı değilmiş, sen daha öğrenmemişsin demektir. (Sert bir mesaj olarak algılama)

Hangi alanda çalışmak istediğine karar vermeden önce İngilizce seviyeni ve matematik seviyeni belirtir misin?
Demek istediğinizi ve söylem tarzınızı anlıyorum hocam. Zaten fark ettiyseniz bana bir şeyler yanlış geliyor ki ben kurs konusunda sürekli tereddütte kalıyorum.

Siz bana nasıl öğrenmem gerektiğini söyleyin, yol gösterin. Benim sizden beklentim budur.

İngilizce seviyeme gelecek olursak, derdimi anlatabilecek kadar biliyorum. A1-2 diyeyim daha iyi anlayın. Matematiğe gelecek olursak aman aman bir matematik bilgim yok. Konunun üstüne gidersem yaparım.

Yazılıma başlayacak kişi bence bir proje geliştirmeye başlasın, ilk 3-5 bug veya hata çıktığındaki reaksiyonuna göre bu işi yapmaya hazırım diyebilir. Bazen bir ";" bile tüm sistemi çökertebiliyor örnek olarak söylüyorum.

Sabırlı ve araştırmacı olmak lazım. İngilizce bilmeden zaten çok zor. Tüm kaynaklar, sorun çözümleri neredeyse hepsi İngilizce. Ben proje geliştirirken Türkçe arama yaptığımı hatırlamıyorum.

Ek:
Sonradan bu konuya gelenler olabilir, elimden geldiğince yazmaya çalıştım farklı sorusu olan varsa sorabilir.
Hocam ben sadece öğrenmek için doğru adımları arıyorum. Gereksinim olarak neye ihtiyaç varsa söyleyin öğreneyim. İngilizce mi lazım B1-B2 seviyesi? Vaktim var hamdolsun öğrenirim. 6 saat boyunca bir proje için ter dökmem mi lazım? Tamam sonucunda ben bir şeyler kazanacak olursam ne ala yaparım.

Bana proje örnekleri sunarsanız gevelemeden net olarak, çok yardımcı olursunuz.
İngilizce için de yardımcı olabilirsiniz kaynak olarak.

Şimdiden ikinize de teşekkür ederim.

Hocam ben sadece öğrenmek için doğru adımları arıyorum. Gereksinim olarak neye ihtiyaç varsa söyleyin öğreneyim. İngilizce mi lazım B1-B2 seviyesi? Vaktim var hamdolsun öğrenirim. 6 saat boyunca bir proje için ter dökmem mi lazım? Tamam sonucunda ben bir şeyler kazanacak olursam ne ala yaparım.
En az B1 İngilizceye sahip olmak olsun önündeki ilk hedefin. Bir proje için bırak 6 saati günlerini dökmen gerekecek ileride. Facebook, bir günde ortaya çıkmadı veya herhangi bir uygulama bir günde direkt çıkıp popüler olmadı.

Çok zaman ve emek isteyen bir sektör burası. Ayrıca sürekli kendini yenileyen, sabit olmayan bir sektör. Şu anda konuştuğumuz dilleri belki de 10 yıl sonra konuşmuyor olacağız. Yerlerine başka diller belki de teknolojiler gelecek. O yüzden sürekli kendini yenilemen gerekiyor.

İngilizce ve Matematikte kendini iyileştir. Sonrasında bir alan belirle ve o alana yönelik çalışmaya başla. Bu çalışmaya başlamadan önce algoritma mantığını öğren ve basit algoritmalar kurmaya çalış. Her şeyi sırasıyla yapmaya özen göster, yürümeden koşmaya çalışma. Eğer vaktin ve sabrın yoksa bu sektör sana göre değil demektir. İyi çalışmalar dilerim, başarılar. :)

Algoritma kısmını @Ecmel yazmış aynı şeyi tekrar yazmak istemiyorum. Bunlardan önce "algoritma nedir?" sorusunu bir araştır sonra bu adımlara yavaş yavaş geçersin.

Gevelemeden net olarak
Gevelemiyorum gayet açık yazdım. Kendine önce bir dil belirle, sonra proje. Örneğin PHP dilini mi öğrenmek istiyorsun?
  • Üye kayıt (Create)
  • Üye profili (Read)
  • Üye güncelleme (Update)
  • Üye silme (Delete)
Bu 3 şeyi gerçekleştirdikten sonra basit CRUD işlemlerini öğrenmişsin demektir, daha fazla matematiksel işlem gerektiren Stok yönetimi, bütçe yönetimi, gelir-gider takip yazılımı tarzı giriş seviyesi şeyler ile PHP öğrenmeye devam edebilirsin. Bu tarz ufak projeler geliştirerek ilerle.

Örneğin ben ilk öğrenirken Otopark araç takip sistemi (Java) yaptım, İş & Proje takip scripti (PHP) yaptım, mobil kısımı öğrenmeye çalışırken de oyun yapmıştım. Oyuncu ekranda belirli bir süre içerisinde rastgele çıkan dairelere tıklamaya çalışıyordu ve tıkladığı olursa puan kazanıyordu. Aynı oyunda yine en skorer oyuncuları gösterdiğim Liderlik tablosu kısmı da yapmıştım.

Sende böyle kendince projeler geliştir, proje geliştirirken zaten aynı esnada öğrenmek gerekenleri fark edip öğrenirsin, uygularken öğrendiğinde daha kalıcı ve pekiştirici olur. Kesin illa böyle yapılmalıdır olarak değil, kendi yöntemimi sana söylüyorum.

Eğer iş garantisi arıyorsan modern kariyer şirketinden eğitim alabilirsin hem kişiye yönelik eğitim programı hazırlıyorlar hem de staj, iş garantisi gibi şeyler sunuyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı