Yazılımcı olmadan IT sektöründe yer almak

Hocam araştırdım ama tam olarak ne yaptıklarını anlayamamıştım. Çok güzel anlattınız gerçekten, teşekkürler. Bu arada sorma sebebim çok fazla iş ilanı var. Neden böyle? İş Analisti İş İlanları | Kariyer.Net

Bence normal, hatta az bile. Agile gelistirme yapan firmalarda agile olmayan yontemlere gore tester ve analist ihtiyaci daha fazla olur. Genelde 3-4 developer basina 1 analist duser. 1400 kusur ilan az bile cunku muhtemelen 6000+ dev. ilani vardir kariyer nette. Bir de iyisini bulmak zordur cunku calismaya baslamadan bilemezsin analistin performansini. X projede calistim demesi cok yeterli degil cunku hangi kisminin gereksinim analizini yaptigini bilmiyoruz. Tester icin de ayni durum gecerli.

Bence normal, hatta az bile. Agile gelistirme yapan firmalarda agile olmayan yontemlere gore tester ve analist ihtiyaci daha fazla olur. Genelde 3-4 developer basina 1 analist duser. 1400 kusur ilan az bile cunku muhtemelen 6000+ dev. ilani vardir kariyer nette. Bir de iyisini bulmak zordur cunku calismaya baslamadan bilemezsin analistin performansini. X projede calistim demesi cok yeterli degil cunku hangi kisminin gereksinim analizini yaptigini bilmiyoruz. Tester icin de ayni durum gecerli.
Hımm, anladım. 👍

Evet, bu arkadaslar da genelde yapilacak isin koda dokulebilmesi icin gerekli calismayi yapan insanlardir. Bir nevi kopru vazifesi gorurler. Is yaptiranlara business dilinde konusmayi, developer tayfaya da teknik dilde aciklamaya yapmayi basarabilen kimselerdir. "Ben kod yazmak istemiyorum" diyen bilgisayar muhendisi kimselerin secebilecegi bir alan.

Aralarinda cok teknik olanlari da bulunur, "Requirement Engineering" yaparlar bunlar. Isini iyi yapan analistle calismak cok keyiflidir. Her sey acik ve nettir, soru sormana gerek kalmaz.

Ornegin gereksinim su sekildedir -> "Sayfanin altina kirmizi buton koyulmali"

Analist bu cumleyi suna cevirir -> " /hedehodo.html sayfasinda sag - sol ve ust marjinleri X , Y, Z piksel olacak konumda RGB(255,0,0) kodlu bir <button> yerlestirilecektir. "

Kodu yazmaz ama yazabilmen icin gerekli tum teknik datayi toplar, eger gereksinimde sacmalik varsa bunu ilk fark edecek kimsedir.

Turkiye'de kod yazma becerisi olmayan insanlari genelde analist ve testci yaptiklari icin bu sifatlarda kalifiye kimse zor bulursunuz. Ama aralarinda cok yetkin olanlari da var, denk gelirseniz onemini anlarsiniz.
Merhaba hocam. IT sektorunde endustri muhendisleri ile calistiniz mi? Ek olarak bahsettiginz yazilimda is analisti kisminda endustri muhendisi, bilgisayar muhendisi gibi rol alabilir mi?

Merhaba hocam. IT sektorunde endustri muhendisleri ile calistiniz mi? Ek olarak bahsettiginz yazilimda is analisti kisminda endustri muhendisi, bilgisayar muhendisi gibi rol alabilir mi?

Merhaba, evet calistim. Developer pozisyonunda degil de analist pozisyonunda calistim. Gayet rol alabilir hatta analistin biraz daha development'tan ayriksi dusunebilme ozelligi olmasi gerekiyor ki detaylar icinde kaybolmasin. Teknik bilgisinin olmasi, developerin isini cok kolaylastirir bu sebeple bilgisayar muhendisi temelli olmasi tercih sebebi ama zaruri degil.

Aslinda bu isin net karsiligi "Requirement Engineer" dir. ( Requirements engineering - Wikipedia)

Yine de muhendislik disiplini almis birisi bu role adapte olur rahatlikla. Bilgisayarciysa iletisim becerilerini ve business gereksinimlerini algilama becerilerini gelistirmek durumunda, farkli bir disiplinden geliyorsa teknik bilgisini gelistirmek durumunda ki kopru vazifesi gorebilsin.

Merhaba, evet calistim. Developer pozisyonunda degil de analist pozisyonunda calistim. Gayet rol alabilir hatta analistin biraz daha development'tan ayriksi dusunebilme ozelligi olmasi gerekiyor ki detaylar icinde kaybolmasin. Teknik bilgisinin olmasi, developerin isini cok kolaylastirir bu sebeple bilgisayar muhendisi temelli olmasi tercih sebebi ama zaruri degil.

Aslinda bu isin net karsiligi "Requirement Engineer" dir. ( Requirements engineering - Wikipedia)

Yine de muhendislik disiplini almis birisi bu role adapte olur rahatlikla. Bilgisayarciysa iletisim becerilerini ve business gereksinimlerini algilama becerilerini gelistirmek durumunda, farkli bir disiplinden geliyorsa teknik bilgisini gelistirmek durumunda ki kopru vazifesi gorebilsin.
Teşekkür ederim. Ek bir sorum daha var cevaplamak isterseniz eğer. Bazen iş ilanlarında bilgisayar mühendisinin yanında endüstri mühendisi de geçtiğini görebiliyorum. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Endüstri mühendisi, bilgisayar mühendisi açığını kapatabilir mi ki?
Örnek ilan:

Teşekkür ederim. Ek bir sorum daha var cevaplamak isterseniz eğer. Bazen iş ilanlarında bilgisayar mühendisinin yanında endüstri mühendisi de geçtiğini görebiliyorum. Sizce bunun nedeni ne olabilir? Endüstri mühendisi, bilgisayar mühendisi açığını kapatabilir mi ki?
Örnek ilan:

Rica ederim, cevaplamak isterim de bazen foruma ara veriyorum. Iskalarsam durtuklersin :)

IT sektorunde endustri muhendisi bolca bulunuyor. Hatta genel olarak cogu muhendislik isine de yatkin oluyorlar cunku aldigi egitim uretimin ( yazilim da bir uretim ) icinde bulundugu her seyi kapsiyor.

Endustri muhendisinin Wiki tanimi:

"Industrial Engineering is an engineering profession that is concerned with the optimization of complex processes, systems, or organizations by developing, improving and implementing integrated systems of people, money, knowledge, information and equipment."

Yazilimin kendisi zaten kompleks bir sistemin tasarlanmasi, test edilmesi ve maintain edilmesi uzerine. O yuzden QA ya da Analist olarak direkt fit olabiliyor endustri muhendisi eger IT tecrubesi bulunuyorsa. Endustri muhendisligi yasli bir akrabaya "ne is yapiyosun sen" diye soruldugunda izah edilmesi en zor muhendisliklerden biri. Abstrakt bir is yapiyor cunku, bu yuzden her yola geliyor.

Geri
Yukarı