Yazılımcı olmak için okumak şart mı?

1-) Hayır, alaylı yazılımcılık kavramı diye bir şey de var. Ülkemizde çok yapılabilecek bir şey değil ama. Üniversite işleri kolaylaştırır ayrıca. Sayısal kesinlikle gerekiyor.

2-) Zannetmiyorum. Öyle pazarlanıyor ama BTK Akademi kurslarının Udemy kurslarından farklı bir noktasını bulamadım.

3-) Eskiden sektöre bu kadar talep yoktu. Şimdi önüne gelen herkes "abi rahat iş yeaaa" diye yazılımcı olmaya çalışıyor. Hal böyle olunca da öyle kişileri elemek gerekiyor. Ama bence insanların GitHub hesabından projelerine bakıp seçmek daha iyi olabilir.

4-) Bunu bilemeyeceğim.
Sertifika konusunda BTKAkademinin sertifikasında Mustafa Varank'ın imzası var.
Kendi kendine kodlamayı öğrenip bu alanda çalışabilirsin tabiki ancak bu kafada olan çok fazla insan olduğu için aralarından sıyrılıp kendini ön plana çıkarman gerekiyor. Üniversite okuman seni diğerlerinden ayırmada işe yarıyor heleki okuduğun üniversite iyi bir okulsa.
Ülkeme faydam olsun diye bir şeyler yapmaya çalışıyorum fakat piyasadaki iş ilanlarına bakınca bir kahkaha geliyor, o yüzden Türkiye'de bir iş bulamazsam yurt dışına gitmek istiyorum.

Gerçekten kod yazma hevesi olan biriyim fakat piyasadaki gerekçeleri görünce hevesim kaçıyor, bazen bırakasım bile geliyor bu yüzden fakat bırakmıyorum. Bu yüzden Türkiye'de değil, yurt dışında bir yerde çalışmak istiyorum, parası için de değil sevdiğim için.
Tamamen aynı fikirdeyim.

Bal gibi de olursun, freelancer dene. (işler şu ara biraz kesat) Eğer doğru eğitim alırsan ve ortaya güzel projeler koyarsan, kısaca özgeçmişini sağlam yapabilirsen üniversite okuyandan daha iyi bir işe girebilirsin yada serbest çalışıp ondan çok daha fazla iş yapabilirsin. Önemli olan neyi ne kadar bildiğin değil, bildiğini ne kadar kullanabildiğindir. Mantık yürütmek bu işin en temel öğesi zaten. Sen yinede üniversite kazanmaya çalış, elinde diploma varsa mehti olduğunu zannediyorlar ülkede.

Bal gibi de olursun, freelancer dene. (işler şu ara biraz kesat) Eğer doğru eğitim alırsan ve ortaya güzel projeler koyarsan, kısaca özgeçmişini sağlam yapabilirsen üniversite okuyandan daha iyi bir işe girebilirsin yada serbest çalışıp ondan çok daha fazla iş yapabilirsin. Önemli olan neyi ne kadar bildiğin değil, bildiğini ne kadar kullanabildiğindir. Mantık yürütmek bu işin en temel öğesi zaten. Sen yinede üniversite kazanmaya çalış, elinde diploma varsa mehti olduğunu zannediyorlar ülkede.
Peki şuan üniversite bitirmiş olsam ve yazılımı biliyor olsam, bana iş yok mudur ?

İşler kesat derken, bir şeyler öğrendikten sonra ortada kalmak istemem.

Geri
Yukarı